Výživová poradkyňa Nikoleta Šimonová: K zdravému telu netreba žiaden čarovný suplement
Na svojich sociálnych sieťach otvára zaujímavé témy, ponúka fakty, o ktorých sa doteraz veľa nehovorilo a snaží sa vyvrátiť mýty diétnej kultúry. Ako vníma vyhľadávaná poradkyňa svet výživy, boom výživových doplnkov a prečo si myslí, že mnohým ľuďom pri chudnutí odchádza pointa?
V rámci chudnutia a vzťahu s jedlom ťa vyhľadávajú mnohí. Tvoje skúsenosti a zdravý pohľad na stravovanie otvorili oči stovkám ľudí...
Áno, avšak vyhľadávajú ma aj ľudia so zdravotnými ťažkosťami, ktorým boli diagnostikované intolerancie, alergie alebo aj iné zápalové, alebo funkčné poruchy trávenia a riešime spolu podporný potenciál výživy. Nachádzame tiež potraviny, ktoré človeku sedia, ich kombinácie a načasovanie, aby sme dopĺňali všetky nároky na energiu a živiny, ktoré človek má, koniec koncov aj pre samotnú liečbu samého seba a teda aj čriev.
Téma chudnutia stále rezonuje vo svete i u nás. V čom robia dnešné ženy v honbe za štíhlosťou najväčšiu chybu?
Nastavenie extrémne nízkeho energetického príjmu, vylučovanie potravín, dlhé obdobia nejedenia. Toto spôsobí výrazné zníženie hmotnosti, avšak úbytok nie je na tuku, ale predovšetkým na vode a svalovine. Telo dostávame do obrovského stresu, nastáva tzv. adaptívna termogenéza, kedy sa telo prispôsobuje nízkemu príjmu – som unavená, uzimená, nepríjemná, na nič nemám chuť – a postupne sa zvyšuje hormón hladu, ktorý sa nás prirodzene snaží zachrániť. Vtedy sa dostaneme sa do bodu, že bez pozvania vyjedáme chladničku. Iné východisko z takto nesprávne nastaveného chudnutia ani neexistuje, otázka času je iba level motivácie a disciplína človeka. Udržateľné chudnutie je o zmene návykov, o porozumení toho, čo naše telo potrebuje, dostatočnom energetickom a živinovom príjme, dostatočnej a každodennej fyzickej aktivite a dostatočnom spánku. Udržateľné chudnutie nejaký čas trvá, ale to trvalo aj priberanie. Investujme preto čas do chudnutia, zmeny návykov, pretože inak si spôsobíme obrovský stres, istý „jojo efekt“ a naozaj negatívny vplyv na psychiku.
Prečítajte si aj: Nepodceňujte regeneráciu: Kvalitný oddych si treba plánovať
Veľa sa diskutuje aj o nafukovaní. Mnohé ženy trpia plynatosťou až do takej miery, že si okolie myslí, že sú v očakávaní. Ako je to tvojimi očami s tým nafukovaním a nesprávnou stravou?
S nafukovaním sa stretávame každý z nás do určitej miery denno-denne. Po dojedení sa nám naplní žalúdok, čo taktiež spôsobuje zväčšenie obsahu žalúdka, ako aj opticky zväčšené bruško, čo ale nemusí byť ihneď nepríjemné nafukovanie. Prirodzene začíname tráviť potravu keď putuje črevami, kedy sa v črevách zvyšuje osmotický tlak a nastáva taktiež prirodzené nafukovanie (zväčšenie obsahu čriev), ako aj po vstupe natráveniny do hrubého čreva, kde sa už o dotrávenie postará náš mikrobióm. Ten pri trávení vytvára plyny, a teda my pociťujeme, a aj vidíme na brušku optické nafúknutie. A preto rozsah nafukovania je závislý od toho, čo sme mali na tanieri. Čím viac vlákniny sme v jednej porcii zjedli, tým väčšie nafukovanie môžme očakávať. Zjednodušene povedané. Ale toto by bolo veľmi jednoduché, všakže. Vedeli by sme sa nadmernému nafukovaniu ľahko vyhnúť nejedením priveľa vlákniny. Avšak, na predovšetkým nepríjemné, tlačivé nafukovanie sprevádzané aj zvukovými efektami, vplýva aj stres a nesprávne dýchanie, nedostatok spánku a nedostatok pohybu. Vtedy môžme mať pocit, ako keby boli črievka „zaseknuté“ a môžeme to taktiež pociťovať ako „spomalené trávenie“. Takže pokiaľ sa spojí nedostatok spánku, nadmerný stres, nedostatok pohybu a nevyvážená strava - nadmerné množstvo vlákniny z ovocia, zeleniny na úkor ostatných živín – môžeme pociťovať obmedzujúce a nadmerné nafukovanie, ktoré nám negatívne ovplyvňuje kvalitu života.
Ako mu môžeme predísť?
Popri optimalizácii stravovania je veľmi benefičné aj hlboké dýchanie pred jedlom i po jedle. Musíme samozrejme vylúčiť nafukovanie, ktoré môže byť dôsledkom intolerancie – najčastejšie laktózovej alebo histamínovej, alergie na pšenicu či mlieko, tiež mnohé iné zápalové a funkčné ochorenia čriev. V tomto prípade je nafukovanie symptómom a je potrebné zistiť, eventuálne vylúčiť takúto diagnózu u lekára, nie „samotestami“, tie sú vo väčšine prípadov nepresné a môžu viesť k zbytočnému vylučovaniu potravín.
Éra nevečerania a vynechávania sacharidov stále víri hladiny, no je už do veľkej miery za nami – čo považuješ v dnešnej dobe za ďalší sporný bod v stravovaní?
Investovanie obrovských peňazí do suplementov, ktorých kvalita je otázna a taktiež ich využitie telom. Potom nám prirodzene ostane okresanejší budget na kvalitné potraviny, na ktoré je naše telo najlepšie adaptované. Musíme si uvedomiť, že to, že máme zuby, tráviace enzýmy, dĺžku a funkčnosť tráviaceho ústrojenstva, nie je náhoda a my sme predurčení na konzumáciu a využívanie živín z prirodzenej stravy. Marketing je však veľmi silný, ľudia nemajú kritické myslenie a v záujme zabezpečiť si optimálne zdravie, často siahajú po takýchto nepotrebných a predražených doplnkoch. Samozrejme, exiistujú mnohé doplnky, ktoré považujem za vhodné, ako je napríklad suplementácia vitamínu D, horčíka a omega 3 mastných kyslín pri zdravotných indikáciách, avšak mnohé iné výťažky a koncentráty môžu byť práveže záťažou pre našu pečeň.
Marketing je veľmi silný, ľudia nemajú kritické myslenie a v záujme zabezpečiť si optimálne dravie, často siahajú po nepotrebných a predražených doplnkoch stravy.
Keď je reč o doplnkoch výživy, začala si spolupracovať so slovenskou značkou výživových doplnkov VJEM – čo ťa presvedčilo? V čom je iná ako ostatné značky?
Z môjho ohľadu má značka VJEM vysokú kvalitu produktov, na Slovensku je jedna z najlepších. Ich produkty sú vhodné nielen pre profi športovcov, ale aj pre „hobbíkov“. Človek si zo širokého portfólia produktov nájde to, čo potrebuje. V tejto značke vidím obrovský potenciál aj do budúcna vo vylepšovaní chuťového profilu, ale aj v navrhovaní nových, funkčných potravín, ako aj doplnkov výživy, ktoré budú prínosom pre ľudí a budú obohacovať ich stravovanie, nie nahrádzať. (smiech)
Ktorý výrobok od VJEM sa tebe ako vyhľadávanej nutričnej expertke pozdáva najviac?
Môj najobľúbenejší produkt od značky VJEM je kokosová proteínová tyčinka, ale rozhodovala som sa ešte medzi ňou a ich absolútne dokonalým arašidovým krémom s tou najlepšou konzistenciou a chuťou. Ale tesne vyhrali kokosové proteínové tyčinky. Okrem ich geniálnej chute a konzistencie, ktorá mne osobne vyhovuje najviac zo všetkých, ktoré som kedy vyskúšala, majú perfektné zloženie.
Značka VJEM má vysokú kvalitu produktov, na Slovensku je jedna z najlepších.
Prečítajte si aj: Stravou a doplnkami k zdraviu: Ktoré vitamíny potrebujeme dopĺňať?
Téma stravovacích mýtov je naozaj bohatá, mnohé sa týkajú napríklad stravy v tehotenstve. Názory na to, čo by ženy počas tých 9 mesiacov mali a nemali jesť, sa rôznia. Dáš nám svoj pohľad?
Tehotné ženy si musia denne dopĺňať nároky na energiu a živiny – tak isto ako každý iný človek. V prvom trimestri nemá gravidná žena zvýšené nároky na energiu, až v druhom sa odporúča príjem navýšiť o cca 300 kcal denne, čo predstavuje napríklad 1/2 kaiserky s maslom, šunkou a paradajkou. V treťom trimestri sa odporúča navýšiť príjem o cca 450-500 kcal denne, čo môže byť jedno extra jedlo počas dňa. Počas dojčenia sa odporúča, aby žena zjedla až o cca 600 kcal denne viac, keďže je laktácia proces energeticky veľmi náročný, no často sama žena vyhľadáva potravu sama vo väčšom množstve, aby zvýšené nároky obsiahla. Po pôrode by sa mal klásť dôraz na potraviny bohaté na živiny, vrátane bielkovín, zdravých tukov, vápnika vo forme mliečnych výrobkov, syrov a železa, ktoré nájdeme v mäse a vnútornostiach.
Okrem energetickej a výživovej hodnoty potravín, na čo by ešte mali tehuľky dbať?
Počas tehotenstva je dôležité dbať na hygienu potravín a prípravy pokrmov, a teda potraviny dostatočne tepelne ošetriť a umyť, aby nedošlo ku kontaminácii. Mliečne výrobky odporúčam iba pasterizované, mäso iba tepelne ošetrené. Kofeín by sme mali limitovať na ½, takže max 200 mg – 1 kapučíno je stále v poriadku, ak si zvyknutá na kávu. Jednoznačne vylúčiť fajčenie a alkohol – aj malé množstvo. Plesňové syry konzumovať pravidelne neodporúčam, ale ak príde obrovská chuť, tak jedine ich použiť vo varení po tom, ako prešli bodom varu a taktiež nie denne.
Dodržiavať zdravé stravovanie môže byť pre tehotnú ženu v istom momente výzvou. Ako na nekontrolované chute?
Gravidné ženy mávajú často rôzne zmeny chutí, čo je spôsobené hormónmi. Je to úplne normálne. Niektoré ženy majú zvýšené chute a jedia viac. Aj tak si treba udržiavať fyzickú aktivitu, aby nedošlo k nadmernému priberaniu. Pokiaľ trpí žena nechutenstvom, doprajme jej aspoň to, na čo má chuť. Základom je ísť už do samotného tehotenstva so zdravým a vyživeným telom.
Ak by si v rámci zlepšenia životosprávy mala vypichnúť jednu vec, čo by to bolo?
Nenechajte si odvrátiť pozornosť detailmi, pretože vám uniká pointa. Netreba k zdravému telu žiaden čarovný suplement za šialené peniaze so zavádzajúcimi popismi. Ani žiadnu ospevovanú diétu na 3 týždne a dokonca ani predražené hodinky na zaznamenávanie si energetického výdaja. Zamerajte sa na 4 základné piliere zdravia, ktorými sú pohyb, spánok, psychika a výživa. Venujte sa každému pilieru dostatočne a vaše zdravie sa bude utužovať „na všetkých frontoch“.
Čarovné suplementy so zavádzajúcimi popismi v portfóliu VJEM nenájdete. Prémiové slovenské proteíny ale aj výživné raňajkové kaše, 100 % orechové krémy, vitamíny či tréningové doplnky vyskladané odborníkmi – to všetko však áno. Zlepšite svoj životný štýl a vyberte si prvotriedne doplnky výživy od slovenskej značky VJEM.
Diskusia k článku - Výživová poradkyňa Nikoleta Šimonová: K zdravému telu netreba žiaden čarovný suplement