Ešte stále stíhaš - pridaj sa do REŠTART VÝZVY, začať môžeš kedykoľvek

Jogalates – cvičenie, ktoré milujú aj celebrity

Veronika Shoebridge

Pevné a flexibilné telo, zrelaxovaná myseľ, zlepšená stabilita chrbtice, silný stred tela. To je len niekoľko plusov, ktoré ponúka zázrak menom jogalates.

Jogalates – cvičenie, ktoré milujú aj celebrity
7. OKT 2016

Čo je vlastne jogalates?

Jednoduché vysvetlenie by bolo, že je to spojenie dvoch slov a cvičebných štýlov – niekoľko tisícročí starých princípov jogy a o niečo mladšieho pilatesu.

No takéto vysvetlenie nie celkom stačí, a preto sme sa na vysvetlenie spýtali odborníkov zo štúdia Yogata v Prahe.

„Jogalates (alebo Yogalates) je nový cvičebný štýl, ktorý kombinuje tisícročiami preverenú jogu a desaťročia obľúbený pilates. Jogalates sa zameriava na posilnenie stredu tela, zlepšenie stability bedrovej chrbtice a dosiahnutie pružného, ale zároveň silného tela.

Cvičí sa buď ležmo na zemi, v kľaku, v sede, alebo i v stoji. Sled cvikov kombinuje pilates zostavu s asánami a princípmi jogy. Používajú sa aj pomôcky, ktoré prevedenia jednotlivých cvikov niekedy uľahčia a niekedy prekvapujúco sťažia (napr. theraband alebo kruh). Náročnosť cvikov rastie s tým, ako pozorne cvičiaci vníma jemné nuansy cviku. Zdanlivo rovnaký pohyb môže byť veľmi jednoduchý, alebo, naopak, veľmi namáhavý. V jogalatese je cieľom zapojiť hlboké vrstvy svalov, ktoré sa horšie ovládajú vôľou. Primárne nie je cieľom dosiahnuť dokonalú formu, ale ako sa pohybový aparát pravidelným cvičením dostáva do zdravého stavu, prejavuje sa to aj na forme postavy, vyrysuje sa pás, spevní sa zadok atď.

Mottom cvičenia jogalates je pozornosť k vlastnému telu. Behom cvičenia vnímame, ako sa telo cíti a čo sa v ňom deje. Princípom je narovnanie chrbtice, ktoré sa deje uvoľňovaním jednostranne namáhaných stiahnutých svalov. Správne dýchanie efekty jednotlivých cvikov ešte umocní.

Jogalates je cvičenie pre toho, kto chce ku svojmu telu pristupovať skutočne ,z hĺbky᾿.

Cvičenie vzniklo v Austrálii, prvýkrát tento názov použila Luisa Solomon, ktorá sa zranila na hodine jogy, neskôr začala cvičiť pilates, čím si telo upravila, ale bolo je za jogou smutno, tak oba smery spojila.“  

Ako to funguje?

Jogalates primárne funguje na dokonalom precítení každého pohybu. Dôležité je správne a hlboké dýchanie, nemyslieť na každodenné problémy a starosti a snažiť sa dokonale zladiť telo s hlavou. To by bola jedna polovica úspechu, a ešte k tomu treba pridať silové cviky typické pre pilates, kde treba neustále dbať na správne držanie tela a dokonale prepnuté svalstvo. Spojením týchto dvoch získame perfektný mix, ktorý zmení telo ako i myseľ k lepšiemu.

Hodina alebo, ak chcete, lekcia jogalatesu trvá 75 minút a prvé výsledky sú badateľné už po 28 dňoch pravidelného cvičenia.

Obľúbené hobby celebrít

Tomuto trendu už stihli podľahnúť aj také slávne osobnosti, medzi ktoré patrí napríklad aj Madonna. Napriek tomu, že už nepatrí medzi najmladšie speváčky, pri pohľade na jej postavu by jej skutočný vek 58 rokov neuhádol zrejme nikto. Pevné a mimoriadne ohybné telo, ktoré popiera zákony gravitácie. Takejto postave môže Madonna vďačiť práve jogalatesu.

Samé dobré veci

Jogalates v sebe zahŕňa množstvo výhod. Z tých spomenieme hlavne spevnenie hlbokého svalstva stredu tela, posilnenie chrbtice, udržanie stabilnej telesnej hmotnosti, zvýšená ohybnosť tela, silné telo, hlboké uvoľnenie mysle, zlepšenie koncentrácie či dokonca spomalenie procesu starnutia.

Ak ste teda fanúšikmi jogy alebo pilatesu, určite skúste jogalates. Rozšírite si možnosti a obzory cvičenia a možno objavíte aj novú motiváciu, vďaka ktorej nebude profitovať len vaša myseľ a telo, ale aj zlepšené zdravie a zvýšené sebavedomie.

Zdroj foto: goodfon.su

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Ako začať s cvičením pilatesu?Ako začať s cvičením pilatesu?

Láka vás pilates, ale neviete, ako začať? Poradí vám skúsená inštruktorka Danka Švantnerová.

 

7 jednoduchých jogových pozícií, ktoré vás dokonale upokoja7 jednoduchých jogových pozícií, ktoré vás dokonale upokoja

Zbavte sa celodenného stresu a upokojte svoje telo a myseľ vďaka nasledujúcim cvičeniam. 

 

Joga, pri ktorej si poriadne „zamakáte”Joga, pri ktorej si poriadne „zamakáte”

Joga nie je len o relaxácii, sviečkach či pomalej hudbe. Dá sa pri nej aj poriadne zapotiť. 

 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Jogalates – cvičenie, ktoré milujú aj celebrity

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.