Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Janka Šimkovič: Je len na nás, či budeme mať v prechode energiu a kvalitný život

Barbora Volná

Prechod sa týka každej ženy a obavy z neho sú síce na mieste, no rôznym sprievodným príznakom dokážete predchádzať pohybom, stravou i celkovým nastavením. Ako vníma toto obdobie motivátorka a zakladateľka Supershape, Janka Šimkovič, ktorá sa aktívne podieľala aj na zrode najnovšieho programu Fit madam?

Janka Šimkovič: Je len na nás, či budeme mať v prechode energiu a kvalitný život
Zdroj: Natália Jakubcová pre Supershape
10. NOV 2023

Janka, ako pozeráš na tému prechodu? Bojíš sa toho, čo môže jedného dňa prísť?

Nebojím sa. Nemám obavy a nemám strach. Asi je to tým, že som sa naučila neriešiť veľmi minulosť ale ani budúcnosť. Niekedy som žila len tak. Buď som sa hrabala v minulosti alebo som žila v očakávaní. Že tá budúcnosť bude lepšia a krajšia, prinesie mi niečo nové, lepšie než to, čo mám. Pristihla som sa, že vôbec nežijem reálny moment.

Ako tie očakávania vyzerali v praxi?

Keď som bola tínedžerka, už som nechcela byť na gymnáziu, chcela som byť na výške. Keď som bola na výške, už som chcela pracovať a mať príjem. Každá jedna vec dopadla tak, že akonáhle som sa ocitla na danom mieste, v novom štádiu života, akomsi ďalšom stupni, tak to bolo sklamanie. Očakávala som, že to bude lepšie. Očakávania nás vedia sklamať a zbytočne si nimi sťažujeme život.

Prečítajte si aj: Milovníčka pohybu Janka Šimkovič: Diéty nám ničia telo a degradujú osobnosť

Podarilo sa ti tento systém zmeniť?

Áno. Naučila som sa to vďaka joge. Príncípu „tu a teraz“. Uvedomovanie si prítomnosti a samého seba, vychutnávanie si okamihu je veľmi magické, no zároveň je to v dnešnej dobe veľmi náročné. Sme preinformatizovaní, máme rozlietanú myseľ, stále nás niekto kontaktuje... Vypnúť v tomto celom hlavu je náročné, ale dá sa to naučiť. Vedome a s tým, že skúšam. Napríklad ja už nemám očakávania. Všetko je vec nastavenia a disciplíny.

Janka Šimkovičová

Takže si si prestala idealizovať budúcnosť. Ako však vnímaš to, že všetci „zrejeme“?

Na starnutie aj zrelý vek sa pozerám reálne. Nie som slepá. Vnímam svoje okolie, aj svojich rodičov... Človek sa mení, nie je taký vitálny, aj správanie je iné, hlava už nefunguje ako kedysi a už nikdy to nebude ako v dvadsiatke. My sme to, že život v zrelom veku nie je príjemný, videli na svojich starých rodičoch. Celé toto obdobie vyzeralo úmorne, nezáživne, bolo často sprevádzané chorobami a trápením. To však bolo dané aj spôsobom života, ktorá táto generácia viedla.

Ako je to s našou generáciou? Predsalen, máme diametrálne odlišné možnosti i štýl života.  

Životný štýl sa výrazne zmenil. Vieme si uľahčiť život, no tak či tak nevyužívame jeho potenciál tak, ako by sme mohli. Fyzicky sa nemusíme zničiť ako naši starí rodičia... Máme to jednoduchšie a aj tak sa o seba nestaráme. Prevalcovala nás hojnosť natoľko, že sme sa stali pohodlnejšími a zasa si len škodíme. Málo sa hýbeme a keď sa pozrieme na svetové štatistiky, len 20 % dospelých a 19 % detí sa hýbe. Je to veľmi malé percento! Aj preto vznikajú také kategórie ako „mladí seniori“ vo veku 50 +.

Fyzicky sa nemusíme zničiť ako naši starí rodičia, máme to jednoduchšie, a aj tak sa o seba nestaráme. Stali sme sa pohodlnejšími a zasa si len škodíme.

Ako sa cítiš v momentálnej fáze života ty?

Mám 41 rokov a cítim sa tak dobre ako nikdy! Pritom nerobím nič zvláštne. Mám nejakú striedmosť v jedle a pravidelne sa hýbem, otužujem, dávam si pozor na spánok a naučila som sa nepodliehať stresu, tiež si ho ani nevytváram. Stala som sa slobodnejšou a vyrovnanejšou. Aj keď si nemyslím, že človek dokáže byť dlhodobo vyrovnaný. Život je ako sínusoida a prichádza v cykloch. Netreba hľadať rovnováhu a urputne sa jej držať. Tak to v živote nefunguje. Dnes však už viem, kto som, viem čo chcem, čo nechcem a strašne super sa mi s tým žije. Jednoduchšie. Aj preto sa mi tento vek nesmierne páči. Akokoľvek to vyznie, my si kreujeme život a za veľa vecí si môžeme práve sami. A teraz nemyslím ľudí v núdzi alebo matky, ktoré sa ocitli samy s deťmi, ale drvivá väčšina ľudí si môže sama za to, ako funguje a ako je na tom ich zdravie. 

Starnutie s gráciou je výzva. Ako sa s ňou popasovať tvojimi očami?

Netreba mať zbytočný strach. Skúsiť uchopiť potenciál každého obdobia. My ľudia sme dimenzovaní na to, aby sme sa dožili sto rokov. Každý z nás má na to, dožiť sa stovky! To je fantastická informácia, nie? Uvedomenie si to, že ak bude človek na sebe pracovať, starať sa o seba, môže žiť oveľa dlhšie... A netreba veľa. Pár tréningov do týždňa, prechádzky, aktívne víkendy v prírode, život bez stresu, spánok, dobré jedlo bez zakazovania si... Sloboda. Je dobré poznať mechanizmy, ktoré človeku vnútorne pomáhajú.

Janka Šimkovičová

Ty to máš uchopené, ale čo taká 40-nička, ktorá nikdy necvičila – ako má začať?

Stanoviť si harmonogram. Nájsť si dni a pevné časy, kedy sa sama sebe môže venovať. Nevynechávať ich. Začala by som jednoduchými aktivitami ako sú prechádzky, rýchla chôdza... Dýchať na čerstvom vzduchu bez pozerania do telefónu. Začať postupne s tréningami. V našom Premium obsahu máme fyzio cvičenia, jogu, silovo-kondičné tréningy, kardio... Všetko tréningy do pol hodiny. Preto keď mi niekto povie, že nemá kedy, tak si hovorím, ako je možné, že si človek nevie nájsť pol hodinu na seba? Každý začiatok je ťažký. No disciplínou sa posúvame ďalej a vo finále dokážeme veľa! Nadšenie k zmene rozhodne patrí, no ak by som sa mala vrátiť v čase, určite na to idem postupne a s rozumom. Bez svalovíc, znechutenia, demotivácie a opakovaných začiatkov.

Pre mňa sú zaujímavé ženy 60 +, ktoré majú svaly a vyrysované telo.

Keď sa o seba staráme, vieme byť fit. Sama sleduješ ženy, ktoré majú dávno po päťdesiatke a sú v skvelej kondícii.

Z mojej pozície ženy, ktorá má 41 rokov, ma nebaví sledovať mladé baby. Mladý organizmus zvláda, mladý človek má viac času... Nie je to pre mňa také atraktívne. Pre mňa sú zaujímavé ženy 60 +, ktoré majú svaly, vyrysované telo... Taktiež vidieť športovať ľudí s náhradnými končatinami... Mám pred tým rešpekt. Vďakabohu za sociálne siete, ktoré nám ukazujú, že sa to dá v každom veku. Že ženy z celého sveta vedia, chcú, dokážu a neustále na sebe makajú. Nepoznám lekára, ktorý by vám povedal, že pohyb vám nepomôže. Potom je len otázka – ako sa hýbať.

Môžeme byť zdravými a mať kvalitný život – dôležité je pre to niečo urobiť.

S pribúdajúcimi rokmi, najmä u nás na Slovensku, majú ženy hlavne mentálny problém. Často počúvam vetu: „Ja už som taká stará...“ A kto povedal, že si na niečo stará? Veď to si určuješ sama. Často si dávame nezmyselné bariéry a žijeme v obavách. Pohyb nás nabíja, drží pri živote a cítime pri ňom, že naozaj žijeme! A to, ako sa budeme cítiť v päťdesiatke či šesťdesiatke, máme len a len vo svojich rukách.

Viac podnetných myšlienok a tipov od Janky nájdete na Instagramovom profile @janasimkovic, kde sa snaží inšpirovať a motivovať k zdravému životnému štýlu a pohybu aj ďalšie ženy.

Jana Śimkovič - instagram

Mnoho užitočných a praktických informácií na tému prechod nájdete v novom programe z dielne Supershape Fit madam. Zostavili ho skúsené trénerky, výživová špecialistka, pohybový terapeut, gynekologička a lekárka tak, aby ste našli na jednom mieste všetko potrebné pre ľahšie zvládnutie tohto obdobia. Okrem efektívnych video tréningov v ňom nájdete aj videá o všetkom dôležitom, čo na prechod vplýva. Nový program je súčasťou Supershape Premium členstva. Pridajte sa k nám a získajte zdravé a pevné telo!

Fit Madam banner


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Janka Šimkovič: Je len na nás, či budeme mať v prechode energiu a kvalitný život

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.