TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Claudia Geryk: Vyskúšajte pilates ako rehabilitáciu

Nikola Danišová

Ak vás bolí chrbát či krčná chrbtica, nespoliehajte sa výlučne na lieky. Bolesti sa dajú odstrániť aj pomocou pilatesu. 

Claudia Geryk: Vyskúšajte pilates ako rehabilitáciu
16. JUN 2016

Ako vyzerá hodina pilatesu u Claudie Geryk?         

„Hodiny si skladám sama, pričom inšpiráciu hľadám na rôznych workshopoch, kongresoch a školeniach, na ktoré chodím. Zostavujem ich v prvom rade tak, aby ľudia nemali čas rozmýšľať nad inými vecami, a aby sa sústredili výhradne na cvičenie,“ hovorí Claudia Geryk, inštruktorka pilatesu. Ďalej dopĺňa, že sa snaží cvičencov aj zabaviť, pretože keď sa smejú, zapájajú panvové dno a priečny brušný sval. Takto ani sami nevedia, že cvičia.

Geryk
Geryk

Dôležité je sústredenie         

„Ja sa snažím pri cvičencoch docieliť to, aby si počas hodiny nevšímali ostatných, ale aby sa sústredili na svoj pohyb a svoju myseľ. Chcem, aby sledovali rozsah pohybu a to, či cvičia správne. Samozrejme, keď máme dlhšie hodiny, napríklad 55 minút, nie je možné sústrediť sa po celý tento čas. To je pridlho. Ide mi skôr o to, že keď sa cvičenec mysľou niekam vzdiali, aby to bolo len chvíľkové a opäť ho zaujala hodina. Myšlienka pilatesu je totiž taká – sústrediť sa na seba, na svoje telo, na cviky, ktoré robím, “ vysvetľuje Claudia.

Pri dýchaní sa robia najväčšie chyby

Claudia si myslí, že najviac ľudí robí chybu práve v dýchaní. Dýchanie je pritom veľmi dôležité, pretože sa zapájajú hlboké svaly. Tiež vysvetľuje, že ľudia by mali cvičiť pilates postupne. DVD a CD s hodinami pilatesu nie sú najšťastnejším riešením, pretože sú na nich cviky z najvyššieho levelu. „Najlepšie je začať postupne, od hodiny k hodine a stále byť náročnejší. Nie je ani tak dôležité, aké cviky cvičím. Dôležitejšie je, ako sa pritom cítim. Ak sa cítim dobre a cvik vnímam príjemne, nepociťujem bolesť v krčnej ani driekovej chrbtici, vtedy cvičím dobre. Potom môžem postupne zvyšovať náročnosť cvikov,“ vysvetľuje Claudia.

Geryk
Geryk

Uvoľnite kĺby           

Ešte pred začiatkom hodiny je veľmi dôležité otočnými pohybmi uvoľniť bedrové a ramenné kĺby. Takýmto uvoľnením dosiahneme plynulý pohyb v rukách i nohách. Bedrové kĺby treba uvoľniť ešte predtým, ako začneme precvičovať brucho. „Ak to ľudia nerobia, majú tendenciu zapájať pri precvičovaní brucha aj stehenné svaly. Ramenné kĺby sú zase dôležité kvôli hrudníku. V tele všetko so všetkým súvisí,“ hovorí Claudia.

Ako sa zbaviť bolesti krížov?           

Claudia radí, že pri bolestiach krížovej chrbtice treba v prvom rade rozhýbať panvu. Ide len o mierne pohyby, pri ktorých človek vyzerá, akoby ani necvičil. Avšak musí sa veľmi sústrediť a premýšľať o tom, čo cvičí a ako hýbe panvou. „Týmito pohybmi odblokujeme postihnuté miesta a až potom riadne cvičíme. Silové cviky inak nemajú veľký význam. Bez odblokovania by sme opäť iba premáhali už beztak zaťažené svaly,“ vysvetľuje Claudia.

Ak máme problém, Claudia radí, aby sme sa hlásili radšej na individuálnu hodinu. „Z finančných dôvodov sa ľudia hlásia najmä na skupinové hodiny, no ak sa chcete efektívne zbaviť nejakého problému, je lepšie prísť samostatne. Inštruktor sa takto môže venovať iba vám a cviky presne prispôsobiť, kým na skupinovej hodine sa všetko cvičí univerzálne,“ upozorňuje Claudia. Ak máte teda napríklad problémy s krížovou oblasťou, na individuálnej hodine sa bude inštruktor venovať výlučne tomuto problému, kým na univerzálnej hodine sa precvičuje celé telo, čo pre vás vôbec nemusí byť tak efektívne.

Geryk
Geryk

Kto je Claudia Geryk a kde ju nájdete    

Claudia Geryk nie je len inštruktorkou pilatesu: „Robím aj dynamické cvičenia, teda posilňovacie, ako napríklad BOSU R. Avšak snažím sa do nich vniesť aj prvky pilatesu.“ Claudii učaril pilates hlavne preto, aký účinok má na telo. „Zistila som, že telo reaguje na pilates úplne inak a aj z týchto dôvodov jeho prvky začleňujem i do iných hodín. Stále sa však mám čo učiť. Ten druh pilatesu, ktorý precvičujem ako inštruktorka, nie je ten klasický – posilňovací. Ide o druh rehabilitácie,“ hovorí Claudia, ktorá vedie hodiny v Martine v Tulipe a na Ľadovni. 

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Milovníci jogy, nezabúdajte na surya namaskar!Milovníci jogy, nezabúdajte na Pozdrav slnku

Pozdrav slnku  je známy takmer každému. Aké má priaznivé účinky a ako ho správne cvičiť?

 

Pilates na strojoch je účinnejšie cvičenie aj pre zdravotne oslabenýchPilates na strojoch je účinnejšie cvičenie aj pre zdravotne oslabených

Cvičenie pilatesu na strojoch je zvyčajne jednoduchšie i účinnejšie.

 

Pomáha joga pri chudnutí?Pomáha joga pri chudnutí?

Táto otázka zaznieva z úst ľudí, ktorí sa snažia znížiť svoju hmotnosť, veľmi často. Ako to teda naozaj je?


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Claudia Geryk: Vyskúšajte pilates ako rehabilitáciu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.