Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Joga: balzam pre dušu aj pre telo

Nikola Danišová

Joga sa považuje za jednu z najzdravších aktivít s hlbokými historickými koreňmi. Jej jedinečnosť je v tom, že neprecvičujete len telo, ale aj svoje psychické zdravie. 

Joga: balzam pre dušu aj pre telo
3. NOV 2015

Joga je filozofický smer pochádzajúci z hinduizmu. Pomocou tejto aktivity sa snažíme dosiahnuť rovnováhu, ktorú potom môžeme využívať v našom živote. Najväčšou výhodou je, že cvičenec nie je limitovaný vekom, váhou, telesnou kondíciou, ani zdravotným stavom. Môžu ju cvičiť tehotné ženy (po porade s lekárom), postihnutí, aj ľudia v rámci rehabilitácie. Cvičenie jogy sa odporúča aj deťom, pretože pozitívne ovplyvňuje najmä vývin chrbtice, chrbtového svalstva a správne držanie tela.

Spoznajte sa vďaka joge     

Joga pomáha vnímať samého seba, formuje naše sebavedomie a sebareflexiu. Cvičenie jogy je malým rituálom, kedy by mal človek zostať sám so sebou, uvoľniť myseľ a zrelaxovať sa. Cez jogu človek spoznáva sám seba, svoj potenciál a schopnosti. Cvičením jogy sa teda stávame pokojnejší, pociťujeme vďačnosť a šťastie.

Uniknite stresu a civilizačným chorobám             

Takisto je cvičenie jogy účinnou prevenciou proti všetkým civilizačným chorobám. Dostávame ňou pod kontrolu úzkosť, depresiu, stres, agresiu, ale aj roztržitosť a nervozitu. Je to najmä vďaka dychovým a relaxačným cvičeniam, ktoré pomáhajú mysli relaxovať. Znížením stresu tak nepomôžeme len psychike, ale aj srdcu, ktoré je pod vplyvom stresového hormónu – kortizolu vážne ohrozené, pretože s ním rastie riziko infarktu. Menej stresu a upokojenie organizmu však pomáha aj našej imunite, ktorá sa v stresovom období môže výrazne oslabiť.

Krásne telo a prevencia      

Cvičením jogy sa stávame pružnejší a krajší. Jej cvičenie zmierňuje bolesti kĺbov a pomáha predchádzať vzniku osteoporózy. Zároveň pri vykonávaní rôznych polôh masírujeme vnútorné orgány, ktoré tak posilňujeme a prekrvíme. Pravidelným praktizovaním tejto disciplíny si môžeme bez problémov udržať krásnu, zdravú a vyrysovanú postavu. Správne držanie tela je ďalším bonusom, ktoré nám joga dokáže priniesť. Spevňovaním jadra tela podporujeme jeho správne držanie aj bez toho, aby sme si to uvedomili.

Po niekoľkých mesiacoch cvičenia sa nám odvďačí aj pleť. Joga totiž zlepšuje krvný obeh v celom tele a aj na tvári. Zároveň napomáha sústredeniu a zlepšeniu pamäte. Už po dvadsiatich minútach cvičenia sa stávame pozornejšími a viac si pamätáme.

Vybrať si môže každý         

Dnes je joga veľmi frekventovaným a vyhľadávaným cvičením. Existuje mnoho druhov jogy, a tak je možné vybrať si takú, ktorá nám pasuje najviac. Ak potrebujeme relaxovať, upokojiť a vyčistiť myseľ,  vhodná je hatha joga, mantra joga alebo ich dynamickejšie formy ako ashtanga joga. Pokiaľ potrebujeme spevniť telo a urobiť to pružnejším, vynikajúcou voľbou je power joga, vinyasa flow joga či strala joga.     

To, že joga je dnes veľmi populárna, dokazujú aj rôzne moderné a účelovo zamerané jogové formy, ako napríklad partnerská joga vhodná pre upevnenie vzťahu, alebo akro joga, v ktorej sú zakomponované akrobatické prvky. Hormonálna joga sa zase zameriava na zlepšenie činnosti orgánov, ktoré produkujú hormóny (štítna žľaza, hypofýza, vaječníky, nadobličky). Avšak tieto jogové smery majú s pravou jogou už málo spoločného. 

Zdroj foto: unsplash.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Spestrite svoj tréning brušných svalov pilatesomSpestrite svoj tréning brušných svalov pilatesom

Keď chceme dosiahnuť krásne a vypracované brušné svaly, je potrebné precvičovať aj vnútorné svalstvo brušnej dutiny.

 

Joga prináša úľavu od bolesti chrbtaJoga prináša úľavu od bolesti chrbta

Najčastejšou príčinou bolesti chrbta sú oslabené svaly stredu tela a tendencia nášho tela „ukladať“ stres v oblasti krčnej chrbtice a trapézových svalov. 

 

Namiesto tabletiek jogaNamiesto tabletiek joga

Otravujú vás časté bolesti hlavy a neviete si pomôcť inak než tabletkami? 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Joga: balzam pre dušu aj pre telo

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.