Ticho lieči telo i dušu
Dnešná hektická doba si vyžaduje, aby sme boli denne aspoň niekoľko minút iba sami so sebou – veď ticho lieči.
Po celé dni sme v spoločnosti ľudí, pri práci počúvame rádio, domáce práce si nevieme predstaviť bez kulisy v podobe televízneho vysielania, pri cestovaní v dopravných prostriedkoch či čakaní u lekára nám robí spoločnosť mobil... Mnohí sa tichu vyhýbajú, pretože sa jednoducho boja byť osamote, ponoriť sa do hĺbky svojho vnútra a nechať prehovoriť svoj vnútorný hlas. Je to škoda, pretože práve ticho nám môže pomôcť upokojiť sa, eliminovať stres i nájsť riešenia na problémy, ktoré nás sužujú.
Ticho ako súčasť každodennej duševnej hygieny
Našťastie, dôležitosť ticha nám pripomínajú nielen jogíni, ale aj odborníci na duševné zdravie a rozvoj. „Byť osamote a v tichu aspoň pár minút denne, by malo byť súčasťou našej duševnej hygieny, aby sme sa odpojili od stresu, ktorý sme zažili, od povinností, ktoré sme nestihli splniť a od myšlienok, ktoré nás stále žiadajú o pozornosť. Tým, že sa cez ticho a odpútanie sa od myšlienok, ktoré sa rodia v našej hlave, spojíme so svojím vnútorným hlasom, dáme si šancu počuť svoj vnútorný hlas a svoju intuíciu. A tie nám majú vždy čo povedať. Nie je jednoduché stíšiť sa, teda aj neriešiť všetky myšlienky, ktoré nám lietajú v hlave, ale praxou sa dá tento stav dosiahnuť. A myslím, že stojí za to, komunikovať s tým najlepším, koho poznáme – so sebou samým,“ hovorí koučka Mgr. Janka Mladá.
Okrem toho sa dôležitosti okamihov ticha v našom živote venujú aj výskumníci. Na základe vykonaných štúdií zdôrazňujú, že trávenie času osamote nám dáva príležitosť vyrovnať sa lepšie so stresom, ktorý je prítomný v každodennom živote. Za všetky vedecké štúdie spomenieme aspoň jednu – vykonali ju odborníci z Institute of Transpersonal Psychology z Oaklandu. Sledovali pôsobenie niekoľkých minút každodenného ticha na subjektívnu psychickú pohodu a stres. 73 účastníkov rozdelili do dvoch skupín. Počas troch týždňov jedna skupina praktizovala každý deň niekoľkominútové „bytie v tichu" a druhá o každodennom živote písala. Podľa výsledkov pôsobilo ticho na sledovaných jedincov rovnako dobre ako písanie, a to po 3 týždňoch výskumu a ešte aj 6 týždňov neskôr (1). Takže už napríklad 5 minút ticha každý deň nám pomôže lepšie zvládať stres a zvýšiť celkovú pohodu. Navyše pravidelná meditácia má vplyv aj na telesné zdravie. Odborníci z American Heart Association tvrdia, že pravidelná meditácia môže znížiť riziko infarktu a mŕtvice až o 48 percent (2).
Dajte tichu šancu. Ako začať?
V prvom rade sa snažte prijať myšlienku, že byť chvíľu v tichu je pre vás prospešné. Spočiatku si na meditáciu vyčleňte aspoň 5 minút (čas postupne predlžujte), zvoľte si vhodné miesto a pravidelný čas. Nezabudnite na uvoľnenie svojho tela, správnu polohu a hlboké dýchanie – snažte sa naň dokonale sústrediť. Ďalej môžete použiť sviečku a koncentrovať sa iba na jej plameň, poprípade sa maximálne sústrediť na rátanie do desať alebo dať šancu vizualizácii. Fanúšikovia jogy môžu využiť jogové meditačné techniky. Záver je jednoznačný – vyberte si to, čo je vám najbližšie.
Referencie:
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/jclp.20402/abstract
http://www.heart.org
Zdroj foto: unsplash.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Zacvičte si novinku na slovenskom fit trhu – buti jogu
Buti joga je pomerne nový program, ktorý sa dostal už aj na Slovensko.
Šťastie je o rozhodnutí každého jedného z nás!
Každá životná skúsenosť je naším učiteľom.
Už 10 minút denne vám prinesie úľavu od bolesti, dodá energiu a spomalí starnutie.