Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Joga podľa temperamentu. Ktorá je pre vás vhodná?

Nikola Danišová

Každý z nás je iný. To, čo cvičí váš známy alebo kamarát, vám sadnúť nemusí. Joga je dnes veľmi atraktívny a najmä rozšírený šport. Kedysi sa na Slovensku cvičil len jeden či dva druhy jogy, dnes sú ich desiatky.

Joga podľa temperamentu. Ktorá je pre vás vhodná?
18. MÁJ 2015

Zvoľte si správny druh jogy, ktorý vám bude sedieť. Správnym výberom sa zameriate napríklad na užitočné využite svojej prebytočnej energie a pri cvičení si oddýchnete. Hippokrates definoval temperament a jeho štyri typy tak, ako ich poznáme dnes: sangvinik, cholerik, flegmatik a melancholik. Podľa týchto štyroch typov si môžete nájsť jogu, ktorá vám bude najviac vyhovovať.

  • Pre sangvinika je typické, že je prispôsobivý, optimistický, často veselo ladený, no na druhej strane je do určitej miery ľahkovážny, nestály a jeho prežívanie citov nie je veľmi hlboké.
  • Cholerik má sklony k hnevu až agresii. Reaguje často impulzívne, je netrpezlivý, egocentrický, panovačný a  vyžaduje od okolia kompromisy.  
  • Flegmatik sa javí ako ľahostajný. Často pôsobí spokojne, až chladnokrvne. Hlbšie vzťahy nadväzuje iba s malým okruhom ľudí, nemá veľké ambície a náročné požiadavky.            
  • Melancholik hlboko prežíva všetky zážitky. Je pesimisticky ladený a vyhýba sa vypätým situáciám. Citovo je veľmi vytrvalý, no kontakt s ľuďmi nadväzuje ťažko. Má bohatý vnútorný život.

Ak sa v nijakom temperamente nenájdete úplne, je to v poriadku. Osobnosť človeka ovplyvňuje množstvo faktorov a zaradiť sa len do jedného, nie je nikdy uspokojivé. Povahu človeka v skutočnosti tvoria rôzne kombinácie týchto štyroch typov. Vždy je však jeden z nich najdominantnejší: v ňom sa podľa vašich prevládajúcich vlastností môžete nájsť a vyskúšať tak druh jogy, ktorý je pre daný typ temperamentu vhodný. Ak sa naozaj neviete zaradiť len do jedného typu, môžete vyskúšať viac štýlov jogy a po niekoľkých lekciách zistíte, ktorá vám vyhovuje viac.

Sangvinici a vinyasa flow joga                 

Tento dynamický druh jogy sa snaží o zladenie pohybov s dychom. Základom cvikov je väčšinou zostava pozdrav slnku, do ktorej sa vkladajú ešte iné pozície. Pri tomto cvičení je dôležitý aj lektor. Od jeho prístupu totiž veľa závisí. Na každej hodine vás môže prekvapiť niečím novým a nečakaným. Podstata tohto druhu jogy sa zameriava najmä na dýchanie. 

Cholerici a silová ashtanga joga   

Fyzicky náročná ashtanga joga učí sebadisciplíne. Dokáže upokojiť, pretože medzi cvičeniami nie sú odpočinkové fázy. Tento druh jogy je vhodný pre ľudí so sklonom k labilnému a stresovému správaniu najmä preto, že upokojuje nervový systém. Dochádza k silnému rozprúdeniu energie a poteniu, čiže zo svojho tela a mysle odvediete všetky nečistoty.

Flegmatik a power joga     

Pre uvoľnených flegmatikov je vhodná power joga, ktorá ich nebude zväzovať striktnými pravidlami ako väčšina druhov jogy. Keďže sa vyvinula z ashtanga jogy, do istej miery si zachováva aj fyzickú náročnosť, a preto je dobrá aj pre tých, ktorí chcú schudnúť. Učí správnemu držaniu tela, čo možno flegmatikom pomôže nepôsobiť ľahostajne a lenivo.

Melancholik a jogová terapia

Pre citlivých a pesimistických melancholikov je vhodná jogová terapia. Precvičuje sa najmä správne dýchanie a podstatnou časťou je jogový spánok. Pomocou takýchto cvičení sa človek duševne upokojí a ak má aj zdravotné problémy, najčastejšie psychosomatické, na hodinách joga terapie hľadá ich príčinu. U melancholikov sa môžu pomocou takýchto cvičení liečiť napríklad depresie.

Odporúčame prečítať: O čom je skutočná joga


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Joga podľa temperamentu. Ktorá je pre vás vhodná?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.