Joga funguje vtedy, ak ju praktizujete každý deň
Máme radi pekné miesta s príjemnou atmosférou. Tak na nás pôsobilo aj Prakriti – štúdio jogy, ktoré patrí známemu učiteľovi ashtanga jogy Jaroslavovi Pávekovi.
Že vraj je štúdio Prakriti „iné“. V čom?
Štúdio nemá žiadne okná. Veľakrát si ľudia neuvedomujú, ako veľmi sme náchylní na odtieň svetla a ako to vplýva na našu bdelosť. Máme aj čierne stropy. Vďaka tejto kombinácii docielime rovnakú atmosféru a prostredie 365 dní v roku. Čierna farba stropu pomáha aj pri sústredení a odizoluje nás od pozemského. U nás v štúdiu sme tiež proti zrkadlám, klimatizácii a proti parketám. Joga sa cvičí na kobercoch tak, ako by sa mala. Je na to kopec dôvodov, prečo to tak je. Máme však podlahové kúrenie, ktoré sa nachádza v zadnej časti priestorov, kde sú napríklad šatne.
Zdroj foto: www.prakriti.sk, cvicte.sk
Čo všetko ešte v štúdiu nájdeme?
Okrem praktizovania jogy sa venujeme aj ajurvéde. V blízkej dobe pribudne aj miestnosť so ženskou masérkou – niektoré ženy totiž nerady chodia na masáže k mužom. Ďalej budeme robiť čínske masáže a akupunktúru. V štúdiu rovnako nájdete aj sálu, kde sa každé ráno praktizuje joga – ashtanga yoga shala. Konať sa tu budú aj workshopy a pozývať budeme medzinárodných majstrov.
Ty osobne sa venuješ ashtanga joge. Budete sa v štúdiu sústreďovať iba na tento typ jogy, alebo plánujete zaviesť aj iné hodiny jogy?
Ashtanga joga je nosná a v štúdiu sa venujeme najmä tomuto druhu jogy. Ale praktizujeme napríklad aj vinyasa jogu. Nemáme tu komerčné a „vyextrémované" druhy jogy.
Zdroj foto: www.prakriti.sk, cvicte.sk
Štúdio sa nazýva Prakriti. Znamená to niečo konkrétne?
Slovo prakriti pochádza z hinduistickej mytológie. Keď bolo všetko pred stvorením, existovalo len vedomie, ktoré si uvedomovalo svoju veľkoleposť a potenciál. Nič však neexistovalo, a preto nebolo možné, aby svoju veľkosť s niečím porovnalo. Uvedomilo si, že musí niečo stvoriť, aby sa malo s čím porovnať. Moment stvorenia, to, čo my nazývame veľkým treskom, sa nazýva prakriti. Je to prvotná myšlienka, z ktorej všetko vyviera a do ktorej sa všetko vracia. Je to cyklus, kolobeh, podstata všetkého. Napriek tomu nesúhlasím so spájaním jogy a náboženstva. Filozofiu učím, aj ju študujem, ale nie je to náboženstvo. Filozofia a náboženstvo sú dve rozdielne veci, ktoré sa nemajú miešať, pretože to nie je to isté. Joga sa často spája s náboženstvom, ale to nie je jej pravá podstata. Joga, ako celoživotná prax, by vás mala zaviesť k slobodomyseľnosti a nie k niečomu priväzovať.
S ashtangou sa spája aj pojem mysore. Čo si máme predstaviť pod týmto názvom?
Mysore hodiny sú určené pre tých, ktorí chcú jogu naozaj cvičiť, naplno sa jej venovať a chcú zmeniť svoj život, niečo v sebe. Na týchto hodinách sa dbá na správne technické prevedenie. Nie je určená pre tých, ktorí si raz za čas zmyslia cvičiť jogu alebo pre tých, ktorí ju nebudú mať čas cvičiť pravidelne. Na týchto hodinách študentov vedie učiteľ, pracuje sa aj na technike dychu. Učiteľ slúži ako morálna, fyzická a psychická podpora v praxi. Joga dokáže fungovať ako životný štýl len vtedy, ak sa praktizuje každý deň. Každá spirituálna prax si totiž vyžaduje opakovanie a pravidelnosť.
Zdroj foto: www.prakriti.sk, cvicte.sk
Ako si začínal s jogou ty? Venoval si sa od začiatku ashtange?
Začínal som s power jogou. Odmala som bol priťahovaný rôznymi mysterióznymi vecami či iným vnímaním. V slove joga som cítil niečo mysteriózne. Ale v power joge som to nenašiel. Neskôr som sa rozhodol urobiť si v USA certifikát z power jogy, no potom som narazil na ashtanga jogu. Stretol som sa s učiteľom a vtedy som zistil, že toto je to, čo chcem robiť, aj keď som tomu vtedy úplne nerozumel. Hoci som dnes učiteľ jogy, zároveň ju neprestávam študovať. Stále v nej nachádzam niečo viac.
Zdroj foto: www.prakriti.sk, cvicte.sk
Keď cestuješ a vzdelávaš sa, kto vedie hodiny jogy?
Mám tých správnych ľudí, ktorí mi pomáhajú učiť. Keď mám hodiny, ktoré sú zamerané na techniku, tak hodinu vedieme dvaja – traja. Ja rozprávam a ostatní učitelia sa venujú študentom. Na hodinách nie je nikto cudzí, hodinu vždy vedú učitelia, ktorých už študenti videli na predchádzajúcich hodinách so mnou. Snažil som sa vyberať učiteľov jogy, ktorí tomu rozumejú a najmä cítia. Vidieť tu môžete napríklad Adrianu Seidler, Ninu Menkynovú, alebo Dianu Hagerovú. Časom ich možno pribudne.
Zdroj foto: www.prakriti.sk, cvicte.sk
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Nina Menkynová: Joga mi pomohla zmeniť pohľad na môj život i moje telo
Sú stretnutia, na ktoré sa tak skoro nezabúda.
Zmiernite ženské a hormonálne problémy jogou!
Trápia vás ženské a hormonálne problémy?
Joga smiechu: Zacvičte si a zároveň sa nabite pozitívnou energiou
Ešte ste nikdy nepočuli o joge smiechu?