TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Ako inštruktorke jogy z Malaciek zmenila joga život

Nikola Danišová

Lucia sa začala venovať ashtanga joge po tom, ako bola operovaná a nemohla praktizovať iné športy. Lucia sa nám rozhodla vyrozprávať svoj príbeh o tom, ako jej ashtanga dodala radosť, pokoj a silu.     

Ako inštruktorke jogy z Malaciek joga zmenila život
25. SEP 2015

„Vždy som bola veľmi aktívny a športovo založený človek, ale ako sa hovorí: športom k trvalej invalidite. Začala som mať problémy s kolenom, čo viedlo k niekoľkým operáciám. Na rehabilitácii mi povedali, že by som mala skúsiť radšej ,pokojnejšie᾿ formy cvičenia, ako napríklad jogu alebo pilates. Joga ma však okamžite očarila,“ rozpráva Lucia. Najprv vyskúšala hodiny power jogy, no tie si ju až tak veľmi nezískali. V roku 2013 začala navštevovať hodiny ashtanga jogy, ktoré ju úplne očarili.

Cesta do Indie bola len začiatkom 

V roku 2014 Lucia vycestovala do Indie a venovala sa tam štúdiu ashtanga jogy. Po návrate sa rozhodla, že svoje vedomosti a skúsenosti bude posúvať ďalej, a tak začala vyučovať hodiny ashtanga jogy. Lucia na asthangu nedá dopustiť. Predstavuje pre ňu životný štýl: „Joga mi zmenila život, naučila ma byť pokojnejšou a prežívať radosť a šťastie v každodennom živote. Posilnila nielen moje fyzické telo, ale prispela aj k očisteniu na duchovnej úrovni.“           

Dlhá cesta učenia     

„Neskôr som absolvovala učiteľské tréningy pod vedením Jara Páveka, vďaka ktorým som dosiahla 200 hodín výuky, čo ma oprávňuje registrovať sa v Yoga Aliancii a používať titul RYT200 (Registred Yoga Teacher),“ vysvetľuje učiteľka ashtanga jogy, ktorú jej žiaci volajú Luci. Aj naďalej sa neustále vzdeláva a navštevuje workshopy v rôznych kútoch sveta s tými najlepšími učiteľmi (Nancy Gilgoff, Manju Pattahbi Jois, či David Swenson a iní). „Je to úžasná cesta poznania, na ktorej sme stále len žiaci našich učiteľov,“ hovorí inštruktorka.

inštruktorka jogy

Ashtanga je životný štýl      

„Najviac ma ovplyvnil prepracovaný systém ashtanga jogy. Nie sú to len poskladané cviky do hocijakého poradia. Celý systém je dokonale prepracovaný a najmä náročný. Pre mňa joga neznamená len cvičenie – je to životný štýl, spojenie princípov, ktoré mi pomáhajú žiť šťastnejšie a vyrovnanejšie,“ upresňuje Luci. Na hodinách ashtanga jogy sa túto myšlienku snaží posunúť svojim žiakom.

„V dnešnej dobe existuje veľa druhov jogy. Od pomalších po viac dynamické, ktoré môžeme označiť, že sú ,nové᾿, respektíve nedávno vyvinuté. Až na jednu výnimku, ktorou je ashtanga joga. Je to najstarší existujúci druh a najkomplexnejší systém jogy. Je určený skutočne pre každého, len nie pre lenivých,“ smeje sa Lucia. Ashtanga sa praktizuje šesťkrát v týždni, nie však vtedy, keď je spln a nov.

Individuálny prístup a veľká liečivá sila   

Ashtanga je jeden z najnáročnejších druhov jogy, kde má každý praktizujúci individuálny prístup. Lucia vysvetľuje: „Jednotlivé ásany sú prispôsobené flexibilite  zdravotnému stavu každého jedinca, čím je zabezpečený aj terapeutický účinok cvičenia. V ashtanovej komunite sa nepoužívajú termíny cvičiteľ a inštruktor jogy, ale učiteľ jogy. Dôležité je, že učiteľ neprecvičuje, ale učí a vedie svojich žiakov slovne alebo dotykom rúk.“

„Ďalším skvelým aspektom na ashtanga joge je, že ak žena praktizovala ashtangu pred otehotnením, môže sa jej venovať aj naďalej počas tehotenstva. Myslím si, že práve joga umocňuje pocity šťastia zo samotného tehotenstva. Pri praktizovaní jogy žena počúva svoje telo, ktoré má zrazu iné potreby. Pozoruje ho, ako sa mení každým dňom a jednotlivé ásany dostávajú iný rozmer,“ dodáva Lucia. 

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

S jogou proti stresu. prečo je taká účinná?S jogou proti stresu. Prečo je taká účinná?

Jogu si radi doprajeme, pretože sa pomocou nej vieme odreagovať a zbaviť stresu. Ale prečo je to tak?

 

Namiesto tabletiek jogaNamiesto tabletiek joga

Otravujú vás časté bolesti hlavy a neviete si pomôcť inak než tabletkami? Skúste si zacvičiť jogu, ktorá môže bolesť odstrániť.

 

Strala joga je nový štýl, ktorý sa venuje len postave. meditácia ide bokomStrala joga sa venuje len postave. Meditácia ide bokom

Skúste niečo nové a zacvičte si strala jogu s Tarou.


Anketa

Prečo pravidelne cvičíte?

Chcem sa zbaviť prebytočných kíl.
Túžim mať vyformovanú postavu.
Šport mi pomáha ventilovať sa.
Chcem voľný čas tráviť zmysluplne.

Celkom hlasovalo: 782

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako inštruktorke jogy z Malaciek zmenila joga život

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.