Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Pomáha joga pri chudnutí?

Táto otázka zaznieva z úst ľudí, ktorí sa snažia znížiť svoju hmotnosť, veľmi často. Ako to teda naozaj je?

Pomáha joga pri chudnutí?
22. APR 2016

Dosiahnutie harmónie medzi telom, dušou a mysľou je hlavným poslaním jogy. K joge sa utieka čoraz viac ľudí, ktorí sa snažia nájsť vnútornú rovnováhu, lepšie zvládať stres, zbaviť sa bolestí chrbtice súvisiacich i s oslabenými a skrátenými svalmi. Ako je to s chudnutím? 

Základy úspešného chudnutia

Chcete schudnúť? Potom je nevyhnuté životný štýl upraviť tak, aby bol výdaj energie vyšší ako príjem. Dôležitú úlohu pri redukcii hmotnosti zohráva strava. Niektorí dokonca tvrdia, že až 70 percent úspechu je ukrytých v správnom stravovaní, zvyšok v pohybovej aktivite. Potrebné je sústrediť sa aj na dostatočný pitný režim a kvalitný odpočinok. Potvrdzujú to aj slová inštruktorky power jogy, Michaely Hluchovej: „Na redukciu hmotnosti vplýva viacero faktorov, ktoré ovplyvňujú celkový metabolizmus človeka, ako sú energetický príjem a výdaj, bazálny metabolizmus, neuro-hormonálna regulácia organizmu, genotyp.“

Pohyb a strata hmotnosti

Ktoré pohybové aktivity pomáhajú znížiť hmotnosť? Vo všeobecnosti sa na redukciu hmotnosti odporúčajú skôr kardio aktivity v miernej intenzite, ktoré sa praktizujú pri 60-70 percentách maximálnej pulzovej frekvencie. V tomto pásme dochádza k efektívnemu spaľovaniu tukových zásob. „Pohyb je pri redukcii hmotnosti veľmi dôležitý. Má vplyv na metabolizmus tukového tkaniva, samozrejme, výraznejší úbytok tuku možno dosiahnuť pravidelným tréningom DYNAMICKÉHO TYPU v spojení s úpravou energetického príjmu. Pohybová aktivita má význam v liečbe obezity, ale aj v primárnej prevencii obezity. Pravidelnou pohybovou aktivitou sa upravuje metabolický profil jedinca, vedie k úbytku tukového tkaniva, zlepšeniu metabolizmu v svalovej hmote (a nárast svalovej hmoty),“ vysvetľuje inštruktorka power jogy.

Pomáha joga schudnúť?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, nakoľko existuje mnoho štýlov jogy. Ak však hovoríme o cvičení jogy vo všeobecnosti, väčšina jogových štýlov nedokáže pulzovú frekvenciu kontinuálne zvýšiť natoľko, aby dochádzalo k spaľovaniu tukov. Joga je vhodná skôr na vytvarovanie problematických partií tela, podporu zdravia a získanie psychickej pohody, ktorá je, mimochodom, pri redukcii hmotnosti skutočne dôležitá.

Teda, ak chce človek cvičiť jogu a zároveň sa snaží schudnúť, mal by toto body and mind cvičenie skombinovať s nejakou kardio aktivitou (jogging, beh, plávanie, bicyklovanie). Čo si o tom myslí skúsená inštruktorka power jogy? „Všeobecne sa odporúča aktivita aeróbneho charakteru, ale preukazujú sa aj účinky pri silovo-dynamickom cvičení. Preto zaradenie dynamického štýlu jogy (power joga, hot joga, ashtanga joga) do celkového redukčného programu považujem za prínosné. Samozrejme, musí byť prispôsobené individuálnej charakteristike obézneho jedinca. Myslím si, že aj v rámci celkového terapeutického prístupu má relaxačná joga opodstatnenie v redukčnom programe, ale je skôr zameraná na relaxáciu, uvoľnenie psychicky, pretože liečba obezity vyžaduje komplexný prístup,“ vysvetľuje Michaela Hluchová.

Zdroj foto: goodfon.su

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Prečo joga funguje?Joga funguje vtedy, ak ju praktizujete každý deň

Máme radi pekné miesta s príjemnou atmosférou.

 

Nina menkynová: joga mi pomohla zmeniť pohľad na môj život, aj na moje teloNina Menkynová: Joga mi pomohla zmeniť pohľad na môj život i moje telo

Sú stretnutia, na ktoré sa tak skoro nezabúda.

 

Zmiernite ženské a hormonálne problémy jogou!Zmiernite ženské a hormonálne problémy jogou!

Trápia vás ženské a hormonálne problémy?


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Pomáha joga pri chudnutí?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.