Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Chudnutie očami odborníčky: Ktoré faktory naň vplývajú viac ako si myslíte?

Redakcia

Hovoríte si – ako je možné, že nechudnem? Na tom, že sa vám nedarí zhadzovať vytúžené kilogramy, môže mať svoj podiel viacero faktorov. O tom, čo sa výrazne podieľa na chudnutí, nám porozprávala výživová špecialistka Judita Tkáčová.

Chudnutie očami odborníčky: Viete, ktoré faktory naň vplývajú viac ako si myslíte?
Zdroj: AdobeStock
11. JAN 2024

Pri chudnutí je jedným z kľúčových faktorov práve príjem a výdaj energie. Kým výdaj býva často nadhodnotený, príjem energie, býva, paradoxne, podhodnotený. Avšak, dôležité je, aby ste počas chudnutia prijali aspoň toľko energie, koľko spáli váš bazálny metabolizmus. Zásadné je však udržať svoj príjem v kalorickom deficite. Na to, aby ste vedeli sledovať vás príjem i výdaj, je dôležité poznať váš bazálny metabolizmus.

Prečítajte si aj: Aký veľký by mal byť pri chudnutí kalorický deficit? Odpovedá odborníčka

Priberáte aj „z vody“?

Často ide o dojem, ktorý sa nezakladá na pravde. „Ľudia mávajú skreslené predstavy o svojom príjme. Stáva sa napríklad, že povedia, že ´nič nejedia a napriek tomu priberajú´ ale dodatočne zistíme, že preto majú pocit, že nič nejedia, lebo vynechávajú raňajky, obedy spoja so skorou večerou, no pomedzi to počas dňa pojedajú rôzne ´maličkosti´,  ktoré nakoniec až takými maličkosťami nie sú,“ konštatuje Judita, ktorá výživu vyštudovala na Lekárskej fakulte Masarykovej univerzity v Brne. Práve tam sa naučila, že pre to najvhodnejšie, dlhodobo udržateľné stravovanie nie je podstatné to, čo všetko z jedálnička odstránite ale to, čo doň zaradíte. Dá sa podľa nutričnej expertky riadiť len príjmom? „Je veľmi náročné vypočítať si skutočný energetický príjem – úplne presné nebývajú ani kalorické tabuľky, nepresnosti tiež môžu vznikať v stanovovaní porcií aj pri rozpamätávaní sa, čo sme celý deň jedli – ľahko napríklad zabudneme na veľké latté poobede alebo večerný pohár vína, prípadne na to, že sme si ráno do kaše dali 2 polievkové lyžice orechového masla. Takže ak aj napriek určitej snahe nechudneme a nevieme prečo, zo skúsenosti môžem povedať, že minimálne v troch štvrtinách prípadov je to skutočne o vyššom príjme ako výdaji a nie kvôli bájnemu spomalenému metabolizmu alebo hormónom,“ vysvetľuje známa odborníčka.

Judita Tkáčová

Bez stresu sa chudne lepšie

Chudnutie však nie je len o nekonečnom počítaní kalórií, okrem stravy je v hre aj pohyb, kvalitná regenerácia, dostatočný pitný režim a taktiež dobrý stres manažment, ktorý mnohé ženy stále podceňujú. „Stres nepochybne vplýva na chudnutie v mnohých ohľadoch. Je ťažké dodržiavať nastavený režim, ak sa necítime komfortne, ťažia nás iné veci, riešime náročnú prácu, ochorenie v rodine – vtedy ide strava vždy na druhú, niekedy aj na tretiu, či štvrtú koľaj. Samotný stres, najmä ten chronický, navyše v našom tele vyvoláva také reakcie a procesy, ktoré vedú k zvýšenej tvorbe určitých hormónov a tieto hormóny následne ovplyvňujú tukový metabolizmus, chuť do jedla, a teda aj samotné chudnutie. Ruka v ruke so stresom ide aj dĺžka či kvalita spánku, takže na to tiež netreba zabúdať,“ upozorňuje Judita Tkáčová.

Potraviny nám nemajú naháňať strach ale majú nám pomáhať dopĺňať všetky dôležité živiny a dosahovať naše ciele.

Prečítajte si aj: 10 rád pre kvalitný spánok: Plnohodnotný odpočinok vám zlepší život!

Štíhle telo v pohode a bez hlúpych diét? Dá sa to!

Na to, aby ste docielili zdravé, pevné a štíhle telo, existuje jednoduchý recept, v ktorom hrá vyvážená, pestrá strava významnú úlohu ako jeden z kľúčových faktorov. Bez toho, aby ste sa držali prísnych reštrikcií či vylučovali z jedálnička určité skupiny makroživín. „Potraviny nám nemajú naháňať strach ale majú nám pomáhať dopĺňať všetky dôležité živiny a dosahovať naše ciele. Aj preto som veľkou zástankyňou pestrého, vyváženého stravovania bez zbytočných zákazov a príkazov, o čom sa presvedčíte už čoskoro, keď sa vám dostane do rúk jedálniček, ktorý som si pre vás v rámci novoročnej Supershape Reštart výzvy prichystala,“ uzatvára skúsená nutričná špecialistka.

Chutné, vyvážené jedálničky od Judity Tkáčovej plné obľúbených jedál, nájdete v našej novoročnej Supershape Reštart výzve, kde vám ponúkame pomocnú ruku a prepracovaný návod na dosianutie zdravého a pevného tela. Tento program pod vedením skúsených špecialistov je zostavený odborníkmi z oblasti výživy a cvičenia tak, aby sa vám podarilo získať správne pohybové a stravovacie návyky, nevyhnutné pre vyformovanie tela a udržanie váhy bez obmedzovania a hlúpych diét. Pridajte sa k nám a zmeňte svoj život!

banner restart vyzva 2024


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Chudnutie očami odborníčky: Ktoré faktory naň vplývajú viac ako si myslíte?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.