Zapoj sa s nami do BEŽECKEJ VÝZVY 2 spojenej s otužovaním!

Cvičíme 5 Tibeťanov

Mirka

Už 10 minút denne vám prinesie úľavu od bolesti, dodá energiu a spomalí starnutie. 

 

STOP starnutiu, bolesti i nedostatku energie. Cvičte 5 Tibeťanov!
4. DEC 2015

5 Tibeťanov predstavuje jednoduché cvičenie, ktorého úlohou je obnoviť rovnovážne prúdenie energie v ľudskom tele. Ak je v jednotlivých centrách veľa, alebo málo energie a čakry „nespolupracujú“ tak, ako by mali, človeka sužujú zdravotné problémy.

Už samotný názov napovedá, že systém cvičenia vznikol v Tibete, kde ľudia veria, že fyzické i psychické problémy sú spôsobené poruchami toku energie cez čakry. „5 Tibeťanov je jogový systém jednoduchých, ale veľmi účinných cvičení, ktoré stimulujú základné energetické centrá v tele. Známy je aj ako Päť rítov omladzovania,“ hovorí inštruktorka Eva, ktorá má s cvičením 5 Tibeťanov niekoľkoročné skúsenosti.

Učíme sa cvičiť 5 Tibeťanov

Desiatky webových stránok, videí v rozličných jazykoch, kníh i brožúr ponúkajú návod na to, ako správne cvičiť 5 Tibeťanov. Určite. Aj to sú spôsoby, ako toto prospešné cvičenie začleniť do svojho života. „Aj keď sa dá cvičenie naučiť podľa knižky či videa z internetu, jednoduchšie je začať pod vedením inštruktora, aby ste si boli istí, že cvičíte správne,“ upozorňuje skúsená inštruktorka.

5 Tibeťanov je cvičenie prispôsobené dnešnej rýchlej dobe. Nevyžaduje si veľa času, nie je náročné a zaobíde sa bez špeciálneho vybavenia. A je vhodné pre každého bez ohľadu na vek či fyzickú kondíciu. Základ tvorí 5 cvikov, ktoré sa opakujú. Konečný počet opakovaní každého cviku je 21. K tomuto cieľovému číslu sa dá dopracovať už v priebehu niekoľkých týždňov.

Aké pravidlá treba pri cvičení dodržiavať? „Cvičte len toľko, aby ste sa cítili príjemne. Cvičeniu sa venujte každý deň ráno, alebo večer. Postačí 10-20 minút. Pred cvičením si dôkladne ponaťahujte svaly a šľachy, rozhýbte kĺby. Cviky sa vzájomne dopĺňajú, preto je ideálne vykonať ich všetky za sebou,“ hovorí zo skúseností inštruktorka Eva.

Je pre vás konkrétny cvik problematický a radi by ste ho vynechali? Inštruktorka 5 Tibeťanov odporúča nasledovné: „Ak vám niektorý cvik robí problémy, môžete ho vynechať a vrátiť sa k nemu až vtedy, keď získate lepšiu kondíciu. Hlavne nezabudnite na správne dýchanie a pozitívnu myseľ.“  

Pozitívne účinky cvičenia sa dostavia už po prvom týždni

Pravidelné cvičenie 5 Tibeťanov prospieva telu i duši. Medzi hlavné oblasti pôsobenia tohto cvičenia patria – zlepšenie celkovej pohyblivosti tela, aktivácia krvného obehu, lepšie zvládanie stresu, viac energie a pozitívnejší prístup k životu. „Účinky cvičenia sa dostavia už po prvom týždni. Pocítite prílev vnútornej energie, budete výkonnejší a menej unavení (i bez obvyklej kávy). Cvičenie regeneruje organizmus, pôsobí proti stresu, depresii, bolestiam chrbta, pomáha získať štíhlejšiu postavu, spomaľuje starnutie,“ vymenováva hlavné prínosy cvičenia 5 Tibeťanov inštruktorka Eva.

Teraz je ten správny čas!

Urobte niečo dobré pre svoje telo. Teraz hneď. Možno sa aj vy zbavíte bolestí chrbta a hlavy alebo získate viac energie podobne ako verná zástankyňa tohto cvičenia, pani Eva: „Dlhé roky som mala brožúru 5 Tibeťanov uloženú v poličke a z času na čas ju otvorila s odhodlaním, že sa naučím podľa nej cvičiť. Nikdy som svoj zámer nedotiahla do konca. Stačila jedna inštruktáž v kúpeľoch, aby som cvičenie zvládla a stalo sa súčasťou môjho každodenného života. Zbavila som sa bolestí chrbta a je mojím životabudičom.“

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Zacvičte si upokojujúci a účinný portdebras. už v 16-tich mestách na slovenskuZacvičte si upokojujúci a účinný PortDeBras. Už v 16-tich mestách v SR

Cvičenie PortDeBras je pomalé cvičenie, ktoré inštruktorka Helena Ballová pomenovala ako „mind body“. 

 

Pilakalajoga: len 20 minút denne pre zdravie, krásu, vitalitu a duševnú pohoduPilakalajoga: len 20 minút denne pre zdravie, krásu, vitalitu a duševnú pohodu

Je to spojenie pilatesu, kalanetiky, jogy a autorkiných 25-ročných skúseností cvičenia s touto metódou v praxi. 

 

Joga prináša úľavu od bolesti chrbtaJoga prináša úľavu od bolesti chrbta

Najčastejšou príčinou bolesti chrbta sú oslabené svaly stredu tela a tendencia nášho tela „ukladať“ stres v oblasti krčnej chrbtice a trapézových svalov. 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Cvičíme 5 Tibeťanov

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 3243
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.