Nebojte sa jogy. Vyberte si len vhodný štýl
Skôr ako začnete, urobte si malý prieskum a popremýšľajte, ktorý štýl jogy by vám mohol vyhovovať.
Joga je pre každého bez obmedzenia veku, pohlavia a fyzickej zdatnosti. S týmto konštatovaním sa stretávame na joga weboch, plagátoch, alebo ich počujeme od samotných inštruktorov. Je to pravda, lenže nie je joga ako joga.
Každý z nás je iný. Aj joga to vie
Joga je naozaj pre každého, pokiaľ si zvolíte vhodný štýl. Voľba závisí od typu osobnosti, cieľov, zdravotného stavu, fyzickej kondície i motivácie. „Inú jogu si vyberie mladý aktívny muž, inú starší pán s bolesťami chrbtice, inú žena, ktorá má miernu nadváhu a zasa inú jogu žena, ktorá predtým tancovala, alebo bola gymnastka. Niekto má tendencie preferovať viac fyzické cvičenia a niekto bude viac inklinovať k dychovým technikám a meditácii. No a niektorí ľudia si jogu vyberú ako určitý životný štýl, komplexnú terapiu svojho bytia, a praktizujú všetky jej „stupne“. Joga je celok. Veľmi farebný celok. Každý má možnosť si vybrať farbu, s ktorou v danom období rezonuje najviac a zamerať sa na to, na čo potrebuje, a čo človeku najviac pomáha. Je dobré si vyskúšať rôzne štýly a vybrať si podľa toho, či vám vyhovuje dynamika (viac jang), alebo skôr pokojnejšie, statickejšie pozície (viac jin). Ono sa to, samozrejme, dá krásne skombinovať. Naša osobná joga má tendenciu sa v priebehu rokov meniť, nie je to nič dané. S vnútorným rozvojom a skúsenosťami prichádza aj iný prístup ku svojmu telu,“ upresňuje inštruktor jogy Martin Ďuriš.
Tu je niekoľko konkrétnych tipov. Ak sa po celý deň nezastavíte, zrejme vám bude vyhovovať jemný a pomalý štýl jogy, ako napríklad hatha joga. Ak potrebujete schudnúť a detoxikovať organizmus, je možné, že vám „sadne“ hot joga. Riešením pre skrátené svaly a bolesť chrbta môže byť napríklad power joga. „Power joga je pre ľudí, ktorí majú skrátené šľachy, slabé svaly, ochabnuté brucho, problémy s krížami, s trávením, koncentráciou alebo nadváhou,“ dodáva inštruktorka power jogy Michaela Hráčková Pyšňáková. V prípade, že sedíte po celý deň v kancelárii, snáď vás očarí rýchla a intenzívna ashtanga joga.
Zistite si čo najviac, pretože informácie sú základ
V každom prípade si o konkrétnom štýle jogy zistite čo najviac. Informácie sú veľmi dôležité a prijímajte ich z vierohodných zdrojov. Nebojte sa pýtať na veci, ktoré vás zaujímajú priamo inštruktorov. Tu je príklad. Dynamická ashtanga vinyasa joga je pre tých, ktorí inklinujú skôr k fyzickému cvičeniu, ALE: „Je dôležité aby si ženy pri tomto štýle jogy dávali pozor na to, aby im nenarástli veľké ramená a nezískali príliš mužské črty. Nielen fyzicky, ale aj osobnostne. Samozrejme, ak to tak nechcú. Je dobré vedieť tieto jangové energie vyrovnať (napr. jemnejšími cvičeniami, citlivými dychovými technikami a meditáciou). To isté platí aj pre mužov, tí, ktorí majú priveľa ohňa (jang), je dobré vedieť pracovať s vodou, a naopak. Joga je o rovnováhe medzi dvoma základnými elementmi, oheň a voda: muž a žena," vysvetľuje Martin Ďuriš. Vedzte, že takéto informácie vám poskytne iba skúsený inštruktor.
Zároveň je potrebné pripomenúť, že joga vôbec nie je len o tele, ale o harmónii medzi telom, dušou a mysľou. „Ten, kto je príliš aktívny a nepokojný, sa postupne zharmonizuje statickými pozíciami. Kto je zasa až príliš pasívny, ten sa rozbehne pri dynamickej joge. Treba len používať logiku, zdravý úsudok, intuíciu a ono nás to samo navedie na správnu cestu. Joga nám nikdy neublíži, ak ju vieme nájsť. Joga je hlavne o pokojnej mysli a vedomom vnímaní. A je jedno, ako sa tam dostaneme. Dôležité je nájsť to svoje, veľmi osobné a intímne praktizovanie pokojnej vedomej mysle. Vtedy to ide naozaj samo a dostávame sa do „beznámahovosti“, hlbšej podstaty jogy. Ale na to však musíme NAJSKÔR vynaložiť veľa úsilia (úsmev). V joge nájdeme veľa paradoxov, tak ako v prírode, raz je to tak a potom zase inak,“ hovorí Ďuriš.
Existujú ľahšie a náročnejšie druhy jogy?
Hlavne začiatočníci majú obavy z toho, že nezvládnu jednotlivé jogové pozície. Pripadajú im príliš náročné. Strach je o to väčší, že si jasne uvedomujú svoju celkovú neohybnosť, alebo bojujú s nadváhou a zdravotnými ťažkosťami. Skúsenosti s týmto problémom má aj joga inštruktorka Michaela Hráčková Pyšňáková: „Mnoho ľudí, čo poznám, má o joge skreslené predstavy. Najčastejšie, že je to nudné cvičenie, pri ktorom si nedajú dostatočne do tela. Prípadne, že je pre nich ťažká a nezvládnu ju, pretože momentálne nie sú schopní dosiahnuť rukami na palce nôh.“ Všetci tí, ktorí majú strach zo svojej „nedokonalosti“, by si mali uvedomiť, že joga je tu práve preto, aby im pomohla vyriešiť určité (nielen) telesné limity.
Pri výbere štýlu jogy dbajte hlavne na to, či vám bude celkovo vyhovovať. Kritérium náročnosti netreba preceňovať, pretože asány sa dajú upraviť podľa individuálnych kritérií. Zároveň je veľmi ťažké rozlíšiť, ktorý štýl jogy je ľahší, a ktorý zasa náročnejší. Myslí si to aj inštruktorka jogy Adriana Seidler: "Existujú rôzne systémy jogy a je len na každom jednom z nás, ktorý systém jogy si vyberie. Záleží od typu človeka. Každý štýl jogy zahŕňa pozície, ktoré si menej zdatný adept jogy môže uľahčiť, alebo naopak, zdatnejší sťažiť.“ Pri všetkých štýloch jogy platí, že treba začať s jednoduchými pozíciami, postupne prechádzať na zložitejšie a predlžovať čas, ktorý v nich zotrváte.
Ľudské telo má svoje limity, rešpektujte ich
Pokiaľ ste sa už pre konkrétnu jogu rozhodli, nenechajte sa pri cvičení „strhnúť“ ostatnými. V žiadnom prípade nemôžete zvládnuť to, čo dokáže človek, ktorý sa joge venuje niekoľko mesiacov či dokonca rokov. „Veľmi dôležitou vecou je, aby ľudia počas cvičenia jogových pozícii rešpektovali svoje telo, s nikým nesúťažili a nepredbiehali sa. Jogu je dôležité precítiť a nenútiť sa do ťažkých pozícií. Vždy sa nájde jednoduchší variant ťažšej pozície. Joga nie je súťaž,“ upozorňuje joga inštruktorka Adriana Seidler.
Joga je aj o trpezlivosti a motivácii, ako sa prekonať, neustále zlepšovať. Možno to občas nie je ľahké. Kto však vydrží, bude žať pozitívne výsledky a úspech. Bude rásť po duševnej i telesnej stránke. Človek sa nesmie nechať odradiť drobnými prekážkami, zakopnutiami a v prípade jogy ani fyzickou bolesťou. Žiadna cesta do cieľa nie je ľahká. „Je potrebné sa pripraviť na to, že po prvých lekciách telo bolí. Je to logické, pretože človek zapája svaly, ktoré má ochabnuté a dostáva sa do atypických pozícií. Pripravte sa aj na to, že na prvých lekciách ani zďaleka nezvládnete všetky pozície, či už ste športovec alebo nie. Mala by to však byť skôr motivácia pokračovať ďalej v cvičení jogy, nie s jogou skončiť,“ prezrádza zo svojich inštruktorských skúseností Michaela.
Zdroj foto: flickr.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Už 10 minút denne vám prinesie úľavu od bolesti, dodá energiu a spomalí starnutie.
Joga: balzam pre dušu aj pre telo
Joga sa považuje za jednu z najzdravších aktivít s hlbokými historickými koreňmi. Jej jedinečnosť je v tom, že neprecvičujete len telo, ale aj svoje psychické zdravie.
Joga prináša úľavu od bolesti chrbta
Najčastejšou príčinou bolesti chrbta sú oslabené svaly stredu tela a tendencia nášho tela „ukladať“ stres v oblasti krčnej chrbtice a trapézových svalov.