Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Sebaláska je základom kvalitných vzťahov

„Pre mnohých je veľmi ťažké prejsť zo stavu, keď sa nenávidia, odsudzujú a nedokážu na seba pozrieť do zrkadla, do stavu, že sa majú radi,“ hovorí koučka Janka Mladá. 

Sebaláska je základom kvalitných vzťahov
14. DEC 2016

Ak by všetci na tejto planéte mali seba samých dostatočne radi, svet by bol oveľa krajší. Lenže neraz sme vychovávaní tak, že seba a svoje potreby máme dávať až niekde na posledné miesto. Ako príklad stačí uviesť matku, ktorá robí všetko možné i nemožné pre svoje deti a fungovanie domácnosti. Avšak „zabúda“ na seba i svojho partnera. Pritom pre jej partnerský vzťah a hlavne pre dieťa je dôležité, aby bola šťastná ona, mala skvelý vzťah s partnerom (ktorý treba, samozrejme, udržiavať) a potom bude šťastné aj ich dieťa. Čiže, ak by sme vytvorili akýsi rebríček priorít v tomto smere, tak na prvom mieste by mala byť spokojná matka, od nej sa odvíja spokojnosť partnera a následne dieťaťa. Ak sa týmto neriadime, tak potom nie sme dostatočne schopní milovať ostatných. Veď ako môže niekto rozdávať skutočnú lásku, ak nemá rád sám seba?

Sebaláska je teda v dnešnej dobe jednou z najdôležitejších vecí, ktorú by sme sa mali naučiť. Nie vždy to je ľahké, a preto sme oslovili koučku Janku Mladú. Ako znie jej rada?

Láska k sebe je základom našich kvalitných vzťahov. A keďže uspokojivé vzťahy sú veľmi dôležité a odvíja sa od nich aj naše zdravie, bez zdravej sebalásky nikdy nebudeme spokojní. Bez lásky k sebe nebudeme schopní naplno milovať ostatných, pretože nemôžeme im dávať niečo, čo nevieme dať sebe. A rovnako platí, že bez lásky k sebe nemôžeme dostávať lásku a prijatie ani od druhých ľudí. Sebaláska v sebe obsahuje vieru v seba, vedomie si svojej hodnoty a najmä prijatie sa takého, aký/aká som. Prijatie aj toho, čo na sebe neznášam, čo sa mi nepáči. Pre mnohých je veľmi ťažké prejsť zo stavu, keď sa nenávidia, odsudzujú a nedokážu na seba pozrieť do zrkadla, do stavu, že sa zrazu majú radi. Preto im vždy ako prvý krok odporúčam práve PRIJATIE. Choďte k zrkadlu a nájdite na sebe zo dve tri črty, ktoré sa vám páčia. Ak nič také nemáte, spýtajte sa svojich blízkych, čo sa im na vás páči. A potom sa na seba zapozerajte a nájdite vo svojich očiach tú krásu, ktorou vás vidia tí vaši blízki. A postupne prijímajte všetko to, čo sa vám na sebe nepáči. Vaše padnuté viečka, vrásky okolo úst, riedke vlasy, veľké brucho, tučné stehná. V prvom kroku sa prijmite taký/á, aký/á ste. A zároveň prijmite tie povahové vlastnosti, ktoré na sebe neznášate alebo za ktoré sa hanbíte. Možno bude ťažšie priznať si, že nejaké máte, pretože pravdepodobne ste si ich uložili niekde veľmi hlboko do seba. Vytiahnite ich a prijmite ich. Sú vaše. Až potom, ako sa prijmete, môžete začať pracovať na tom, že začnete mať tie prijaté črty a vlastnosti radi. Že sa do seba začnete zamilúvať.“ 

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Sme priemerom piatich ľudí, s ktorými trávime najviac časuSme priemerom piatich ľudí, s ktorými trávime najviac času

„Náš vonkajší svet je verným zrkadlom nášho vnútorného sveta,“ hovorí kouč pozitívneho myslenia, Miroslav Zaťko.

 

Zaslúžite si všetko, po čom túžite. vizualizácia vám v tom pomôžeVizualizujte a dosiahnete všetko, čo chcete

Skúšali ste si už niekedy predstaviť dosiahnutie vašich športových úspechov ešte pred tým, ako k nim došlo? 

 

 

Zuzka biel zavesila právo na klinec a plne sa venuje športuZuzka Biel zavesila právo na klinec a plne sa venuje športu

V detstve začala aikidom, neskôr sa z nej stala inštruktorka AY Fly či deepworku. Čo jej dáva šport a aké sú jej plány do budúcnosti? 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Sebaláska je základom kvalitných vzťahov

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.