TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Joga, pri ktorej si poriadne „zamakáte”

Veronika Shoebridge

Joga nie je len o relaxácii, sviečkach či pomalej hudbe. Dá sa pri nej aj poriadne zapotiť. 

Joga, pri ktorej si poriadne „zamakáte”
16. AUG 2016

Joga je širokou verejnosťou vnímaná ako ukľudňujúca a relaxačná forma cvičenia, ktorej primárnou funkciou a poslaním je odbúrať u ľudí stres, zrelaxovať ich, ponaťahovať svalstvo, zvýšiť a zlepšiť flexibilitu tela. Má tak za úlohu celkovo prispieť k zdravšiemu a vyrovnanejšiemu štýlu života moderných, uponáhľaných a vysoko vystresovaných ľudí.

No je to veľmi široký pojem, ktorý zahŕňa množstvo štýlov a typov jednotlivých joga cvičení. Niektoré pokojnejšie a iné dynamickejšie.

A práve na dynamické štýly a ich výhody sa v dnešnom článku pozrieme troška detailnejšie.

Power joga

Toto cvičenie je založené na pravidelnom opakovaní základných pozícií, nazývaných aj asány, ktoré sú dynamicky radené za sebou a zároveň koordinované s dychom. Niekoľko výhod tohto typu jogy je – natiahnutie a uvoľnenie svalstva, zlepšenie svalového napätia, tvarovanie problémových partií, odbúranie stresu a uvoľnenie.

Akrojoga

Tento typ jogy by sa kľudne dal nazvať aj umením. Niektoré pózy vyzerajú skutočne ako umelecké dielo. Je to mimoriadne fotogenický typ jogy. Spája v sebe, ako i v samotnom názve, jogu a akrobaciu. Jemnosť a silu. Tento typ jogy sa väčšinou cvičí vo dvojici, kde jeden z partnerov tvorí tomu druhému akýsi základ alebo podporu. Je perfektná pre zlepšenie balansu a nadobudnutie sily. Okrem toho trénuje a zlepšuje vzájomnú dôveru medzi partnermi.

Vinsaya flow joga

Vinsaya znamená v preklade „usporadúvanie niečoho špeciálnym spôsobom”, čiže ako jednotlivé pózy v joge. Pri tejto dynamickej forme jogy sa koordinujú jednotlivé pózy s dychom a plynule sa prechádza z jednej pozície do ďalšej. Slúži na výrazné zlepšenie svalovej flexibility ako i kvalitný silový tréning, ktorý pomáha pri budovaní chudej svalovej hmoty v tele.

Ashtanta joga

Korene tohto štýlu siahajú až 5 000 rokov dozadu. Tento systém je založený na dychu, pohybe a striedaní jednotlivých pozícií v opakujúcich sa sériách. Je fyzicky veľmi náročná. Medzi hlavné výhody tohto typu jogy patrí: silné a pevné, no zároveň i veľmi ohybné a zdravé telo, detoxikácia vďaka práci s vnútorným ohňom tela (agni), ktorý v spojení s dychom tieto toxíny z tela vytláča.

Čo sa psychických výhod týka, tak je to slobodná a uvoľnená myseľ.

Slackline joga

Troška netradičný, no o to viac zábavný typ dynamickej jogy. Výrazne zlepšuje stabilitu stredu tela, silu celého tela ako i balans a koncentráciu. K tomuto typu jogy budete potrebovať 2 stromy alebo iné 2 pevné body, a ploché lano, po ktorom budete chodiť. Je to čoraz populárnejšia aktivita, ktorú možno pozorovať v parkoch, pri vode či v lete na kúpaliskách.

Fitnes joga

Typ jogy, ktorý spája silu, strečing a jednotlivé joga pózy do jedného. Od tradičnej jogy sa tá fitnes líši najmä tým, že kladie dôraz na pohyb, dýchanie a presuny z jednej pozície do druhej. Pri tejto forme jogy sa vôbec nepoužíva terminológia zo sanskritu.

Má pre ľudský organizmus niekoľko výhod. Predlžuje a spevňuje svalstvo, čistí myseľ, zlepšuje koordináciu a držanie tela.

Zdroj foto: unsplash.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:

Hiking joga. stvorená na letoHiking joga je stvorená na leto

Je ideálna pre všetkých, ktorí chcú urobiť niečo nielen pre svoje zdravie.

 

Dá sa schudnúť cvičením powerjogy?Dá sa schudnúť cvičením powerjogy?

Chcete schudnúť, no neviete, akým športom začať, pretože máte väčšiu nadváhu? 

 

Máte viac ako 25? tvárová joga je to pravéMáte viac ako 25? Tvárová joga je to pravé

Ako sa hovorí, vrásky pristanú mužom. My ženy s nimi, naopak, stále bojujeme. 

 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Joga, pri ktorej si poriadne „zamakáte”

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.