Ešte stále stíhaš - pridaj sa do REŠTART VÝZVY, začať môžeš kedykoľvek

Ako naštartovať chudnutie? Toto je podľa odborníčky kľúčový faktor

Barbora Volná

V našej novoročnej Supershape Reštart výzve bude jednou z odborníčok aj uznávaná nutričná špecialistka Judita Tkáčová. Aký je jej pohľad na chudnutie a udržateľné stravovanie, ktoré nás bude baviť?

Ako naštartovať chudnutie? Toto je podľa odborníčky kľúčový faktor
Zdroj: Natália Jakubcová pre Supershape
27. DEC 2023

Juditka, ty patríš vo svojom odbore medzi kapacity. Čo radíš ženám, ktoré za tebou prídu s prosbou, že chcú začať chudnúť, respektíve chcú naštartovať chudnutie?

Ja stále považujem formulku „naštartovať chudnutie“ trochu za marketingovú frázu, pretože sa to často spája s rôznymi doplnkami stravy alebo kokteilmi, no v skutočnosti ide „iba“ o splnenie určitých podmienok – tou základnou je nastavenie svojho energetického príjmu tak, aby bol nižší ako to, čo vydáme – rôznymi činnosťami či pohybom. A naopak, nastavenie energetického výdaja tak, aby bol vyšší, než príjem, teda to, čo počas dňa zjeme. Ak je táto podmienka splnená, tak nás už veľa od samotného chudnutia nedelí, aj keď samozrejme to tempo a samotný úspech závisí aj od ďalších faktorov, ako sú napríklad zdravotný stav či hormóny ovplyvňujúce metabolizmus a iné telesné funkcie.

Mnohí čakajú so zhadzovaním kíl do nového roka. Aká je tvoja skúsenosť, je lepšie začať hneď? 

Vôbec si nie som vedomá toho, že by sa po novom roku chudlo nejako špeciálne alebo lepšie než po zvyšok roka. Dokonca zo skúsenosti môžem povedať, že najviac sa darí tým klientom, ktorí nečakajú na tú správnu dobu a na ideálne okolnosti, ale proste do toho vhupnú a postupne zdolávajú všetky prekážky. Chudnutie po novom roku však so sebou tiež nesie svoje čaro, mnoho ľudí vtedy cíti príležitosť na zmenu, na nový začiatok a veľakrát ich tento čistý novoročný štít motivuje počas celej doby chudnutia až do zdarného cieľa.

Najviac sa pri chudnutí darí tým klientom, ktorí nečakajú na tú správnu dobu a na ideálne okolnosti, ale proste do toho vhupnú a postupne zdolávajú všetky prekážky. 

V čom robia ženy najväčšie chyby, čo sa týka chudnutia?

Že si stanovujú príliš veľké, často nereálne ciele, ktoré vidia na internete či v televízii a keď v ich napĺňaní zlyhajú – na čo sú takéto ciele v podstate predurčené – tak sú nesmierne demotivované, sklamané a bohužiaľ narúša sa aj vzťah s jedlom ako takým, čo môže mať nepríjemné dôsledky. Chcela by som, aby si ľudia uvedomili, že ak majú pocit, že chudnutie 2 kg za mesiac je pomalé, pretože iné diéty im sľubujú chudnutie 5 kíl týždenne, tak tie 2 kilá za mesiac sú 24 kíl ročne na racionálnej úprave stravy bez drastických diét. A to nie je vôbec málo, väčšina ľudí toľko chudnúť ani nepotrebuje. 

A ak predsa cítime, že potrebujeme schudnúť... Ako to urobiť raz a navždy?

Je potrebné si uvedomiť, že ak sme postupne priberali 10 rokov, nemôžeme čakať, že všetky prebytočné kilá schudneme za 2 mesiace. A ak by sme aj schudli, dosiahneme to tak neudržateľným spôsobom, že sa nám postupne všetky kilá vrátia aj s úrokmi. Najlepšie chudnutie je také, ktoré sme dosiahli čo najprirodzenejšie, na normálnej, bežnej strave bez extrémov.

Judita Tkáčová

Aký je tvoj názor na populárny fasting alebo prerušovaný pôst?

Niekomu môže fungovať, ale nie je to zázračný spôsob na chudnutie. Nič také neexistuje. Mnoho športovcov dokonca prerušovaný pôst praktizuje dlhodobo aj keď ich cieľom zďaleka nie je chudnutie. Je to jednoducho spôsob stravovania, ktorý môže mať zopár zdravotných benefitov, no mnohé z nich však reálne štúdie nepotvrdili. Ja vravím, že ak niekomu prerušovaný pôst funguje, tak nech v tom pokračuje. Nejde o žiadne zákazy, nevylučujú sa z jedálnička žiadne dôležité potravinové skupiny, takže je to jeden z tých rozumnejších spôsobov úpravy stravovania.

Prečítajte si aj: Povedzte diétam nie: K optimálnej váhe vám pomôže intuitívne stravovanie

Ako na zdravý vzťah s jedlom tvojimi očami?

To by bolo asi na celú knihu. (úsmev) Veľmi zjednodušene by som ale povedala, že to môže byť napríklad vyhýbanie sa veciam, ktoré nám ten zdravý vzťah s jedlom kazia – sledovanie profilov na sociálnych sieťach, ktoré nám neustále naznačujú, že musíme držať diéty a jesť iba „zdravé“ potraviny. Alebo profily, ktoré nám démonizujú bežné potraviny ako sú mliečne výrobky či potraviny s obsahom lepku až do takej miery, že časom už ani nevieme, čo vôbec jesť môžeme. Je to tiež o tom naučiť sa počúvať vlastné telo, lepšie vnímať jeho signály ako je pocit hladu, sýtosti, naučiť sa pracovať s tým, že niektoré dni z hľadiska stravovania nezvládneme tak, ako sme si to predstavovali a nič sa nedeje, lebo deň priniesol iné pozitívne veci a dôležitý je práve ten balans. Jedlo by nemalo byť naším pánom, nemalo by sa okolo neho točiť všetko, čo robíme a na čo myslíme, ale malo by byť prirodzenou súčasťou nášho života.

Niektoré dni z hľadiska stravovania nezvládneme tak, ako sme si to predstavovali a nič sa nedeje, lebo deň priniesol iné pozitívne veci a dôležitý je práve ten balans. 

Si zástankyňou toho, že všetko, len s mierou? Môžem si dopriať aj čokoládu, aj pohár vína a nenaštrbím tým chudnutie?

Áno, nielenže som zástankyňou, ja som aj ambasádorkou a hlavnou agitátorkou! (smiech) Snažím sa tým žiť a snažím sa to aj učiť ľudí, s ktorými spolupracujem. Samozrejme, sú veci, ktorých si môžeme dopriať viac a ktorých zasa menej a sú veci, ktoré jednoducho nemôžeme z dôvodu rôznych ochorení, intolerancií, ale áno, inak to určite sedí.

Dá sa schudnúť, aj keď sme si večným diétovaním pokazili a rozvrátili celý metabolizmus? Vieme to napraviť?

Metabolizmus sa nedá pokaziť ani rozvrátiť, takže určite áno. Na začiatok odporúčam skontaktovať sa so skúseným odborníkom, ideálne takým, ktorý nepracuje s konkrétnymi diétami, produktami na chudnutie a doplnkami stravy, lebo toto všetko väčšinou „ospalejší“ metabolizmus spôsobí, ale bude schopný nastaviť vhodný energetický príjem zo skutočných potravín a vysvetlí, ako takýto príjem vyzerá v praxi – čo jesť, koľko a ako potraviny vhodne kombinovať aby sme neprichádzali o dôležité živiny.

To, aké stravovanie je pri zhadzovaní kilogramov účinné, vás ukážeme v našej novoročnej Supershape Reštart výzve. Tento program pod vedením skúsených špecialistov je zostavený odborníkmi z oblasti výživy a cvičenia tak, aby sa vám podarilo získať správne pohybové a stravovacie návyky, nevyhnutné pre vyformovanie tela a udržanie váhy bez obmedzovania a hlúpych diét. Pridajte sa k nám a zmeňte svoj život!

banner restart vyzva 2024


DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - Ako naštartovať chudnutie? Toto je podľa odborníčky kľúčový faktor

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

trix
trix
 26.1.2024 21:16

Ja s tým úplne súhlasím. Nereálne ciele určite nepomôžu. Všetko s mierou je určite tá najlepšia rada - ĎAKUJEM ! Ja som na postupnej ceste s https://www.ketodiet.sk/ a postupne idú kilá dole a hlavne to nie je nejak drastické. Sem-tam si dám aj čokoládu či pohár vína, ale váha ide a aj sa cítim pozitívnejšie naladená ako pri diétach kde nič nemôžem