Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

4 joga cviky, ktoré vás zbavia bolesti chrbta

Tieto jogové pozície sú jednoduché a môžete ich cvičiť kdekoľvek a kedykoľvek. 

4 joga cviky, ktoré vás zbavia bolesti chrbta
25. JAN 2016

Nie všetko môžeme ovplyvniť vlastnými silami. No ak celé dni sedíte, či stojíte v práci, nečudujte sa, že sa váš životný štýl odzrkadlí i na chrbtici v podobe nepríjemnej bolesti. Za hlavné príčiny bolestí chrbta teda možno považovať nedostatok pohybu, ale aj nesprávne držanie tela pri státí a sedení. Pritom si stačí nájsť počas dňa voľnú chvíľu a dopriať chrbtu pohyb napríklad v podobe jogových asán.

Nasledujúce cviky sú jednoduché, ale pri pravidelnom cvičení vám pomôžu zlepšiť držanie tela, posilnia chrbtové i brušné svaly (pokiaľ ich správne zapojíte). Navyše sú výborné na relaxáciu, ale aj ako zahriatie v rámci lekcií jogy. Vykonávajú sa na podložke s prekríženými nohami (pozícia Sukhasana). Ak ich chcete robiť v práci, pokojne ich môžete odcvičiť aj v stoji. V oboch prípadoch je dôležité, aby bol chrbát vystretý a ramená uvoľnené.

Cvik číslo 1

Zaujmite základný postoj a ruky zodvihnite hore do vzpaženia. Dlane smerujú nahor, prsty rúk sú jemné prepletené a uši sa dotýkajú bicepsov. V tejto pozícii vytrvajte po dobu 2-3 hlbokých dychov. Nezabudnite pupok vtiahnuť dnu smerom k chrbtici. Opakujte niekoľkokrát za sebou pomaly a pokojne.

Cvik číslo 2

Pri tomto cviku je poloha tela rovnaká ako v predošlom (pozícia Sukhasana, ruky sú vzpažené, prsty prepletené dlaňami von), ale budete sa točiť v trupe do strán. Teda s výdychom sa otočíte do ľavej strany, vydržíte po dobu 2-3 hlbokých dychov, potom sa s nádychom vrátite do východiskovej polohy a to isté urobíte do druhej strany.

Cvik číslo 3

Východisková pozícia je opäť rovnaká ako pri predošlých cvikoch, ale pri tomto cviku sa budete ukláňať do strán. Teda s výdychom sa mierne ukloníte do pravej strany, chvíľu v pozícii zotrváte a pritom zhlboka dýchate. S nádychom sa vrátite do východiskovej pozície. To isté zopakujete na druhú stranu. S výdychom sa ukloníte do ľavej strany, zhlboka dýchate a vrátite sa do východiskovej polohy. Nezabudnite na zapojenie brušných svalov.

Cvik číslo 4

Ruky predpažte, dlane smerujú von a prsty sú vzájomne jemne prepletené. Nadýchnite sa a s výdychom sa ťahajte dopredu. Pohyb vychádza z dolnej časti chrbta. Potom sa opäť nadýchnite a s výdychom smerujte rukami i trupom do pravej strany. Pozor, ruky musia byť stále predpažené v rovnobežnej pozícii. S výdychom sa vráťte rukami do stredu a to isté urobte na druhú stranu.

Inšpirovať sa môžete aj v tomto videu:


Zdroj videa: www.youtube.com

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Bolí vás chrbát? vyskúšajte tieto pilates cvikyBolí vás chrbát? Vyskúšajte tieto pilates cviky

Účinné budú vtedy, keď dodržíte princípy pilatesu a budete cvičiť pravidelne. 

 

Cvičíme 5 tibeťanovCvičíme 5 Tibeťanov

Už 10 minút denne vám prinesie úľavu od bolesti, dodá energiu a spomalí starnutie. 

 

 

Joga prináša úľavu od bolesti chrbtaJoga prináša úľavu od bolesti chrbta

Najčastejšou príčinou bolesti chrbta sú oslabené svaly stredu tela a tendencia nášho tela „ukladať“ stres v oblasti krčnej chrbtice a trapézových svalov. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 4 joga cviky, ktoré vás zbavia bolesti chrbta

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.