S jogou proti stresu. Prečo je taká účinná?
Jogu si radi doprajeme, pretože sa pomocou nej vieme odreagovať a zbaviť stresu. Ale prečo je to tak? Prinášame vám vysvetlenie od odborníka na jogu.
Dnes sa stále za niečím náhlime. Rodina, práca, priatelia, financie a každý si chce v tom každodennom chaose nájsť čas na seba a na nejaký koníček. Niet divu, že sme popri tom všetkom nervózni.
Čím je joga taká zázračná?
Vďaka kontrole dychu a dychovým cvičeniam, ktoré sú pri joge veľmi dôležité, sa dokážeme upokojiť a spomaliť. Hlbokými kontrolovanými nádychmi sa organizmus zrelaxuje a odbúrava stres. „Najúčinnejšia joga je tá, ktorá je založená na precíznom dýchaní a človek ju praktizuje sám bez toho, aby mu niekto rozprával alebo ukazoval, čo má robiť,“ hovorí Jaroslav Pávek.
„Keby sme sa mali pozrieť na to, prečo joga funguje podľa vysvetlenia starých jogových majstrov, tak je to preto, že jej základom je disciplína, opakovanie, koncentrácia, dýchanie a prirodzený pohyb,“ pokračuje vo vysvetľovaní Jaro. V spojení s jogou sa nikdy nezabúdalo na správnu životosprávu – ajurvédu, ktorá je veľmi dôležitá. „Dnes však ľudia kombinujú jogu s inými ,zdravými᾿ spôsobmi života, ako napríklad s raw food, zapieraním či rôznymi inými nedomyslenými diétami a zrazu to nemusí robiť dobrotu,“ upozorňuje učiteľ jogy.
Relax a stres pod kontrolou sú dve veci
Podľa Jaroslava Páveka je dobré, že dnes trh ponúka rôzne druhy jogy, pri ktorých môže človek vypnúť a oddýchnuť si. „Nie je to však skutočne práca so stresom ani spôsob, ako sa stresu dlhodobo zbaviť, či ho dokonca odstrániť. Je to ,len᾿ momentálna relaxácia a uvoľnenie, ktoré však nemá dlhodobý efekt,“ vysvetľuje Jaro Pávek.
„Pokiaľ chceme skutočne pochopiť, čo je to stres a ako joga funguje, musíme sa pozrieť na biochémiu človeka. Stres je reakcia mozgu na určité podnety z nášho okolia. Pri tejto reakcii, kde sa dostávame do istej formy nepohodlia, sa vylučujú v mozgu hormóny, ktoré zapríčiňujú pocit stresu,“ vysvetľuje učiteľ ashtanga jogy.
„Keď sa tieto hormóny vylučujú dlhodobo, sú nášmu organizmu škodlivé, niekedy až smrteľné. Zvláštne je, že podnetov na stres máme v živote každý deň obrovské množstvo, no hormóny sú vždy na rovnakej báze a nerozlišujú, čo je ich pôvodom. Či je to ohrozenie života, strata blízkeho alebo majetku, stres v práci, zo zabezpečenia financií a podobne,“ upresňuje Jaro Pávek.
Ako docieliť dlhodobé odbúranie stresu?
Ak chceme potlačiť strach, ovládať ho a nakoniec sa ho aj zbaviť, musíme pracovať na jeho spúšťačoch. Musíme sa dostať do bodu, v ktorom sa začíname báť a pociťovať stres. Jaroslav Pávek si myslí, že dnes je joga skôr o hľadaní pohodlia a zväčša sa vymyká svojej pravej podstate: „V starých jogových filozofiách bola joga obrovská disciplína, ktorá by sa dnes dala porovnať s disciplínou bojových umení. Aj joga má určité pravidlá, ako ju praktizovať tak, aby začala pracovať s našou mysľou.“
Jaroslav Pávek konštatuje, že v tejto „starej“ joge boli aj prvky, ktoré vyvolávali strach. Či už záklony, niektoré balančné alebo nepohodlné pozície, sú tiež spúšťačom nepohodlia, strachu a napokon aj stresu. Nikdy však nie v takej závažnej miere ako v bežnom živote. Tu totiž stojí pri nás guru, učiteľ, ktorý nám pomáha tento stres prekonať a nakoniec ho úplne potlačiť. A takto sa postupne, deň po dni, pomaly zbavujeme strachu, vďaka práci so svojím telom.
Odpoveď je ukrytá v samotnej podstate jogy
„Vďaka pozornosti, ktorú venujeme dýchaniu, uvoľňujeme staré potlačené bloky, fyzické aj psychické. A takto presne joga funguje. Mení biochémiu nášho mozgu. Pomaly čistí všetky časti našej bytosti (telo, myseľ aj ducha) a posúva hranicu nepohodlia, čím sme odolnejší voči stresu a strachom. Prispieva k väčšej bdelosti, pozornosti, zdraviu. Keď človek praktizuje jogu pravidelne niekoľko rokov, spozná svoje telo, svoje strachy, slabosti a sily. Keď si človek uvedomuje svoju podstatu a potenciál, začne si hodnoty a okolnosti svojho života tvoriť sám. Tým eliminuje stresové popudy vo svojom okolí. Joga teda funguje preto, že je v nej okrem uvoľnenia aj určitá dávka nepohodlia. Mentálneho, aj fyzického. A tieto mantinely sa praxou posúvajú,“ dodáva na záver učiteľ ashtanga jogy.
Zdroj foto: flickr.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Tibetská huba vám pomôže napraviť črevnú mikroflóru
Počuli ste už o tibetskej hube? Ak nie, o kefíre určite áno.
Strala joga sa venuje len postave. Meditácia ide bokom
Skúste niečo nové a zacvičte si strala jogu s Tarou.
Bolia vás oči a hlava? Vynechajte tabletky a skúste očnú jogu
V dnešnej dobe, keď je televízor samozrejmosťou a počítač nevyhnutnosťou, preto sa mnohým ľuďom zhoršuje zrak.