Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Spestrite svoj tréning brušných svalov pilatesom

Nikola Danišová

Keď chceme dosiahnuť krásne a vypracované brušné svaly, je potrebné precvičovať aj vnútorné svalstvo brušnej dutiny. To dokážete naozaj kvalitne precvičiť aj pilates cvikmi.

Spestrite svoj tréning brušných svalov pilatesom
27. OKT 2015

V čom je pilates výnimočný

Pilates cviky aktivizujú hlboký svalový systém, ktorý sa nazýva aj stabilizačný. Vďaka týmto cvikom dokážeme odstrániť svalovú nerovnováhu, čo má intenzívny a pozitívny dopad na naše telo. Zmierňuje sa bolesť svalov, kĺbov alebo sa cvičením upravuje držanie tela, čím nepôsobíme iba krajšie, ale hlavne robíme veľa aj pre svoje zdravie.

Pilatesom zlepšujeme rovnováhu, flexibilitu, no najmä spevňujeme oslabené svaly a naťahujeme skrátené svalstvo. Okrem toho táto metóda zlepšuje kondíciu, upokojuje myseľ a zmierňuje stres.

Spevnite core a budete mať dokonalé brucho    

Pilates sa sústreďuje do veľkej miery hlavne na spevnenie core – teda brušnej časti, ktorá tvorí základ a ťažiskové centrum celého tela. Core má v pilatese svoje špeciálne miesto a je mu venovaných množstvo cvikov.

„Cviky zo zásobníka pilatesu sú zostavené tak, aby spevňovali práve túto oblasť tela. Pri všetkých cvikoch si cvičiaci neustále musia dávať pozor na spevnenie svalov panvového dna a zároveň aj brušných svalov. Pohyby vychádzajú zo stredu tela, teda z core,“ upresňuje lektorka pilatesu Ľubica Garajová.

Inšpirovať sa môžete nasledujúcimi videami

Pilates skvelo dopomôže, ale nestačí          

Okrem pilates cvikov je však potrebné precvičovať brušné svalstvo aj inak. „Vizuálny efekt pri cvičení pilatesu nie je taký markantný ako pri klasických posilňovacích cvičeniach, pretože pilates pracuje hlavne s vnútornými svalmi, nie s vonkajšími. Napriek tomu sa dá cvičením pilatesu dosiahnuť štíhle a pevné telo,“ vysvetľuje potrebu iných cvičení Ľubica Garajová.

Vnútorné brušné svalstvo precvičíte naozaj dobre len s pilatesom       

Napriek tomu, že pilates vám neurobí vizuálne krásne bruško, je určite potrebný. Vnútorné brušné svaly treba rozhodne posilňovať a práve pilates je jedna z najúčinnejších metód, ako vnútorné svalstvo posilniť. Tieto svaly sú veľmi dôležité pri vytváraní stability pri najrôznejších pohyboch, no najmä v športe zastávajú špeciálnu a dôležitú funkciu, keď sú napríklad prevenciou pred zranením, ale tiež určujú aj náš športový výkon. Pokiaľ budeme posilňovať len vonkajšie svalstvo, trénovanie brušnej dutiny nebude nikdy kompletné.

Aké pilates cviky sú najúčinnejšie?           

„Najvhodnejšie je cvičiť dlhodobo, aspoň 2-3x týždenne. V zásobníku pilates sa nachádza aj zostava s názvom brušné série. Obsahujú hlavne cviky, ktoré najlepšie spevnia brušné svalstvo. Ide o cviky single and double leg stretch, criss-cros, single and double straight leg stretch a podobne,“ hovorí lektorka.

Opäť je nevyhnutná strava  

Nesmieme však zabúdať na to, že ďalším veľmi dôležitým faktorom, ktorým docielime krásne vyšportované brucho, je strava. Zloženie stravy a niektoré potraviny ovplyvňujú napríklad to, či budeme mať nafúknuté  bruško, cez ktoré svaly nevidno. To sa robí najmä zo slaných a ťažkých jedál, ale aj zo strukovín či pri veľkom množstve skonzumovaného ovocia. Takisto nadmerné prijímanie sacharidov obalí brušné svaly tukom a hoci ich tam budeme mať, nebude ich vidieť. 

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Joga prináša úľavu od bolesti chrbtaJoga prináša úľavu od bolesti chrbta

Najčastejšou príčinou bolesti chrbta sú oslabené svaly stredu tela a tendencia nášho tela „ukladať“ stres v oblasti krčnej chrbtice a trapézových svalov. 

 

Je pilates v skupine vhodný pre začiatočníkov? Je pilates v skupine vhodný pre začiatočníkov?

Očaril vás pilates, no ste v ňom úplný začiatočník? Ak ste rozmýšľali nad tým, že je pre vás na začiatok lepšia individuálna hodina, nemusí to tak byť. 

 

S jogou proti stresu. prečo je taká účinná?S jogou proti stresu. Prečo je taká účinná?

Jogu si radi doprajeme, pretože sa pomocou nej vieme odreagovať a zbaviť stresu. 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Spestrite svoj tréning brušných svalov pilatesom

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.