Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Šťastie sa dá nacvičiť. Neveríte?

Eva Vlková

Máte pocit, že vás stres navštevuje príliš často? Alebo vám chýba pocit šťastia a spokojnosti? Je tu účinné a rýchle riešenie – stačí zmeniť držanie tela!

Šťastie sa dá nacvičiť. Neveríte?
9. MAR 2017

Metóda Body2Brain

Metóda Body2Brain pomáha rýchlo a jednoduchým spôsobom odbúrať stres a udržuje nás preventívne v dobrej nálade. Jej autorkou je neurologička a psychiatrička Dr. Claudia Croos – Müller. Vo svojej  dlhoročnej lekárskej praxi už pomohla, okrem iného aj touto technikou, viac ako 25 000 pacientom. 12 jednoduchých cvičení môže vyzerať pre niekoho možno až smiešne či primitívne, no dokáže efektívne regulovať emocionálne rozpoloženie človeka. Nepotrebujeme pritom žiadne mimoriadne podmienky, oblečenie, náradie či kondíciu. Iba vôľu niečo pre seba urobiť. Cvičenia boli zostavené na základe vedecky podložených faktov. Mozog je ovládacie centrum všetkých fyzických a mentálnych operácií. V ňom sa zaznamenávajú, spracovávajú a uchovávajú informácie, s ktorými sa stretávame pri psychickej i fyzickej činnosti nášho tela. Miliardy nervových buniek sú pritom navzájom poprepájané, ako aj všetky vedomé či nevedomé reakcie, na skúsenosti. Stav mysle ovplyvňuje, okrem iného, aj držanie tela. A naopak, držanie tela, resp. jeho fyzické aktivity, ovplyvňujú stav mysle alebo naše emócie. Na základe tejto interakcie bola založená metóda Body2Brain. Jednotlivé cvičenia môžu mať upokojujúci účinok pri panike, alebo povzbudzujúci účinok pri pocite strachu alebo úzkosti. Preventívne si pomocou nich môžeme navodiť a udržiavať pocit šťastia a radosti.

Náhrada klasickej terapie?

To isto nie. Táto metóda nenahrádza medikamentóznu, ani iný druh klasickej liečby. Ale výborne ju dopĺňa. Ako hovorí psychologička a terapeutka Mgr. Monika Stehlíková: „Mne sa metodika páči hlavne pre jej praktické a jednoduché použitie. Je ideálnym doplnkom každej psychoterapie a práce s emocionálnou inteligenciou. Body2Brain učím všetkých, ktorí sa potrebujú naučiť regulovať vlastné nálady a emócie. Rovnako mám v praxi klientov, ktorí sa odvážia znížiť, či úplne vysadiť lieky na lepší spánok, či proti úzkosti a depresii. U týchto klientov je každodenné cvičenie súčasťou procesu celkového uzdravenia.“

Aká je odozva z terapeutickej praxe?

„Ak moji klienti pochopia, ako súvisí ich telo s ich psychickým prežívaním, sú nadšení a očarení, aký silný nástroj majú priamo v sebe. Mnohým ľuďom som pomohla, aby sa naučili zvládať svoje náročné psychické stavy, alebo si vylepšiť deň,“ pokračuje M. Stehlíková. „Aj dnes ma na ulici zastavila jedna pani a povedala: ,Videla som Vás v televízii a rozhodla som sa dvakrát do týždňa chodiť do práce pešo. Mávam pri tom pažami a kráčam naširoko. A je mi skutočne lepšie. Dobije mi to baterky!

Skúste to aj vy!

  • Hlavu hore! To nie je len tak náhodný povel, ktorý používame. Ak zámerne zodvihneme hlavu v nepríjemnej situácii, dostaví sa iný pocit. Ale môžeme to urobiť už ráno pri vstávaní.
  • Hoďte veci za hlavu! Pozbierajte všetko, čo vás trápi do dlaní a hoďte to všetko za hlavu. Názorne fyzicky a zároveň mentálne. Takto sa môžete zbaviť zlých snov, pocitov, starostí.
  • Dupajte nohami, najlepšie bosými a predstavujete si, že udupávate zem pod sebou – pomáha to proti zlej nálade a neistote.
  • Lietajte! Behajte s roztiahnutými rukami, ako keby ste lietali. Dostaví sa pocit ľahkosti a radosti.
  • Palec hore! Dajte si sami sebe jeden veľký „like“. Podporiť sám seba je predsa tak prirodzené a povzbudzujúce.

Viac cvikov metódy Body2Brain aj s vysvetlením, ako fungujú,  nájdete v knihách Dr. Claudie Croos – Müller alebo u praktizujúcich terapeutov.

Opakovanie robí majstra

Aj v tomto prípade platí, že ak chceme dosiahnuť trvalý efekt, čiže vnútornú pohodu a rovnováhu, pocit šťastia a radosti, musíme cvičenia pravidelne opakovať. A ako hovorí M. Stehlíková: „Ak sa budete cítiť lepšie, bude sa vám v živote prirodzene viac dariť a ľudia okolo vás budú rovnako spokojnejší a šťastnejší. A stačí tak málo!“

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Power joga je osobná voľba, ktorá formuje telo a učí sebareflexiiPower joga je osobná voľba, ktorá učí sebareflexii a formuje telo

Je považovaná za štýl jogy, ktorý ulahodí dnešnej modernej žene. Je vhodná aj na chudnutie a v čom všetkom nám pomôže? Prezradí inštruktorka Oľga Končická. 

 

Odpustenie prináša slobodu – odpustite a žite šťastneOdpustenie prináša slobodu – odpustite a žite šťastne

Už rímsky historik Titus Livius bol presvedčený o tom, že „ľudské chyby si zaslúžia odpustenie“.

 

Do života si priťahujeme to, na čo myslímeDo života si priťahujeme to, na čo myslíme

O čom je zákon príťažlivosti a ako ho využiť vo svoj prospech? Prezradí Miroslav Zaťko, šíriteľ pozitívneho myslenia. 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Šťastie sa dá nacvičiť. Neveríte?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.