Ešte stále stíhaš - pridaj sa do REŠTART VÝZVY, začať môžeš kedykoľvek

Cvičíme 5 Tibeťanov

Mirka

Už 10 minút denne vám prinesie úľavu od bolesti, dodá energiu a spomalí starnutie. 

 

STOP starnutiu, bolesti i nedostatku energie. Cvičte 5 Tibeťanov!
4. DEC 2015

5 Tibeťanov predstavuje jednoduché cvičenie, ktorého úlohou je obnoviť rovnovážne prúdenie energie v ľudskom tele. Ak je v jednotlivých centrách veľa, alebo málo energie a čakry „nespolupracujú“ tak, ako by mali, človeka sužujú zdravotné problémy.

Už samotný názov napovedá, že systém cvičenia vznikol v Tibete, kde ľudia veria, že fyzické i psychické problémy sú spôsobené poruchami toku energie cez čakry. „5 Tibeťanov je jogový systém jednoduchých, ale veľmi účinných cvičení, ktoré stimulujú základné energetické centrá v tele. Známy je aj ako Päť rítov omladzovania,“ hovorí inštruktorka Eva, ktorá má s cvičením 5 Tibeťanov niekoľkoročné skúsenosti.

Učíme sa cvičiť 5 Tibeťanov

Desiatky webových stránok, videí v rozličných jazykoch, kníh i brožúr ponúkajú návod na to, ako správne cvičiť 5 Tibeťanov. Určite. Aj to sú spôsoby, ako toto prospešné cvičenie začleniť do svojho života. „Aj keď sa dá cvičenie naučiť podľa knižky či videa z internetu, jednoduchšie je začať pod vedením inštruktora, aby ste si boli istí, že cvičíte správne,“ upozorňuje skúsená inštruktorka.

5 Tibeťanov je cvičenie prispôsobené dnešnej rýchlej dobe. Nevyžaduje si veľa času, nie je náročné a zaobíde sa bez špeciálneho vybavenia. A je vhodné pre každého bez ohľadu na vek či fyzickú kondíciu. Základ tvorí 5 cvikov, ktoré sa opakujú. Konečný počet opakovaní každého cviku je 21. K tomuto cieľovému číslu sa dá dopracovať už v priebehu niekoľkých týždňov.

Aké pravidlá treba pri cvičení dodržiavať? „Cvičte len toľko, aby ste sa cítili príjemne. Cvičeniu sa venujte každý deň ráno, alebo večer. Postačí 10-20 minút. Pred cvičením si dôkladne ponaťahujte svaly a šľachy, rozhýbte kĺby. Cviky sa vzájomne dopĺňajú, preto je ideálne vykonať ich všetky za sebou,“ hovorí zo skúseností inštruktorka Eva.

Je pre vás konkrétny cvik problematický a radi by ste ho vynechali? Inštruktorka 5 Tibeťanov odporúča nasledovné: „Ak vám niektorý cvik robí problémy, môžete ho vynechať a vrátiť sa k nemu až vtedy, keď získate lepšiu kondíciu. Hlavne nezabudnite na správne dýchanie a pozitívnu myseľ.“  

Pozitívne účinky cvičenia sa dostavia už po prvom týždni

Pravidelné cvičenie 5 Tibeťanov prospieva telu i duši. Medzi hlavné oblasti pôsobenia tohto cvičenia patria – zlepšenie celkovej pohyblivosti tela, aktivácia krvného obehu, lepšie zvládanie stresu, viac energie a pozitívnejší prístup k životu. „Účinky cvičenia sa dostavia už po prvom týždni. Pocítite prílev vnútornej energie, budete výkonnejší a menej unavení (i bez obvyklej kávy). Cvičenie regeneruje organizmus, pôsobí proti stresu, depresii, bolestiam chrbta, pomáha získať štíhlejšiu postavu, spomaľuje starnutie,“ vymenováva hlavné prínosy cvičenia 5 Tibeťanov inštruktorka Eva.

Teraz je ten správny čas!

Urobte niečo dobré pre svoje telo. Teraz hneď. Možno sa aj vy zbavíte bolestí chrbta a hlavy alebo získate viac energie podobne ako verná zástankyňa tohto cvičenia, pani Eva: „Dlhé roky som mala brožúru 5 Tibeťanov uloženú v poličke a z času na čas ju otvorila s odhodlaním, že sa naučím podľa nej cvičiť. Nikdy som svoj zámer nedotiahla do konca. Stačila jedna inštruktáž v kúpeľoch, aby som cvičenie zvládla a stalo sa súčasťou môjho každodenného života. Zbavila som sa bolestí chrbta a je mojím životabudičom.“

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Zacvičte si upokojujúci a účinný portdebras. už v 16-tich mestách na slovenskuZacvičte si upokojujúci a účinný PortDeBras. Už v 16-tich mestách v SR

Cvičenie PortDeBras je pomalé cvičenie, ktoré inštruktorka Helena Ballová pomenovala ako „mind body“. 

 

Pilakalajoga: len 20 minút denne pre zdravie, krásu, vitalitu a duševnú pohoduPilakalajoga: len 20 minút denne pre zdravie, krásu, vitalitu a duševnú pohodu

Je to spojenie pilatesu, kalanetiky, jogy a autorkiných 25-ročných skúseností cvičenia s touto metódou v praxi. 

 

Joga prináša úľavu od bolesti chrbtaJoga prináša úľavu od bolesti chrbta

Najčastejšou príčinou bolesti chrbta sú oslabené svaly stredu tela a tendencia nášho tela „ukladať“ stres v oblasti krčnej chrbtice a trapézových svalov. 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Cvičíme 5 Tibeťanov

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.