Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Nečakajte, kým vás začne niečo bolieť! Pilates je skvelá prevencia

Nikola Danišová

Bolí vás chrbát a necítite sa dobre? O svoje skúsenosti s pilatesom sa s nami podelia cvičenci aj  inštruktorka Katka Baluchová.

Nečakajte, kým vás začne niečo bolieť! Pilates je skvelá prevencia
8. FEB 2016

Dnešná doba si vyžaduje častú a dlhú prácu za počítačom. Skrčení za stolom v nepohodlnej stoličke vytvárame živnú pôdu pre bolesti chrbta či krčnej chrbtice. K sedavému spôsobu života sa potom ruka v ruke pridružujú iné problémy – s trávením, vyprázdňovaním, imunitou, nervozitou či obezitou. Lepšie na tom nie sú ani ľudia, ktorí majú zamestnanie fyzicky náročné. Bolesť chrbta neobíde ani ich.

Mnoho ľudí tieto bolesti ignoruje alebo sa dopuje tabletkami, čo rozhodne nie je najšťastnejšie riešenie. Takýto spôsob nás môže postupom času dostať akurát tak na operačný stôl. Najideálnejším spôsobom je prevencia pred bolesťami chrbta. Keď je už neskoro a chrbát vás bolí, vyskúšajte šetrný, ale účinný pilates. Prečo ho začať cvičiť, vysvetlí inštruktorka Katka.

baluchová
Zdroj foto: Katarína Baluchová

Prečo práve pilates?

„S cvičením začnú ľudia väčšinou vtedy, keď chcú schudnúť alebo ak ich niečo bolí. Ľudí najviac bolí chrbát a pilates vyhľadávajú na odporúčanie lekára, alebo z vlastného rozhodnutia,“ hovorí inštruktorka Katka. Pilates je podľa nej overená a účinná metóda, ktorá funguje už viac ako 100 rokov. „Telo spevní, vytvaruje,  ale zbytočne to neničí a nezaťažuje. Pilates mu vráti ohybnosť i silu. Odporučí vám ho každý doktor, či už ortopéd, športový lekár alebo rehabilitačný lekár,“ upresňuje vynikajúce účinky pilatesu Katka.

Aké sú skúseností jej klientov?

  • „Odkedy cvičím pilates, nič ma nebolí.“  Erik, manager,  40
  •  „Pilates ma zachránil!“  Zuzka, speváčka
  • „Nie je to len cvičenie, je to i psychohygiena!“ Eva, lekárka,  58
  • „Objavila som svaly, o ktorých som ani netušila, že ich mám.“ Zuzka, manažérka, 30
  • „Po mnohých rokoch bolestí chrbta prišla vďaka pilatesu konečne úľava.“ Danka, zdravotná sestra, 42
  • „Konečne mám svoje telo pod kontrolou a svaly robia to, čo chcem ja.“ Katka, korektorka, 51

baluchová
Zdroj foto: Katarína Baluchová

Podľa nej je cvičenie pilatesu vhodné dokonca aj počas tehotenstva, najmä vďaka precvičovaniu panvového dna. Tieto cviky každá žena ocení najmä pri pôrode, ale aj ľudia, ktorí majú problémy s inkontinenciou. „Pilates je veľmi účinné aj ako preventívne a rehabilitačné cvičenie pri funkčných poruchách pohybového aparátu, ako je napríklad skolióza, no vhodný je aj pri problémoch s osteoporózou,“ vysvetľuje ďalej Katka.

„Už roky som sa nemohla poriadne zohnúť. Bolel ma kĺb, nevedela som si obuť ani ponožky. S pravidelným cvičením pilatesu si dnes môžem nalakovať aj nechty na nohách! Brucho mám výrazne menšie, telo pevnejšie a celkovo som ohybnejšia i stabilnejšia,“ hovorí dochodkyňa Eva.

Cvičenie pre všetkých         

Pilates je veľmi populárne cvičenie, ktoré zvládnu všetci – ženy aj muži bez rozdielu veku.  Nedajú naňho dopustiť ani mnohé filmové hviezdy, speváci, športovci, hudobníci, tanečníci (Kate Hudson, Cameron Diaz, Anna Paquin, Reese Witherspoon, Kate Winslet). Skrátka všetci, ktorí chcú rozumné a účinné cvičenie.

baluchová
Zdroj foto: Katarína Baluchová

Skúsenosti inštruktorky Katky Baluchovej         

„V kurzoch mám cvičencov od 25 do 68 rokov, od pekne stavaných až po „mierne pupkatých“ pánov. Niektorí sa venujú aj  iným športom, no niektorí  cvičia len pilates. Už po prvých hodinách pociťujú úľavu od bolestí a stuhnuté časti tela sa im postupne uvoľňujú.  Ak si niekto myslí, že pilates je len také naťahovanie, veľmi sa mýli. Je to skutočne fyzicky náročné cvičenie. Všetky pohyby sú ale kontrolované a náročnosť cvikov sa zvyšuje postupne, teda podľa kondície. Na vykonávané cviky je potrebné sústredenie, takže myseľ sa odpúta od bežných starostí a povinností,“ delí sa so svojimi skúsenosťami Katka.  

O Katke Baluchovej:

Cvičeniu PILATES sa venuje 12  rokov. Najskôr sa jej do toho veľmi nechcelo, myslela si, že je to pre ňu málo dynamické. Veľmi skoro pochopila, aké je toto cvičenie účinné, krásne, ale i ťažké.  „Ked mal môj brat pred piatimi rokmi niekoľkokrát do roka vážne problémy s chrbtom a skončil na infúziách a PN,  odporučila som mu pilates. Cvičí ho doposiaľ, lyžuje, korčuľuje, behá. Vždy ma zaujímalo, čo sa v tele deje, ako pracuje, ako je možné mu pomôcť a ako na náš fyzický stav vplýva psychika. V pilatese som našla veľa odpovedí. Tak som sa rozhodla,  že sa budem tomuto cvičeniu venovať  profesionálne a stala som sa trénerkou," prezrádza Katka. Absolvovala aj niekoľko iných kurzov, napr. posturálna analýza, začíname so seniormi. Práca s ľudmi ju teší a napĺňa. Cvičenie jej prospieva a cíti sa stále lepšie. Hodiny pilates nie sú len anonymné stretnutia, s klientami z hodín sa stretáva aj mimo cvičenia. Ako sama hovorí: „ Pomáhame si navzájom – skrátka, vytvárame KOMUNITU PILATES.“

Viac sa o inštruktorke Katke a jej hodinách pilatesu dozviete na jej stránke www.pilates-plus.sk.

Zdroj foto: Katarína Baluchová

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

4 joga cviky, ktoré vás zbavia bolesti chrbta4 joga cviky, ktoré vás zbavia bolesti chrbta

Tieto jogové pozície sú jednoduché a môžete ich cvičiť kdekoľvek a kedykoľvek. 

 

Bolí vás chrbát? vyskúšajte tieto pilates cvikyBolí vás chrbát? Vyskúšajte tieto pilates cviky

Účinné budú vtedy, keď dodržíte princípy pilatesu a budete cvičiť pravidelne. 

 

Cvičíme 5 tibeťanovCvičíme 5 Tibeťanov

Už 10 minút denne vám prinesie úľavu od bolesti, dodá energiu a spomalí starnutie. 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Nečakajte, kým vás začne niečo bolieť! Pilates je skvelá prevencia

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.