Pohyb pomáha pacientom s rakovinou a starším ľuďom: Odborník poukázal na jeho významné benefity
Skúsený tréner Viktor Oliva je doslova chodiacou učebnicou a všetko, čo aplikuje v praxi pri svojich klientoch, je podložené dlhoročnými výskumami a štúdiom. Ako sa tento športový kouč dostal k vede a prečo pohyb považuje za základ kvalitného života každého človeka?
Viktor, robíte veľmi záslužnú činnosť – venujete sa onkologickým pacientom i seniorom. Ako ste sa k tejto práci dostali?
Už ako študent bakalárskeho ročníka na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave som si vybral v rámci povinnej praxe práve cvičenie so seniormi. Práca so staršími ľuďmi sa mi ihneď zapáčila a napĺňa ma dodnes, čo je vyše 7 rokov. Pracovať s onkologickými pacientmi som začal po nástupe na moje doktorandské štúdium, kde som počas dizertačnej práce v spolupráci s Národným onkologickým ústavom a Biomedicínskym centrom Slovenskej akadémie vied skúmal vplyv zavedenia cvičenia počas a po absolvovaní chemoterapeutickej liečby u pacientov s nádorom na semenníkoch.
Máloktorý tréner je zároveň aj vedec. Prečo ste si vybrali práve takýto smer?
Ponuka prišla od lekárov z Národného onkologického ústavu v Bratislave. Zaujala ma téma onkológie a najmä zaradenia cvičenia u týchto pacientov. Videl som v tom veľký zmysel a potenciál pomôcť mnohým ľudom, ktorých bohužiaľ v súčasnosti neustále pribúda. Po preštudovaní vedeckej a odbornej literatúry sa mi len potvrdilo, že ide o neprebádanú oblasť. Aj v súčasnosti evidujeme veľké informačné nedostatky v objasnení mnohých účinkov pohybu a predpísania vhodného a optimálneho dávkovania tréningového zaťaženia pre týchto pacientov.
Chemoterapia ako liečba má mnoho nežiadúcich účinkov, no dajú sa efektívne eliminovať pomocou vhodnej pohybovej aktivity. Priblížite nám aj tento aspekt vašej práce?
Odpoveď organizmu zdravého človeka na zaťaženie je individuálna a to isté, keď nie viac, platí aj v prípade organizmu onkologického pacienta podstupujúceho chemoterapeutickú liečbu. Veda v tomto už síce pokročila a niektoré účinky sú vedecky preukázané, iné však zostávajú stále neobjasnené.
S čím konkrétnym pohyb u týchto pacientov pomáha?
Cvičenie je bezpečné a efektívne v boji proti nežiaducim účinkom liečby počas i po nej. Viac pohybu sa spája so znížením rizika vzniku viacerých druhov nádorových ochorení o viac ako 10-20 %. Ide napríklad o kolorektálny karcinóm alebo karcinóm prsníka a iné. Tiež pomáha zabrániť poklesu svalovej sily tým, že pozitívne ovplyvňuje telesné zloženie – zmierňuje pokles svalovej hmoty, zabraňuje zvýšeniu podielu telesného tuku, a taktiež pomáha zabrániť poklesu hustoty kostného tkaniva. Ovplyvňuje aj funkčné parametre – napríklad maximálnu spotrebu kyslíka, ktorý odzrkadľuje zdatnosť kardiovaskulárneho a respiračného systému. Pravidelný pohyb preukázateľne znižuje únavu spojenú s nádorovým ochorením, zmierňuje aj depresiu a úzkosť.
Cvičenie je bezpečné a efektívne v boji proti nežiaducim účinkom onkologickej liečby počas i po nej. Viac pohybu sa spája so znížením rizika vzniku viacerých druhov nádorových ochorení o viac ako 10-20 %.
Zdá sa, že svitá na lepšie časy, podľa dostupných informácií z vašich výskumov má cvičenie vplyv na ďaleko viac zdravotných atribútov. Spomeniete ešte pár?
Našťastie áno! Efekt cvičenia a pravidelného pohybu sa preukazuje aj na lepšej tolerancii a vyššej efektivite chemoterapeutickej liečby, na zlepšení funkcií imunitného systému, v znížení nádorového rastu. Zároveň sa tiež znižuje riziko relapsu – znovuobjavenia príznakov nádorového ochorenia. Keď dáme všetko dokopy, môžeme potvrdiť, že pravidelné cvičenie zlepšuje celkovú kvalitu života onkologických pacientov, čo považujeme za kľúčové v rámci našej práce a vedecko-výskumného bádania.
Téma prevencie vzniku chorôb a zdravý životný štýl rezonujú celosvetovo. Ako vy vnímate šport a pohyb?
Šport a pravidelný pohyb v akejkoľvek forme vnímam ako neoddeliteľnú súčasť každého jedného z nás. Mnohé vedecké práce a publikácie jasne preukazujú, že pravidelná pohybová aktivita výrazne znižuje riziko predčasného úmrtia a najmenej 25 chronických, neprenosných ochorení. Dokonca aj takých, ktoré dnes kraľujú v rebríčku príčin úmrtia celosvetovo, a to napríklad kardiovaskulárne, nádorové či metabolické ochorenia. Vnímam tiež, ako vplýva nedostatok pravidelného pohybu a sedavý spôsob života na náš organizmus. Práve pohybová inaktivita sa v súčasnosti nachádza na veľmi smutnej 4. priečke v rebríčku príčin úmrtia celosvetovo.
V čom vidíte rozdiel pri trénovaní mladých a starších ľudí?
Je to najmä o prístupe a vďačnosti. Z mojich skúseností môžem potvrdiť, že starší ľudia sú oveľa vďačnejší za našu pomoc a prácu, sú zároveň oveľa poctivejší, čo sa týka dodržiavania a plnenia našich pokynov a odporúčaní.
Čo by ste v rámci zdravého životného štýlu odporučili všetkým ľuďom bez rozdielu?
Jedna z krásnych myšlienok, ktoré sa snažím hovoriť na prednáškach nielen starším ľuďom, ale aj mladším, pretože čím skôr si ju uvedomíme, tým kvalitnejší život môžeme prežiť, je tá, že nikdy nie je neskoro! V žiadnej literatúre ani vedeckej práci neexistuje horný vekový limit, kedy by pravidelná pohybová aktivita a úprava životného štýlu neposkytovala benefity. Nájdime si čas na seba, naučme sa zvládať stres, obklopme sa správnymi ľuďmi, vyriešme si komplikované medziľudské a partnerské vzťahy, venujme sa tomu, čo nás baví a napĺňa, stravujme sa zdravo, dodržujme pitný režim, redukujme sedavý spôsob života a pravidelne sa hýbme. Nepoznám lepší recept na zdravie. Ako povedal Abraham Lincoln: „Nezáleží na počte rokov v našom živote, ale od života v našich rokoch.“ A o tom by mala byť kvalita života.
Nikdy nie je neskoro. Neexistuje horný vekový limit, kedy by pravidelná pohybová aktivita a úprava životného štýlu neposkytovala benefity.
Chcete zažiť Viktora osobne a vyskúšať si jeho tréningy, alebo s ním prediskutovať svoj progres? Najbližšou príležitosťou bude Supershape FIT POBYT 11.-13.11. v X-Bionic v Šamoríne. Kompletnú ponuku Supershape FIT POBYTOV nájdete na stránke www.supershape.sk/fit-pobyty/.
Diskusia k článku - Pohyb pomáha pacientom s rakovinou a starším ľuďom: Odborník poukázal na jeho významné benefity