Nedarí sa vám zhodiť prebytočné kilá? Možno podceňujete dôležitú vec
Na to, aby ste mali problém so schudnutím, sa často nemusíte ani okato prejedať. Za sťaženým chudnutím môže byť nenápadný faktor, ktorému mnohí neprikladajú váhu. O čom je reč?
Vyvážená strava, pravidelný pohyb, dostatočný pitný režim a kvalitná regenerácia sú faktory, ktoré sa priamo podieľajú na chudnutí. Vedeli ste, že neoddeliteľnou súčasťou zhadzovania kíl je aj manažment stresu? Ten môže mať rôzne vplyvy na chudnutie a telesnú hmotnosť, pričom tieto vplyvy sú často individuálne a závisia od mnohých faktorov.
Čo si o strese myslí odborníčka?
„Mnohé z nás sú hlboko presvedčené, že zásadným predpokladom štíhlosti je predovšetkým ´zdravá´ strava a cvičenie. Počas posledných rokov vzniklo množstvo platforiem a programov, ktoré nám pomáhajú v procese chudnutia a hlavný akcent kladú najmä na výživu a tréning. Napriek tomu si dovolím tvrdiť, že tou najpodstatnejšou podmienkou nielen chudnutia ale najmä dlhodobého udržania si optimálnej váhy, je naučiť sa spracúvať stres. Hovorím spracúvať, pretože úplne eliminovať ho nevieme. Nemôžeme ho vytesniť, nechceme mu podliehať, avšak ani akceptovať. Stres je presne to, čo sa najvýznamnejšou mierou podieľa na našom zámere žiť zdravšie a štíhlejšie. Stres sa podieľa na vyplavovaní hormónov, ktoré podmieňujú ukladanie tuku v oblasti pása, a najmä viscerálneho tuku. Stres podmieňuje redistribúciu tuku. Okrem fyziologických a metabolických dôsledkov stresu a sústavného napätia či tlaku, v ktorom žijeme (a ktoré nás podprahovo tiež stresuje) má stres vplyv na naše prežívanie, naše hodnoty, našu identitu a spôsob prioritizácie úloh – najmä vo vzťahu k sebe samým,“ upozorňuje významná slovenská výživová špecialistka Barbara Sviežená.
Prečítajte si aj: Chudnutie očami odborníčky: Ktoré faktory naň vplývajú viac ako si myslíte?
Na čo všetko stres vplýva?
Ako dokáže stres ovplyvniť chudnutie?
1. Zvýšená hladina kortizolu
Stres môže spôsobiť zvýšenú produkciu hormónu kortizolu, známeho ako „stresový hormón“. Vysoké hladiny kortizolu môžu viesť k zvýšeniu chuti do jedla, budú sa vám žiadať najmä potraviny s vysokým obsahom sacharidov a tukov.
2. Emočné jedenie
Niekto, kto sa cíti stresovaný, môže vyhľadávať potešenie v jedle, čo môže viesť k emočnému jedeniu. To môže spôsobiť nadmerný príjem kalórií a prispieť k nárastu hmotnosti.
Viac o emočnom jedení tu: Emočné jedenie nasýti viac hlavu ako telo
3. Zmenený metabolizmus
Vysoká úroveň stresu môže ovplyvniť metabolizmus a viesť k pomalšiemu spaľovaniu kalórií. To môže značne komplikovať vaše úsilie schudnúť.
4. Nedostatok spánku
Stres môže často spôsobiť aj problémy so spaním. Nedostatok spánku môže ovplyvniť hormóny, ktoré regulujú chuť do jedla a zvýšiť túžbu po energeticky náročných potravinách.
5. Zmeny v stravovacích návykoch
Niektorí ľudia reagujú na stres zmenou svojich stravovacích návykov. Môžu sa vyhýbať jedlu alebo naopak, siahať po nezdravých potravinách.
6. Hormonálne zmeny
Stres môže ovplyvniť hormonálne rovnováhy v organizme, čo môže mať dopad na ukladanie tukov a reguláciu hmotnosti.
Reakcia na stres sa môže u každého prejavovať inak. Manažovanie stresu je však kľúčovým prvkom udržiavania duševného a fyzického zdravia. V štúdiách, ktoré spomína nutričná expertka Barbara Sviežená, bolo potvrdené, že zavedenie svalovo-relaxačných techník, vedenej vizualizácie a bráničného dýchania po dobu osem týždňov signifikantne prispelo k výraznejšiemu úbytku váhy a lepšiemu zvládaniu dietetického režimu. Ako sa teda so stresom popasovať?
10 efektívnych tipov ako zvládnuť stres
Identifikujte zdroje stresu
Rozpoznanie toho, čo vás stresuje, je prvým krokom k odbúraniu stresu. Zaznamenávajte si situácie, ktoré vo vás vyvolávajú stres, aby ste mohli lepšie porozumieť ich povahe a rozpoznať tak spúšťač stresu.
Organizujte a plánujte
Vytvorte si denný alebo týždenný plán, aby ste mali lepšiu kontrolu nad svojím časom. Organizácia vám pomôže zatočiť s chaosom a zlepší plánovanie.
Stanovte si realistické ciele
Nastavte si ciele, ktoré sú dosiahnuteľné. Nesnažte sa preťažiť a neberte si na seba viac, než zvládnete.
Delegujte úlohy
Ak je to možné, delegujte časti úloh alebo povinností iným. Naučte sa spoliehať na ostatných a neberte si na seba všetku zodpovednosť.
Udržiavajte zdravý životný štýl
Pravidelná fyzická aktivita, vyvážená strava a dostatok spánku môžu výrazne prispieť k odolnosti voči stresu.
Osvojte si techniky relaxácie
Vyskúšajte rôzne relaxačné techniky ako sú hlboké dýchanie, meditácia alebo joga. Tieto metódy môžu znížiť úroveň stresu a zlepšiť celkový duševný stav.
Sociálna podpora
Rozprávajte sa s priateľmi, rodinou alebo profesionálmi o svojich pocitoch. Sociálna podpora vám zmení pohľad na vec a poskytne emocionálnu podporu.
Odmeňujte sa
Odmeňovanie sa za dosiahnuté úspechy zvýši vašu motiváciu a zníži pocit stresu. Užívajte si aj malé úspechy.
Obmedzte stimulanty
Minimalizujte konzumáciu kofeínu, alkoholu a nikotínu, ktoré môžu zvyšovať úroveň stresu a úzkosti.
Vyhľadajte profesionálnu pomoc
Ak je stres chronický a dlhodobý, je dobré vyhľadať pomoc od profesionálov ako sú psychológ alebo terapeut, môže byť veľmi prospešné.
Mnoho ďalších užitočných tipov ako schudnúť bez stresu, nájdete v našej novoročnej Supershape Reštart výzve, kde vám ponúkame pomocnú ruku a prepracovaný návod na dosianutie zdravého a pevného tela. Tento program pod vedením skúsených špecialistov je zostavený odborníkmi z oblasti výživy a cvičenia tak, aby sa vám podarilo získať správne pohybové a stravovacie návyky, nevyhnutné pre vyformovanie tela a udržanie váhy bez obmedzovania a hlúpych diét. Pridajte sa k nám a zmeňte svoj život!
Diskusia k článku - Nedarí sa vám zhodiť prebytočné kilá? Možno podceňujete dôležitú vec