Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

6 dôvodov, prečo končí každá diéta kilami navyše

Redakcia

Ruku na srdce, patríte medzi tých, ktorí už aspoň raz držali diétu? Ak čítate tieto riadky, asi je veľmi pravdepodobné, že vám nepomohla a po jej skončení ste sa opäť vrátili na váhu, ktorú ste na začiatku chceli znížiť. Prečo diétam radšej povedať nie? Máme pre vás hneď niekoľko dôkazov, že všetky končia obvykle rovnako.

6 dôvodov, prečo končí každá diéta kilami navyše
Zdroj: AdobeStock
18. JAN 2024

Ženy, ale nielen tie, mnohí ľudia, ktorí sa snažia schudnúť, zažívajú problémy s udržaním svojej váhy po skončení diéty. Prečo sa im nedarí udržať váhu aj po návrate k bežnému stravovaniu? Najčastejšie za to môžu nasledovné faktory.

1. Nevhodné diéty

Niektoré diéty môžu byť založené na extrémnych reštrikciách, čo ich robí dlhodobo neudržateľné. Ľudia pri týchto diétach chudnú pomerne rýchlo, no keď diétu ukončia, obvykle sa vrátia k pôvodnému stravovaciemu režimu a naberú stratené kilogramy späť.

2. Jojo efekt

Poznáte začarovaný kruh chudnutia a opätovného priberania? Po diéte je veľmi pravdepodobné, že nastane jojo efekt a všetko, čo ste schudli, sa vám vráti s určitým bonusom v podobe ďalších kíl navyše. A čo je na tom najhoršie, po každej diéte bude stále ťažšie a ťažšie udržať si dosiahnutú hmotnosť.

3. Nedostatočná zmena životného štýlu

Ak ľudia ku zmene využívajú len diétu, obvykle má účinok len z krátkodobého hľadiska. Žiadna rýchla diéta neprináša do života trvalé zmeny, najmä ak sa vrátite k starým stravovacím návykom po skončení diéty. Až zmenou životného štýlu sa viete dopracovať ku zmene svojho zovňajšku. Natrvalo.

Prečítajte si aj: Nedarí sa vám zhodiť prebytočné kilá? Možno podceňujete dôležitú vec

4. Nízka fyzická aktivita

Nedostatok pravidelnej fyzickej aktivity obvykle prispieva k priberaniu. Fyzická aktivita je dôležitá nielen pri chudnutí, ale aj pri udržiavaní zdravej hmotnosti.

5. Psychologické faktory

Emocionálne a psychologické faktory zohrávajú pri chudnutí veľkú úlohu. Niekedy sa ľudia utiekajú k jedlu ako k forme zvládania stresu, úzkosti či emocionálnych problémov. O to viac, keď stále diétujú a nevidia výsledky svojho snaženia.

6. Metabolické a hormonálne zmeny

Diétami si často naštrbíme aj fungovanie organizmu. Zmeny v metabolizme a hormonálnom systéme môžu ovplyvniť udržiavanie hmotnosti po skončení diéty.

Ako vyjsť z kolotoča diét?

Riešenie spočíva v udržateľnom a vyváženom prístupe k stravovaniu a celkovému životnému štýlu. Práve ten vám umožní dosiahnuť a udržať si zdravú hmotnosť. Pravidelná fyzická aktivita, vyvážená strava a manažovanie stresu sú kľúčovými faktormi pri dosahovaní trvalých výsledkov.

Mnoho ďalších užitočných tipov týkajúcich sa udržateľného stravovania a zdravého životného štýlu nájdete v našej novoročnej Supershape Reštart výzve, kde vám ponúkame pomocnú ruku a prepracovaný návod na dosianutie zdravého a pevného tela. Tento program pod vedením skúsených špecialistov je zostavený odborníkmi z oblasti výživy a cvičenia tak, aby sa vám podarilo získať správne pohybové a stravovacie návyky, nevyhnutné pre vyformovanie tela a udržanie váhy bez obmedzovania a hlúpych diét. Pridajte sa k nám a zmeňte svoj život!

banner restart vyzva 2024


DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - 6 dôvodov, prečo končí každá diéta kilami navyše

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

vlocka
vlocka
 23.3.2024 5:08

Ahojte :) ja som si zamilovala chudnutie s týmto diétnym plánom - https://www.ketodiet.sk/stranky/dietny-plan-medium/ . Mám za sebou prvý pol rok - dole 15 kíl a nazad sa mi nevrátilo nič čiže bez jojo efektu :)