Ak milujete jogové cvičenia, nevynechajte jin jogu
Jin joga nie je veľmi známy štýl jogy. Postupne si však nachádza viac a viac priaznivcov. Budete medzi nich patriť aj vy?
Čo je jin joga
Joga je jedným z najstarších spôsobov, ako posilniť telo a súčasne napomôcť dosiahnutiu vnútornej pohody, pokoja a súladu tela, duše i mysle. Učiteľka jin jogy, Zuzka Poklemová, vysvetľuje, že „väčšina jogových štýlov, ktoré sa dnes v Európe cvičia, má jangovú, teda dynamickú povahu. Jin joga tvorí jej pokojnejší protipól. Jin jogu začal koncom minulého storočia vyučovať majster bojových športov Paulie Zink. Spájal v nej prvky klasickej jogy, tradičnej čínskej medicíny, taoizmu a potrieb západného sveta.“
Ako sa cvičí jin joga?
Prevažná väčšina jin jogových pozícií sa cvičí v sede alebo v ľahu na zemi. Okrem klasickej podložky sa často používajú aj deky, bloky, bolstre či vankúše na podopretie tela. „Zatiaľ čo jangovejšie formy jogy prispôsobujú telo pozíciám, jin joga upravuje pozície tak, aby zodpovedali individuálnym možnostiam a odlišnostiam cvičiacich. V jednotlivých pozíciách – asánach sa zotrváva dlhší čas, približne 2 až 5 minút, aby sa svaly poriadne zrelaxovali, a aby bolo možné bezpečné a pozvoľné pôsobenie na spojivové tkanivá,“ objasňuje Zuzka. Ďalej vysvetľuje, že pri tomto spôsobe cvičenia sa pôsobí najmä na spojivové tkanivá, teda väzy, šľachy, chrupavky a fascie, s cieľom posilniť ich a zvýšiť ich pružnosť. Súčasne sa vytvára priestor pre uvoľnenie tela, relaxáciu a upokojenie mysle. V psychologickej rovine jin joga napomáha ukotveniu v prítomnom okamihu a zameriava sa na zlepšenie aktuálnych mechanizmov, ale aj na vytvorenie nových, ktoré nám pomáhajú zvládnuť stres, emócie, akceptáciu, zjemňovanie, odovzdanie sa a sebaprijatie.
Zdroj foto: Zuzka Poklemová
Pri variante jang v jine sa tradičné jin jogové pozície dopĺňajú sekvenciami posilňovacích cvičení, ktoré sú zamerané na veľké svalové skupiny – ramená, nohy, chrbát a brucho.
Benefity jin jogy
- zlepšenie flexibility celého tela
- uvoľnenie a relaxácia
- posilnenie spojivových tkanív (väzov, šliach, chrupaviek) a uvoľnenie fascií
- zväčšenie rozsahu pohyblivosti kĺbov
- osvojenie si nového spôsobu zvládania emócií
- zníženie hladiny stresu a zlepšenie schopnosti vyrovnať sa so stresom
- spokojnosť, vyrovnanosť a pokojná myseľ
- eliminácia problémov spôsobených zlým držaním tela
Zdroj foto: Zuzka Poklemová
Pre koho je vhodná a pre koho nie
Jin joga je ideálnym doplnkom dynamickejších spôsobov cvičenia – behu, cyklistiky, plávania, ashtanga alebo power jogy, na podporu znižovania hmotnosti alebo ako samostatné cvičenie, zamerané na odstránenie bolestí chrbta aj hlavy, teda problémov, ktoré spôsobuje zlé držanie tela, sedavý spôsob života a stres. Je teda veľmi vhodná aj pri sedavom spôsobe života, alebo jednostrannom zaťažovaní tela (šoférovanie, práca za počítačom, manuálna práca). „Jedinou kontraindikáciou je obdobie prvých šiestich mesiacov po pôrode, počas ktorých je telo ešte pod vplyvom hormónov uvoľnenejšie a vtedy sú vhodnejšie viac spevňujúce varianty jogy alebo iných druhov cvičenia. No každý z nás má iné telo s inou históriou športov, zranení, inou genetickou výbavou,“ hovorí Zuzka.
Ako vyzerajú hodiny Zuzky Poklemovej
„V súčasnosti cvičím na viacerých miestach. Jin joga je výborným doplnkom iných dynamickejších (jangovejších) aktivít a športov, takže namiesto jedného priestoru, kde by ľudia chodili za mnou, som dala prednosť tomu, že vediem hodiny tam, kde sa venujú iným aktivitám. Najviac hodín týždenne (5 ráz týždenne) odučím v Prestige fitness v Prešove, kde mám aj najlepšie pripravené zázemie. Z ďalších miest cvičím napríklad ranné cvičenie jogy pod bouldrovou stenou v Lanovom centre,“ hovorí Zuzka.
Zdroj foto: Zuzka Poklemová
Zacvičte si aj v pohodlí domova
Jin jogu môžeme cvičiť aj doma, napríklad z kníh alebo z online videí na Youtube, ale Zuzka tvrdí, že je lepšie prísť na riadnu hodinu s učiteľom. „Pod dohľadom učiteľa, ktorý vie upraviť pozície, obmeniť ich, skontrolovať, navrhnúť zmeny v pozíciách alebo prehĺbiť už cvičené pozície,“ vysvetľuje Zuzka.
Zdroj foto: Zuzka Poklemová
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Pilates na strojoch je účinnejšie cvičenie aj pre zdravotne oslabených
Cvičenie pilatesu na strojoch je zvyčajne jednoduchšie i účinnejšie.
Táto otázka zaznieva z úst ľudí, ktorí sa snažia znížiť svoju hmotnosť, veľmi často. Ako to teda naozaj je?
Joga funguje vtedy, ak ju praktizujete každý deň
Máme radi pekné miesta s príjemnou atmosférou. Tak na nás pôsobilo aj Prakriti – štúdio jogy, ktoré patrí známemu učiteľovi ashtanga jogy Jaroslavovi Pávekovi.