TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Gravidjoga pomôže v tehotenstve a aj pri pôrode

Nikola Danišová

Gravidjoga je vynikajúcou alternatívou pohybu počas tehotenstva. Mamičku udržuje v psychickej i fyzickej pohode a môže uľahčiť pôrod.

Gravidjoga pomôže v tehotenstve aj pri pôrode
12. JAN 2016

Čo je gravidjoga?    

„Veľmi vhodným druhom jogy pre tehotné ženy je určite gravidjoga. Je zameraná jednak na fyzickú a jednak na psychickú prípravu na samotný pôrod, pretože sa na nej veľa pracuje s panvovým dnom,“ hovorí inštruktorka PortDeBras Vladimíra Jurišová, ktorá začala gravidjogu cvičiť na konci siedmeho mesiaca.

Príprava na pôrod   

Gravidjoga pomáha budúcej mamičke spoznať svoje telo a psychicky ju pripravuje na pôrod. Počas fyzického nácviku sa precvičuje otváranie panvy, panvové dno, uvoľňovanie. „Ja osobne som cvičila gravidjogu až do konca tehotenstva a s rastúcim bruškom mi prinášala naozaj pocit uvoľnenia chrbta a natiahnutia svalov, ale zároveň aj ich posilnenia. Súčasťou týchto hodín boli aj dýchacie cvičenia, ktoré sú potom nápomocné pri samotnom pôrode,“ delí sa so svojimi skúsenosťami Vlaďka.

Gravidjoga prináša počas tehotenstva skutočné uvoľnenie       

Ku gravidjoge povzbudzuje aj Denisa Veselská „Pokiaľ máte priemerný, až dobrý zdravotný stav a nemáte od lekára žiadne obmedzenia ohľadne fyzického pohybu, gravidjoga by mohla byť výbornou alternatívou. Pokiaľ zvyknete cvičiť intenzívnu ashtanga jogu, hot jogu či iné fyzicky náročnejšie štýly, skúste teraz trochu zmierniť v napätí i v tempe, a viac nasmerovať pozornosť dovnútra.“

Denisa Veselská ďalej píše o svojich skúsenostiach: „Z vlastnej skúsenosti viem, že joga v tehotenstve nesmierne pomáha. Umožnila mi ostať fit až do posledného dňa pred pôrodom bez veľkého hromadenia tekutín či bolestí svalov. Naučila ma zamerať maximálnu pozornosť na každú kontrakciu a využiť ju čo najviac, a zároveň sa pri nej uvoľniť.“

Necvičte v tehotenstve samé           

„Konkrétne gravidjogu môžu cvičiť aj ženy, ktoré pred tehotenstvom necvičili, samozrejme, pod vedením skúsenej inštruktorky alebo inštruktora, určite nie doma samé,“ upozorňuje inštruktorka Vlaďka, ktorá ďalej dodáva, že je dôležitý najmä dobrý zdravotný stav mamičky a predošlá konzultácia cvičenia s lekárom. „Gravidjogou teda ženy nemôžu nič pokaziť, pokiaľ nemajú zdravotné ťažkosti a rizikové tehotenstvo. Práve naopak, pomôžu si a gravidjoga ich v mnohých smeroch pripraví na samotný pôrod,“ vysvetľuje Vlaďka.

Čo iné druhy jogy v tehotenstve?  

„Čo sa týka ostatných druhov jogy, nemôžem sa vyjadriť ku každej, nakoľko je ich naozaj veľa a každá má svoje špecifiká. Ja sama sa venujem len praktizovaniu ashtanga jogy, s ktorou som začala až po dlhšej prestávke po pôrode,“ hovorí o asthanga joge Vlaďka.

Ďalej však upozorňuje, že pri ostatných druhoch jogy by bola naozaj opatrnejšia. Ashtanga joga, ktorej sa Vlaďka venuje, je náročnejšou formou jogy a počas tehotenstva sa môže cvičiť až po uplynutí 13. týždňa. „Pod dohľadom svojho učiteľa ju mamička môže cvičiť. Avšak tehotenstvo by určite nemalo byť časom, kedy s ashtangou začínať,“ dodáva na záver Vlaďka. 

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:

Cvičíme 5 tibeťanovCvičíme 5 Tibeťanov

Už 10 minút denne vám prinesie úľavu od bolesti, dodá energiu a spomalí starnutie.  

 

 

 

Pilakalajoga: len 20 minút denne pre zdravie, krásu, vitalitu a duševnú pohoduPilakalajoga: len 20 minút denne pre zdravie, krásu, vitalitu a duševnú pohodu

Je to spojenie pilatesu, kalanetiky, jogy a autorkiných 25-ročných skúseností cvičenia s touto metódou v praxi. 

 

Joga: balzam pre dušu aj pre teloJoga: balzam pre dušu aj pre telo

Joga sa považuje za jednu z najzdravších aktivít s hlbokými historickými koreňmi. 

     


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Gravidjoga pomôže v tehotenstve a aj pri pôrode

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.