Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Cvičenie alebo spánok? Vieme, čo je pri chudnutí a formovaní postavy dôležitejšie

Redakcia

Známy vedec Jakub Víglaský má na túto otázku jasnú odpoveď. Regenerácia má na chudnutie a formovanie tela značný vplyv. Do akej miery je spánok dôležitý a čo všetko ovplyvňuje?

Cvičenie alebo spánok? Vieme, čo je pri chudnutí a formovaní postavy dôležitejšie
Zdroj: AdobeStock
24. JAN 2024

Ak si máme vybrať čo je dôležitejšie, či cvičenie alebo spánok, podľa Víglaského vyhráva spánok. „Je nevyhnutný pre správnu regeneráciu, ukladanie spomienok do dlhodobej pamäte, správne fungovanie hormónov a ich signalizácie do mozgu. To koľko spánku potrebujeme, je veľmi variabilné a závisí najmä od veku a spôsobu života. Deti spia v priemere dlhšie ako dospelí. Najmenej spánku majú dôchodcovia. Štúdie zamerané na kvalitu života, psychické zdravie, dlhovekosť, cvičenie, ale aj riziká vzniku obezity, sa zhodujú na priemere 7,5 hodín. To je množstvo spánku, pri ktorom v priemere ľudia vykazujú najlepšie výsledky týkajúce sa kognitívnych funkcií, fyzického a psychického zdravia,“ vysvetľuje mladý vedec.

Spánok je dôležitejší ako cvičenie.Je nevyhnutný pri mnohých dejoch v organizme.

Spánok vs. chudnutie

Vedeli ste, že nedostatok spánku priamo ovplyvňuje komunikáciu medzi tukovým tkanivom a mozgom? Ak je táto komunikácia narušená, mozog nevie koľko tukových zásob v tele máme a núti nás jesť viac. Spolu s nedostatkom spánku rastie aj chuť na sladké. „Počas spánku stúpa aj hladina melatonínu, ktorý má veľmi dôležitú úlohu pri redukcii viscerálneho tuku v oblasti brucha. To je ten toxický tuk, ktorý určite nechceme a jeho nadbytok vedie k metabolickým poruchám, cukrovke a obezite. Pri nedostatku spánku je hladina melatonínu nižšia, čím je uprednostňované ukladanie tuku,“ dvíha varovný prst vedec.

Prečítajte si aj: Čo rozhoduje o tom, či chudneme alebo priberáme? Tipy známeho vedca, čo zaručene zaberá

Jakub Víglaský

Pozor na inzulínovú rezistenciu

Jakub Víglaský zároveň dodáva, že nedostatočný spánok spôsobuje aj zvýšené hladiny inzulínu. „Inzulín je v poriadku, keď potrebujeme regulovať glukózu v krvi. Jeho nadmerné vylučovanie však vedie k vzniku prediabetu. To ešte nie je cukrovka, ale veľmi ľahko tento stav cukrovkou skončiť môže. Príliš veľa pridaného cukru, ale aj nedostatok spánku zvyšujú hladiny inzulínu natoľko, že bunky na inzulín prestanú reagovať. To vedie k inzulínovej rezistencii. V tomto stave sa ukladá neprimerané množstvo tuku, najmä toho viscerálneho, a to má za následok vznik zdravotných problémov,“ upozorňuje. Rozmenené na drobné, spánok je nesmierne dôležitý pre celkové zdravie a tiež aj v prípade, že chceme chudnúť.

Spánok priamo ovplyvňuje chudnutie prostredníctvom hormónov, ktoré riadia ukladanie tuku, chuť do jedla, hlad a veľa ďalšieho.

Aké hormóny priamo ovplyvňujú chudnutie v závislosti od spánku?

Leptín

Pri nedostatku spánku zlyháva správna signalizácia leptínu, ktorý hovorí mozgu, v akom stave sú tukové zásoby v tele a teda či je, alebo nie je potrebné viac jesť. Keď spíme, hladina leptínu stúpa, aby si mozog počas spánku nemyslel, že treba jesť. Pri nedostatku spánku je jeho hladina znížená a mozog nám hovorí, že by sme mali viac jesť.

Ghrelín

Okrem leptínu chudnutie priamo ovplyvňuje aj ghrelín. Vysoká hladina tohto hormónu priamo singalizuje hlad. A nedostatkom spánku je táto hladina výrazne vyššia aj napriek tomu, že až toľko jesť nepotrebujeme.

Inzulín

Už mierny nedostatok spánku zvyšuje inzulínovú rezistenciu. Nedostatok spánku je teda rizikovým faktorom cukrovky.

Melatonín

Tento hormón sa riadi 24 hodinovým cyklom, preto je nedostatok spánku rýchlou cestou k narušeniu jeho rovnováhy. Aký to ma dopad na zdravie? Pri nedostatku spánku je okrem nadmerného kalorického príjmu aj znížená hladina melatonínu. Ten má tiež dôležitú funkciu pri metabolizme lipidov, znižuje množstvo viscerálneho tukového tkaniva. (To je to toxické tukové tkanivo, ktoré dáva mužom to typické tvrdé a guľaté brucho. Majú ho však aj ženy.) Melatonín sa dá aj suplementovať. Vo forme výživového doplnku stimuluje signálnu dráhu (AMPKα/PPARα), ktorej zvýšená aktivita vedie ku katabolizmu lipidov a zníženému ukladaniu tukov. Predtým ako však kúpite prvý melatonínový doplnok, ktorý uvidíte, skúste najprv skvalitniť svoj spánok. Poďakuje sa vám celé telo a budete mať dostatok vlastného melatonínu.

Prečítajte si aj: 10 rád pre kvalitný spánok: Plnohodnotný odpočinok vám zlepší život!

Niet nad oddych

Ste nastavení na chudnutie a často prepínate športom svoje sily? Rešpektujte signály, ktoré vám telo dáva a keď sa cítite unavení, doprajte si odpočinok. Ak ste mali ťažký tréning, dajte si na ďalší deň relax. Taktiež po prebdenej noci je vždy lepšie daný deň šetriť svoje telo a dopriať mu dostatok oddychu a živín. Cvičenie nikdy „nedorovná” nedostatok spánku, uzatvára vedec.

Mnoho užitočných tipov od Jakuba a mnohých ďalších odborníkov nájdete v našej Supershape Reštart výzve, kde vám ponúkame pomocnú ruku a prepracovaný návod na dosiahnutie zdravého a pevného tela. Tento program pod vedením skúsených špecialistov je zostavený odborníkmi z oblasti výživy a cvičenia tak, aby sa vám podarilo získať správne pohybové a stravovacie návyky, nevyhnutné pre vyformovanie tela a udržanie váhy bez obmedzovania a hlúpych diét. Pridajte sa k nám a zmeňte svoj život!

banner restart vyzva 2024


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Cvičenie alebo spánok? Vieme, čo je pri chudnutí a formovaní postavy dôležitejšie

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.