11. MAR 2016

Ticho lieči telo i dušu

Dnešná hektická doba si vyžaduje, aby sme boli denne aspoň niekoľko minút iba sami so sebou – veď ticho lieči.

Po celé dni sme v spoločnosti ľudí, pri práci počúvame rádio, domáce práce si nevieme predstaviť bez kulisy v podobe televízneho vysielania, pri cestovaní v dopravných prostriedkoch či čakaní u lekára nám robí spoločnosť mobil... Mnohí sa tichu vyhýbajú, pretože sa jednoducho boja byť osamote, ponoriť sa do hĺbky svojho vnútra a nechať prehovoriť svoj vnútorný hlas. Je to škoda, pretože práve ticho nám môže pomôcť upokojiť sa, eliminovať stres i nájsť riešenia na problémy, ktoré nás sužujú.

Ticho ako súčasť každodennej duševnej hygieny

Našťastie, dôležitosť ticha nám pripomínajú nielen jogíni, ale aj odborníci na duševné zdravie a rozvoj. „Byť osamote a v tichu aspoň pár minút denne, by malo byť súčasťou našej duševnej hygieny, aby sme sa odpojili od stresu, ktorý sme zažili, od povinností, ktoré sme nestihli splniť a od myšlienok, ktoré nás stále žiadajú o pozornosť. Tým, že sa cez ticho a odpútanie sa od myšlienok, ktoré sa rodia v našej hlave, spojíme so svojím vnútorným hlasom, dáme si šancu počuť svoj vnútorný hlas a svoju intuíciu. A tie nám majú vždy čo povedať. Nie je jednoduché stíšiť sa, teda aj neriešiť všetky myšlienky, ktoré nám lietajú v hlave, ale praxou sa dá tento stav dosiahnuť. A myslím, že stojí za to, komunikovať s tým najlepším, koho poznáme – so sebou samým,“ hovorí koučka Mgr. Janka Mladá.

Okrem toho sa dôležitosti okamihov ticha v našom živote venujú aj výskumníci. Na základe vykonaných štúdií zdôrazňujú, že trávenie času osamote nám dáva príležitosť vyrovnať sa lepšie so stresom, ktorý je prítomný v každodennom živote. Za všetky vedecké štúdie spomenieme aspoň jednu – vykonali ju odborníci z Institute of Transpersonal Psychology z  Oaklandu. Sledovali pôsobenie niekoľkých minút každodenného ticha na subjektívnu psychickú pohodu a stres. 73 účastníkov rozdelili do dvoch skupín. Počas troch týždňov jedna skupina praktizovala každý deň niekoľkominútové bytie v tichu" a druhá o každodennom živote písala. Podľa výsledkov pôsobilo ticho na sledovaných jedincov rovnako dobre ako písanie, a to po 3 týždňoch výskumu a ešte aj 6 týždňov neskôr (1). Takže už napríklad 5 minút ticha každý deň nám pomôže lepšie zvládať stres a zvýšiť celkovú pohodu. Navyše pravidelná meditácia má vplyv aj na telesné zdravie. Odborníci z American Heart Association tvrdia, že pravidelná meditácia môže znížiť riziko infarktu a mŕtvice až o 48 percent (2).

Dajte tichu šancu. Ako začať?

V prvom rade sa snažte prijať myšlienku, že byť chvíľu v tichu je pre vás prospešné. Spočiatku si na meditáciu vyčleňte aspoň 5 minút (čas postupne predlžujte), zvoľte si vhodné miesto a pravidelný čas. Nezabudnite na uvoľnenie svojho tela, správnu polohu a hlboké dýchanie – snažte sa naň dokonale sústrediť. Ďalej môžete použiť sviečku a koncentrovať sa iba na jej plameň, poprípade sa maximálne sústrediť na rátanie do desať alebo dať šancu vizualizácii. Fanúšikovia jogy môžu využiť jogové meditačné techniky. Záver je jednoznačný – vyberte si to, čo je vám najbližšie.

Referencie:
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/jclp.20402/abstract
http://www.heart.org
Zdroj foto: unsplash.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Zacvičte si novinku na slovenskom fit trhu – buti joguZacvičte si novinku na slovenskom fit trhu – buti jogu

Buti joga je pomerne nový program, ktorý sa dostal už aj na Slovensko. 

 

Šťastie je o rozhodnutí každého jedného z nás!Šťastie je o rozhodnutí každého jedného z nás!

Každá životná skúsenosť je naším učiteľom.

 

Cvičíme 5 tibeťanovCvičíme 5 Tibeťanov

Už 10 minút denne vám prinesie úľavu od bolesti, dodá energiu a spomalí starnutie. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ticho lieči telo i dušu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Podujatia

ďalšie ponuky
Vložiť podujatie môžu len registrovaní užívatelia.
Registrovať | Prihlásiť
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 781
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.