TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Ako sa odhodlať k zmenám v živote?

Je váš partnerský vzťah nanič, nemáte radi svoju prácu, nie ste spokojní so svojimi pneumatikami na bruchu a mizernou kondíciou?

Ako sa odhodlať k zmenám v živote?
27. JUL 2016

Ste frustrovaní zo svojho osobného či pracovného života alebo zo svojho vzhľadu, ale je pre vás príliš ťažké vystúpiť z komfortnej zóny, urobiť zásadný krok a vydať sa do neznáma? Bohužiaľ, ak chcete dosiahnuť svoje túžby, žiť vyrovnane a spokojne, nemáte na výber. Vlastne je tu ešte jedna možnosť – skleslo prežívať svoj život zo dňa na deň, zmieriť sa s osudom, sťažovať sa na nepriaznivé okolnosti, ľutovať sa alebo hľadať výhovorky, prečo zmena nie je možná...

Vždy máte na výber

Na jednej strane je na živote úžasné to, že ponúka veľa príležitostí. Je len na nás, či sme ich ochotní vidieť a chopiť sa ich. Na druhej strane zmena nikdy nie je ľahká, pretože predstavuje vystúpenie z komfortnej zóny. Musíme byť schopní veľa vecí v živote zmeniť a to je ťažké. Azda najdôležitejšie je urobiť prvý krok a nedať sa ochromiť strachom. „Pri zavádzaní zmien v živote je dôležité uvedomiť si, že v mozgu fungujú dve zdanlivo samostatné oblasti – racionálna a emocionálna. Racionálna oblasť je tá, pomocou ktorej si urobíte plán, ako na to a uvidíte odmenu v budúcnosti (to, aké bude perfektné, keď budem o pol roka chudšia, keď budem mať lepšiu kondičku, keď sa prestanem nad všetkým rozčuľovať). Emocionálna oblasť v mozgu však potrebuje odmenu hneď, nie o pol roka. Práve toto je kľúčové – maximálne uspokojiť emocionálny mozog,“ upozorňuje koučka Janka Mladá.

Ako uspokojiť emocionálny mozog?

Koučka Janka Mladá odporúča viacero účinných techník, ako svoj emocionálny mozog ukojiť. Napríklad tak, že sa budete chváliť za každý, hoci aj minimálny úspech, a keď sa vám niečo nepodarí, nebudete sa obviňovať zo zlyhania. „Tak, že si budete živo predstavovať všetky skvelé veci, ktoré vás čakajú v budúcnosti, ako by to bolo teraz. Preciťujte to každý deň všetkými svojimi zmyslami. Tešte sa tu a teraz. Svojou sivou kôrou si vymyslite plán, rozkúskujte si cestu a na každý úsek cesty si nechajte minimálne 21 dní. Každý jeden deň sa chváľte, tešte a predstavujte si svoj cieľ čo najživšie,“ radí skúsená koučka.

V hlavnej úlohe strach a obavy. Ako ich zvládnuť?

V uskutočnení zmien nám najčastejšie bráni strach. Bojíme sa odísť od partnera, pretože máme obavy, že už nikoho nestretneme. Máme strach zmeniť prácu a robiť to, čo nás baví, pretože je náročná doba a všetko tu už bolo. V ceste za pekným a zdravým telom nás brzdia obavy z toho, že budeme naveky hladovať, či chrumkať šalát bez chuti, alebo že budeme musieť zájsť do posilňovne, ktorá je plná sexi vypracovaných tiel. Alebo sa jednoducho bojíme toho, že naše rozhodnutie pre zmenu je chybné. Lenže zabúdame na to, že najväčšou chybou, ktorú môžeme urobiť, je mať strach z toho, že vôbec nejakú chybu urobíme.

Ako teda strach zvládnuť? Jednoducho sa s ním skamaráťte, nebojujte s ním, prijmite ho a naučte sa ho využiť vo svoj prospech. Keď príde negatívna myšlienka, plná strachu a obáv, uvedomte si, že s realitou nemá takmer nič spoločné. Ide iba o „výplod“ vašej fantázie, ktorý vás brzdí v tom, po čom túžite. Nájdite v sebe odvahu a takéto myšlienky vnímajte ako výzvy, ktoré vás posúvajú vpred. Za vyskúšanie stojí aj technika, ktorá spočíva v snahe negatívne myšlienky stopovať už v zárodkoch, alebo ešte lepšie, nahrádzať ich pozitívnymi. Spočiatku to môže byť náročné, ale cvičenie robí majstra a o to vám predsa ide! 

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Ako vplývajú emócie na naše telesné a duševné zdravieAko vplývajú emócie na naše telesné a duševné zdravie

Pokiaľ zdravo precítime hnev, môže sa stať životodarnou a kreatívnou energiou. 

 

Pomáha joga pri chudnutí?Pomáha joga pri chudnutí?

Táto otázka zaznieva z úst ľudí, ktorí sa snažia znížiť svoju hmotnosť, veľmi často. Ako to teda naozaj je?

 

Prečo joga funguje?Joga funguje vtedy, ak ju praktizujete každý deň

Máme radi pekné miesta s príjemnou atmosférou.

 

 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako sa odhodlať k zmenám v živote?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.