Sme priemerom piatich ľudí, s ktorými trávime najviac času

„Náš vonkajší svet je verným zrkadlom nášho vnútorného sveta,“ hovorí kouč pozitívneho myslenia, Miroslav Zaťko.

Sme priemerom piatich ľudí, s ktorými trávime najviac času
8. DEC 2016

Keď sa nad tým zamyslíme, je to naozaj tak, pretože do „nášho sveta“ patria aj tí, s ktorými trávime najviac času – rodina, priatelia, kolegovia... Ak sa chceme o sebe dozvedieť viac, môžeme si vo svojich vzťahoch urobiť inventúru a zistiť zaujímavé veci o sebe samých.

Zisťujeme, akí naozaj sme

Pri tomto „cvičení“ budeme vychádzať z výroku amerického podnikateľa, motivačného rečníka a autora viacerých kníh pre rozvoj osobnosti, Jima Rohna, ktorý povedal, že „sme priemerom piatich ľudí, s ktorými trávime najviac času“. Táto analýza je o úprimnom zhodnotení piatich ľudí, s ktorými sme najčastejšie, čo sa týka ich vnútorného nastavenia a vzťahov, úspechu, zdravia, kondície i financií.

Ak to rozmeníme na drobnejšie, skúste si napísať na papier zoznam piatich ľudí, s ktorými trávite najviac času, položiť si tieto otázky a ku každému menu napísať odpovede:

  • Aký je jeho pohľad na svet – je optimista, pesimista či realista?
  • Aké sú jeho vzťahy s ostatnými a ako konkrétne obohacuje vás?
  • Je to človek, ktorý sa snaží neustále napredovať, má jasne stanovené ciele a nenechá sa odradiť prekážkami, alebo presne naopak?
  • Ako by ste zhodnotili zdravotný stav tohto človeka, resp. stará sa príkladne o svoje zdravie a kondíciu, alebo o to vôbec nedbá?
  • Aká je jeho finančná situácia – žije zmierene „od výplaty do výplaty“, snaží sa na sebe pracovať, aby zarábal viac, alebo sa iba večne sťažuje a nič neurobí pre zmenu?
  • Na záver si urobte aritmetický priemer z toho, čo ste napísali a to ste vy. Je to pravda? Našli ste sa v tom?

Ako môžete s týmto hodnotením naložiť?

V prvom rade sa dozviete viac o sebe, čo vás môže priviesť k tomu, aby ste niektoré veci vo svojom živote a hlavne vnútornom nastavení zmenili. Možno nemáte najlepší prístup k sebe samému či ľuďom okolo a je načase s tým niečo urobiť. Možno by ste mali popremýšľať aj nad tým, s akými ľuďmi trávite najviac času a položiť si otázky, či nie sú pre vás skôr bremenom ako radosťou. Je to však dôvod na to, aby ste ich zo svojho života vylúčili? „Inventúra ľudí z nášho okolia nie je o tom niekoho vymeniť, či vyškrtnúť zo života. Pripúšťam, že aj to je forma riešenia. Avšak skôr ide o inventúru nás samotných. Ak zmeníme náš vnútorný svet, zmení sa aj ten vonkajší – do života prídu noví ľudia a starí odídu. Veď nie nadarmo sa hovorí, že vrana k vrane sadá, rovný rovného si hľadá,“ vysvetľuje kouč pozitívneho myslenia Miroslav Zaťko. Je to teda jednoduché, ak zmeníte svoje vnútorné nastavenie, zmeníte svoj život. 

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Začala s folklórom, dnes je jedinou školiteľkou portdebras na slovenskuZačala s folklórom, dnes je jedinou školiteľkou PortDeBras na Slovensku

Helenka Ballová je známa inštruktorka, ktorá  u nás preslávila hlavne PortDeBras. 

 

Zuzka biel zavesila právo na klinec a plne sa venuje športuZuzka Biel zavesila právo na klinec a plne sa venuje športu

V detstve začala aikidom, neskôr sa z nej stala inštruktorka AY Fly či deepworku. Čo jej dáva šport a aké sú jej plány do budúcnosti? 

 

Ako sa odhodlať k zmenám v živote?Ako sa odhodlať k zmenám v živote?

Je váš partnerský vzťah nanič, nemáte radi svoju prácu, nie ste spokojní so svojimi pneumatikami na bruchu a mizernou kondíciou?


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Sme priemerom piatich ľudí, s ktorými trávime najviac času

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2524
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.