Ešte stále stíhaš - pridaj sa do REŠTART VÝZVY, začať môžeš kedykoľvek

Janka Šimkovič: Čas pre seba je dôležitý a ovplyvňuje celý náš život

Barbora Volna

Nemám na seba čas. Aj vy to neustále počúvate? S Jankou Šimkovič – motivátorkou a milovníčkou pohybu sme sa rozprávali o nezmyselných strachoch i o tom, ako je dôležité mať samy seba na prvom mieste. Čo všetko sa zmení, keď si ukradnete čas pre seba?

Janka Šimkovičová
Zdroj: Natália Jakubcová pre Supershape
24. NOV 2023

Ani sme sa nenazdali a máme tu jeseň, v obchodoch je už vianočná výzdoba. Ako to vnímaš?

Všímam si, že je skoro tma a už o piatej mám pocit, že o chvíľu ideme spať. Ani behať potme sa mi nechce, taktiež si netúžim ani privolať žiadne zranenie. Od začiatku školy to ide tak rýchlo, že to pomaly nestíham ani sledovať a zrazu sú Vianoce!

Je niečo, čo v rámci vychutnávania atmosféry robíš inak ako počas minulých rokov?

Začínam si tú predvianočnú atmosféru užívať skôr. Vedome sa snažím spomaliť a viac ten život vnímať. Už sme stihli absolvovať vianočné trhy, výlety a nasávame atmosféru. Boli roky, kedy som nestíhala nič z toho. Dbám na to, aby sme sa aj počas víkendov šli prejsť, spravili si program a strávili nejaký čas vonku. Konečne je chladno, môžeme vymrznúť a budovať si imunitu. Baví ma užiť si vonku chlad a vrátiť sa domov do tepla, dať si čaj, sadnúť si ku knihe, zahrať spoločenskú hru alebo sa len tak rozprávať. Snažím sa, aby sme jednoducho mali aj pohyb, aj niečo videli a zažili. To ma baví!

Prečítajte si aj: Janka Šimkovič: Je len na nás, či budeme mať v prechode energiu a kvalitný život

Ako je to s otužovaním? Venuješ mu ešte toľko času ako kedysi?

Minulý rok som sa od otužovania dosť vzdialila a prejavilo sa to na mojom zdraví. Spohodlnela som, jednoducho sa mi nechcelo. Preplávala som si zimou a začala som chorľavieť. Málokedy u mňa niečo prepukne, nemávam teploty ani chrípky. No a minulý rok som pocítila, že ak neotužujem, telo nie je také vitálne. Prišla som na to, koľko mi otužovanie dáva a aké je dôležité. Preto mám tento rok ešte väčšiu motiváciu, aby som sa vrátila k tomu, čo mi robí dobre. Dobrý dôvod nás vždy nakopne ísť ďalej. A tak je to aj s cvičením.

Janka Šimkovičová

Takže si sa k otužovaniu vrátila a opäť tráviš čas v jazere?

Nie je to len o studenej vode. Cvičila som do konca októbra vonku v krátkom tričku, zbavila som sa aj všetkých hrubých svetrov. Bolo mi v nich veľmi teplo a cítila som sa v nich zle. Snažím sa vrstviť – u seba aj u detí. Naši to s oblečením nikdy nepreháňali. Nenosili sme ani tielka, ani veci s dlhým rukávom. Preniesla som si tento zvyk aj do svojej rodiny. Každé ráno mávam aj ľadovú sprchu a končí to tak, že endorfíny ma rozosmejú a som nabudená do nového dňa. To je mentálny dopad a ten fyzický je lepšia imunita.

Strach z nepoznaného, napríklad aj strach zo studenej vody mnohých brzdí skúsiť otužovanie. Ako to máš so strachom ty? Bojíš sa napríklad, že počas Vianoc priberieš?

Nie, už priberanie neriešim, som v tom už veľmi slobodná. Nerozlišujem, aké obdobie nás čaká. Vločky s kašou alebo s jogurtom mám, či je leto alebo Vianoce. Ide už len o to, či mám chuť na teplú alebo studenú formu tohto jedla. Neriešim, čo budem jesť cez Vianoce. Pre mňa to pokračuje rovnako. Koláč si dám na desiatu alebo k obedu... Našla som si v tom striedmosť. S koláčmi ani inými vecami to nepreháňame. Beriem Vianoce ako každé iné obdobie v roku. Z vianočného šalátu si dám trošku, nejedávam ho. Tak ako vyprážaného kapra. A nie je to preto, že riešim, či z neho priberiem, ale roky rokúce mi je z neho zle, tak ho robíme v rúre. Budeme mať kapustnicu, lososa, pečené zemiaky a mnohé ďalšie typické jedlá.

Vianoce? Nerozlišujem, aké obdobie nás čaká. Pre mňa to pokračuje rovnako.

Pre ženy sú často Vianoce strašiakom. Obavy z priberania striedajú obavy z upratovania, pečenia, varenia a mnohých ďalších vecí. Ako to máš ty?

Pre mňa sú Vianoce o rodine a oddychu. Zmenila som to raz večer pred Vianocami, keď som sa o jedenástej večer prichytila, ako spotená, upachtená, unavená pečiem asi piaty plech koláčov. Od zúfalstva som si naliala pohár vína a pýtam sa sama seba, prečo sa tak naháňam. Veď to má byť o niečom úplne inom. A najmä, nikto odo mňa žiadne vypekanie nevyžadoval. Bohužiaľ, tú dokonalosť nám podsúva spoločnosť. Takto nám to prezentujú vianočné reklamy, v ktorých vidíme bohato prestreté stoly plné jedla, nádhernú výzdobu, dokonale upratané domácnosti... Nejako podvedome sa tá dokonalosť od nás očakáva.

Janka Šimkovičová

Často sme strojcami toho tlaku však my a preto až do zbláznenia nakupujeme, upratujeme, varíme, až nakoniec na Vianoce od únavy „odpadneme“.

Ten tlak si veľakrát vytvárame samy. Aj ja, popri dvoch malých deťom, ktoré mi nespávali, som chcela mať dokonalé Vianoce, všetko upratané, napečené a tip top. Ale tej rodine na tom nezáležalo, skôr chcela mamu, ktorá bude v pohode a pozrie si s nimi rozprávku. A tak som to zmenila! Vianoce sú už u nás o totálnom oddychu.

Prečítajte si aj: Milovníčka pohybu Janka Šimkovič: Diéty nám ničia telo a degradujú osobnosť

Takže žiaden strach z Vianoc u teba nehrozí.

Strach zo sviatkov určite nemám, no strachy sa vedia neočakávane objaviť. Keď sa to stane, tak v sebe pátram, že odkiaľ pramenia. Ak to neviem zistiť, mám terapeutku, s ktorou pátrame spolu. Čo bolo spúšťačom týchto obáv a strachov. Snažím sa nežiť v strachu a nerobiť si obavy vopred. Asi je to vec povahy alebo nastavenia, no keď boli deti malé a šli sme na výlet, nebrala som im lieky pre prípad, že by ochoreli. Nechystala som sa na to, že by mali byť choré. A keď sa to náhodou stalo, šla som do lekárne a kúpila, čo bolo potrebné.

Strachy sa vedia neočakávane objaviť. Keď sa to stane, tak v sebe pátram, že odkiaľ pramenia. Ak to neviem zistiť, mám terapeutku, s ktorou pátrame spolu.

Dôvera v správne rozhodnutia a sebadôvera sú veľmi dôležité, človek sa k nim väčšinou dopracuje časom. Ako si to mala ty?

Sebadôveru nájdeš len v sebe. Spoznávaním a tvorením samého seba. Práve kvôli tomu je ten čas pre seba mimoriadne dôležitý! Počúvať seba a nenechať sa prehlušiť inými myšlienkami, často aj názormi iných ľudí. A keď mi niekto hovorí, že nemá čas na seba, vždy mu odpoviem, že dobre, ale potom sa nečuduj, že ťa život prevalcuje. Ten čas na seba je dôležitý, lebo navnímaš, čo chceš, a aj to, čo nechceš. Vieš, kým si, aké sú tvoje hodnoty, ciele i priority. Vieš sa za seba postaviť a žiješ život, aký chceš ty, nie ostatní. Šťastie je aj o tom, že si život formuješ ty a nik iný. 

Viac podnetných myšlienok a tipov od Janky nájdete na Instagramovom profile @janasimkovic, kde sa snaží inšpirovať a motivovať k zdravému životnému štýlu a pohybu aj ďalšie ženy.

Jana Śimkovič - instagram

Mnoho užitočných a praktických informácií na tému strachu a sebalásky nájdete v novom programe z dielne Supershape Fit madam. Zostavili ho skúsené trénerky, výživová špecialistka, pohybový terapeut, gynekologička a lekárka tak, aby ste našli na jednom mieste všetko potrebné pre ľahšie zvládnutie tohto obdobia. Okrem efektívnych video tréningov v ňom nájdete aj videá o všetkom dôležitom, čo na prechod vplýva. Nový program je súčasťou Supershape Premium členstva. Pridajte sa k nám a získajte zdravé a pevné telo!

Fit Madam banner


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Janka Šimkovič: Čas pre seba je dôležitý a ovplyvňuje celý náš život

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.