Ako začať s cvičením pilatesu?

Láka vás pilates, ale neviete, ako začať? Poradí vám skúsená inštruktorka Danka Švantnerová.

Ako začať s cvičením pilatesu?
5. SEP 2016

Žijeme v rýchlej dobe, a preto sa čoraz populárnejšie stávajú cvičenia z kategórie body and mind. Medzi ne patrí aj pilates, ktorý je overený desiatkami rokov praxe a stále sa zdokonaľuje. Medzi výhody pravidelného cvičenia pilatesu patrí pevné a štíhlejšie svalstvo, zlepšenie držania tela,  pevný stred tela (svaly chrbta, brucha a panvy), eliminácia bolesti chrbtice či kĺbov, väčšia flexibilita a sila, zvýšenie povedomia o svojom tele, zníženie stresu, zvýšenie sebavedomia a ďalšie. Navyše pilates je vhodný naozaj pre všetkých – mladých, starších, ľudí s nadváhou či so zdravotnými ťažkosťami. „Pilates cvičenie je fantastické v tom, že ho môžem odporučiť skutočne každému. Malým deťom, mladým ľuďom, ľuďom v produktívnom aj zrelom veku, seniorom, vrcholovým športovcom, ženám počas tehotenstva, ale aj po pôrode,“ hovorí inštruktorka Danka.

Odporúčame: Do formy za 10 minut: Pilates

Chcem začať, ale neviem ako

Pohrávate sa s myšlienkou, že by ste dali pilatesu šancu, ale neviete, ako na to? Podobne sme na tom boli aj my, a preto sme oslovili skúsenú pilates inštruktorku Danku Švantnerovú, ktorá nám do tejto problematiky vniesla viac svetla.

Chcete s pilatesom začať tak, že si kúpite knihu či DVD? Možno by ste to mali ako úplný začiatočník prehodnotiť. „Začať s cvičením pilatesu podľa knihy alebo DVD neodporúčam, pretože začiatočník nevie, akú náročnosť cvikov kniha alebo DVD obsahuje. Zvyčajne ponúkajú kompletnú základnú zostavu pilates cvikov (niektoré sú naozaj náročné), ktoré je potrebné hlavne začiatočníkom upraviť do jednoduchšej formy a až následne prejsť k zložitejšiemu variantu cviku,“ upozorňuje Danka a rozhodne odporúča prvé hodiny absolvovať  pod dohľadom certifikovaného pilates inštruktora. „Pri cvičení pilatesu je dôležité dodržiavať určité pravidlá, ako napríklad správne dýchanie, správne začiatočné pozície pri cvičení, ako aj správne prevedenie cviku. Ak jednotlivé cviky nerobíme správne, môžeme si cvičením viac ublížiť, ako pomôcť,“ hovorí skúsená inštruktorka a dodáva, že dobrý inštruktor vie cviky klientom prispôsobiť, pretože každý z nás je iný a máme iné fyzické predpoklady i zdravotné obmedzenia. Veď rovnaký cvik nemôže cvičiť žena po pôrode, vrcholový športovec či staršia dáma s osteoporózou.

Začiatočnícke chyby pri cvičení pilatesu

Pilates má svoje princípy, vďaka ktorým je zdraviu prospešný. Spočiatku nie je ľahké osvojiť si tieto princípy, avšak pod vedením skúseného inštruktora to ide neporovnateľne ľahšie. Jedným z princípov pilatesu je aj správne dýchanie a práve tu robia začiatočníci chyby. „Najčastejšou chybou je, že ľudia si myslia, že podstatou pilates cvičenia je KEDY sa pri cvičení nadýchnu a KEDY vydýchnu. Oveľa dôležitejšie však je, AKO sa nadýchnu a AKO vydýchnu,“ hovorí zo skúseností pilates inštruktorka a pridáva hneď ďalšiu chybu, s ktorou sa pri klientoch na hodinách pilatesu stretáva – niektorí klienti si myslia, že stačí, ak budú cvičiť mesiac, dva či tri. „Takéto krátkodobé cvičenie stačí len na to, aby začali vidieť a cítiť zmeny na svojom tele, ale určite nestačí na to, aby si tieto pozitívne zmeny udržali do konca života. Ak to však porovnám s obdobím, napríklad spred desiatich rokov, v dnešnej dobe je, našťastie, oveľa viac klientov, ktorí berú pilates ako súčasť životného štýlu, teda cvičia aspoň 2 razy týždenne a nie je to len chvíľkový rozmar, pretože si prečítajú, že nejaká hviezda si vďaka pilatesu vylepšila postavu,“ dodáva Danka Švantnerová. 

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Odhoďte šaty a zacvičte si nahú joguOdhoďte šaty a zacvičte si nahú jogu

Žiadne oblečenie, žiadne bariéry. Len vy, vaše telo a precítený pohyb.

 

7 jednoduchých jogových pozícií, ktoré vás dokonale upokoja7 jednoduchých jogových pozícií, ktoré vás dokonale upokoja

Zbavte sa celodenného stresu a upokojte svoje telo a myseľ vďaka nasledujúcim cvičeniam. 

 

Joga, pri ktorej si poriadne „zamakáte”Joga, pri ktorej si poriadne „zamakáte”

Joga nie je len o relaxácii, sviečkach či pomalej hudbe. Dá sa pri nej aj poriadne zapotiť. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako začať s cvičením pilatesu?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2682
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.