Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Čo pri chudnutí zaručene funguje? Stavte na overené rady odborníkov

Redakcia

Ako sa nastaviť na chudnutie? Čím začať a ako nezlyhať? To je otázka, ktorú si kladú mnohí. O odpovede na tieto otázky sa s nami podelili profesionáli – výživoví experti a tréneri z našej Reštart výzvy, pre ktorých je zdravý životný štýl a formovanie tiel každodennou rutinou. Poďte si prečítať, čo pri chudnutí funguje u každého bez výnimky.

Čo pri chudnutí zaručene funguje? Stavte na overené rady odborníkov
Zdroj: Natália Jakubcová pre Supershape
16. JAN 2024

„Pomaly ďalej zájdeš“

Podľa obľúbenej trénerky Nadi Mezei je potrebné je začať postupne, ľahšími krokmi. „Vždy si treba položiť otázku: Pijem dosť vody? Zjem 3 porcie ovocia a zeleniny? Spím 7-9 hodín? Tu by som sa odrazila, a pokým nebudem mať tieto základné kroky odfajknuté, ťažko sa pohnem ďalej. Keď si toho naložíme veľa, teda cvičenie aj stravu zhurta, väčšinou nevydržíme. Je to pre nás príliš náročné. Povieme si, to je teda pekná makačka, to sa nedá vydržať. Iba malými krokmi sa dopracujeme k trvalým výsledkom,“ odporúča rodáčka z Nitry, ktorú na sociálnych sieťach sledujú tisíce žien.

Sledujte si príjem

Judita Tkáčová, vyštudovaná expertka na výživu odporúča mať v merku to, čo počas dňa zjeme. Staviť na reálne jedlá a nepojedať zbytočnosti bez nutričnej hodnoty. „Ľudia mávajú skreslené predstavy o svojom príjme. Stáva sa napríklad, že povedia, že ´nič nejedia a napriek tomu priberajú´ ale dodatočne zistíme, že preto majú pocit, že nič nejedia, lebo vynechávajú raňajky, obedy spoja so skorou večerou, no pomedzi to počas dňa pojedajú rôzne ´maličkosti´,  ktoré nakoniec až takými maličkosťami nie sú.“

Prečítajte si aj: Ako naštartovať chudnutie? Toto je podľa odborníčky kľúčový faktor

Vybudujte si pohybový návyk

Podľa zakladateľky Supershape Janky Šimkovič je pri chudnutí a formovaní tela dôležité včleniť do života pravidelný pohyb. „Ak chcete niečo zmeniť, niečo nové začleniť do života, čo ste predtým nerobili a v čom sa navyše musíte premáhať a prekonávať, potrebujete si najprv vybudovať návyk. To je to najdôležitejšie. Naučiť hlavu, že toto je tá aktivita, ktorú chcem a potrebujem robiť. Aj keď sa mi nebude chcieť. Zuby si tiež umývame každý deň, aj keď sa nám to niekedy nechce. Ako si vybudovať návyk? V tom je ten kľúč. Tak, že tú aktivitu, v tomto prípade tréning, budeme opakovať dookola, kým nebude už stálou súčasťou nášho života,“ hovorí z vlastných skúseností. Po čase aj vy prestanete rozmýšľať, či sa vám chce alebo nechce. Jednoducho pôjdete a odcvičíte tréning. Môže to byť aj 5 minút, aj 10 minút. Dôležité je, že to budete opakovať a nebudete cvičenie vynechávať. 

Aj pitný režim ovplyvňuje hmotnosť

Michal Páleník, známy odborník na stravovanie, ktorý bol garantom minuloročnej Supershape Reštart výzvy, vyzdvihuje (nielen) pri chudnutí silu pitného režimu. Ten má veľký význam zo zdravotného hľadiska, podstatný je aj pri chudnutí. Snažte sa každý deň vypiť 0,4 dcl na každých 10 kg hmotnosti. „To, či pijeme veľa alebo málo vody, priamo neovplyvňuje množstvo tuku, ktoré máme, značne to však ovplyvňuje naše sústredenie, únavu, pocit hladu, zdravie, detoxikáciu a rovnako tak hmotnosť kvôli zavodneniu. Čím viac vody pijete, tým viac vody vaše telo vylúči a odľahčí sa,“ vysvetľuje expert na výživu. Vedeli ste, že pri nedostatku vody si ju telo ukladá do končatín a vy sa tak cítite neprimerane zavodnení? Aj to je dôvod, prečo piť viac tekutín.

Životný štýl založený na zdravých návykoch

Podľa vyhľadávaného vedca Jakuba Víglaského je chudnutie ako také jednoznačné. „Zákon zachovania energie z fyziky hovorí jasne. Ak prijmeme viac energie – kalórií ako spálime, budeme priberať. Ak prijmeme menej ako spálime, budeme chudnúť. Dôležité sú faktory ako dobre nastavený kalorický príjem a dostatok pravidelného pohybu. Bez tej pravidelnosti to však nepôjde. Ak niekto chce schudnúť X kg za Y dní, a potom sa vráti do starých koľají, tak ten výsledok tiež dlho neudrží. Cvičenie a pestrá zdravá strava sa musia stať životným štýlom, nie chvíľkovým pokusom o zmenu,“ uzatvára mladý odborník.

Trvalé schudnutie znamená zmenu návykov. Ak chcete navždy schudnúť a vyformovať svoje telo, v našej novoročnej Supershape Reštart výzve vám ponúkame pomocnú ruku a prepracovaný návod ako to dosiahnuť. Tento program pod vedením skúsených špecialistov je zostavený odborníkmi z oblasti výživy a cvičenia tak, aby sa vám podarilo získať správne pohybové a stravovacie návyky, nevyhnutné pre vyformovanie tela a udržanie váhy bez obmedzovania a hlúpych diét. Pridajte sa k nám a zmeňte svoj život!

banner restart vyzva 2024


DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - Čo pri chudnutí zaručene funguje? Stavte na overené rady odborníkov

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

vlocka
vlocka
 26.1.2024 21:22

Dobrý večer, prosím o radu. Začínam s chudnutím a používam Kalorické tabuľky na sledovanie toho čo a koľko zjem. Momentálne mám hlavný problém s príjmom bielkovín. Práve ich dopĺňam s KetoDiet tyčinkami a proteínovými nápojmi a aj kalórie sú na tom fajn. Je to prosím udržateľné alebo skúsiť niečo iné ?