TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Pilates na strojoch je účinnejšie cvičenie aj pre zdravotne oslabených

Cvičenie pilatesu na strojoch je zvyčajne jednoduchšie i účinnejšie.

Pilates na strojoch je účinnejšie cvičenie aj pre zdravotne oslabených
27. APR 2016

Dnes je pre nás bežné cvičiť pilates na podložkách v skupine, postupne sa učiť jednotlivé cviky a dbať na dodržiavanie princípov pilatesu (napríklad dýchanie, centrum tela, koncentráciu, presnosť, plynulosť). Kedysi bolo pre úplných začiatočníkov určené cvičenie na strojoch. „Tvorca pilatesu začal cvičiť s klientmi na strojoch, aby im pomohol aj so zdravotným oslabením vykonávať cviky čo najúčinnejšie. Až neskoršie sa cviky variovali a začali vykonávať na podložke, čo bol ,vyšší level᾿ cvičenia, pretože na podložke už pracujete len s vlastným telom proti gravitácii,“ hovorí Zuzana Viceníková z PILATES centra v Bratislave.

Najznámejšie pilates zariadenia

Medzi najviac používané pilates zariadenia patrí PILATES REFORMER. Ide v podstate o „pojazdnú sedačku“, ktorá je umiestnená v ráme. Umožňuje vykonávať cviky v rozličných polohách (napr. v sede, v ľahu, v stoji). Tento univerzálny stroj sa podieľa na zoštíhlení tela, rozvoji sily, pružnosti a aj rovnováhy. Pravidelné cvičenie odstraňuje svalovú nerovnováhu (skrátené a oslabené svaly), zlepšuje držanie tela a pod.

Tréning celého tela pre začiatočníkov i pokročilých ponúka zariadenie s názvom CADILLAC. Patrí medzi prvé stroje, ktoré Pilates pri rehabilitácii pacientov používal. Vďaka nemu môže človek precvičiť svoje telo s viac ako osemdesiatimi cvikmi.

Ďalším používaným zariadením, ktoré pripomína stoličku, je WUNDA CHAIR. Je ľahko premiestniteľné, preto sa často využíva aj pri skupinových cvičeniach. Cvičenie na tomto zariadení prospieva hlavne chrbtici.

Prečo cvičiť na strojoch?

Cvičenie na stojoch môže byť dobrou voľbou pre začiatočníkov i spestrením lekcií pilatesu pre pokročilejších. „Cvičenie na stroji môže byť, samozrejme, jednoduchšie a zároveň účinnejšie, ak je pravidelné, je zvolená správna kombinácia súčastí stroja (dĺžka popruhov, rezistencia strún a pod.) a správne zvolená zostava. Čiže cvičenie by mal klient absolvovať s certifikovaným inštruktorom na kvalitnom stroji,“ upozorňuje skúsená inštruktorka.

Aj v našich pilates centrách je možné cvičiť pilates na strojoch v malých skupinách (zvyčajne nejde o viac ako štyroch ľudí) a kombinovať to s cvičením na podložkách. „Po skúsenostiach z minulosti preferujem zásadu, že každý začiatočník absolvuje minimálne 10 lekcií individuálne, aby sa zoznámil so strojom, osvojil si základné princípy, základnú zostavu a pokyny. Potom môže pokračovať v skupine, no väčšinou si klienti zvyknú na osobný prístup a naďalej pokračujú individuálne,“ hovorí zo skúseností Zuzana Viceníková.

Výsledky stoja za to!

Pilates je jedným zo spôsobov, ako získať pevné telo, byť psychicky v pohode a zbaviť sa niektorých zdravotných problémov, ako je nesprávne držanie tela, bolesť chrbta, skrátené a oslabené svaly a pod. Čo pilates prináša tým, ktorí ho pravidelne cvičia? „Niekto je rád, že po niekoľkých rokoch urobí drep. Ďalšieho už netrápia migrény, iný zapne nohavice, ktoré nemal desať rokov. A niekto je jednoducho spokojný len preto, že niečo pre seba robí. Je to rôzne, ale aj ten najmenší úspech nášho klienta je pre nás spätnou väzbou, že naša práca má zmysel,“ myslí si skúsená pilates inštruktorka.

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Pomáha joga pri chudnutí?Pomáha joga pri chudnutí?

Táto otázka zaznieva z úst ľudí, ktorí sa snažia znížiť svoju hmotnosť, veľmi často. Ako to teda naozaj je?

 

Zmiernite ženské a hormonálne problémy jogou!Zmiernite ženské a hormonálne problémy jogou!

Trápia vás ženské a hormonálne problémy?

 

Ticho lieči telo i dušuTicho lieči telo i dušu

Dnešná hektická doba si vyžaduje, aby sme boli denne aspoň niekoľko minút iba sami so sebou – veď ticho lieči.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Pilates na strojoch je účinnejšie cvičenie aj pre zdravotne oslabených

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.