Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Zuzana Ondrisová: Tvárová joga upokojí myseľ a precvičí svaly

Ako mať pevnú a pružnú pokožku a byť so sebou spokojná?

Zuzana Ondrisová: Tvárová joga upokojí myseľ a precvičí svaly
Zdroj: Gabriela Teplická
27. NOV 2019

Nejedna z nás si možno ešte ako bezdetná povedala, že bude vyzerať skvelo aj počas materskej „dovolenky“. No realita vypálila trošku inak – popri starostlivosti o náročné dieťa alebo niekoľko detí je niekedy umenie vyzerať ako z časopisu. Sme rady, že si stihneme umyť vlasy, dopriať si pravidelne zdravé jedlo a občas zbehnúť ku kaderníčke alebo s kamarátkou na kávu. Niečím podobným si prešla aj Zuzka Ondrisová.

Vraj vyzerala hrozne

Zuzkin príbeh sa začal písať v roku 2013, po šiestich rokoch na rodičovskej dovolenke. „Dostala som kompliment, že vyzerám hrozne. Vtedy som si povedala, že so sebou musím niečo urobiť a tvárová joga, ako prirodzená metóda omladenia tváre, mi prišla ako výborný nápad. Najprv som to robila hlavne pre seba, a keď som si dokončila lektorský kurz, začala som pomaly pracovať s klientkami individuálne a aj v skupinách,“ spomína s úsmevom Zuzka, ktorá pred rokom a pol založila Face Yoga Institute. V rámci neho školí budúce lektorky tvárovej jogy a odovzdáva ďalej svoje know-how.

Veľkým želaním Zuzky je, aby sa táto metóda stala bežnou súčasťou starostlivosti o seba, a aby si ženy neubližovali plastickými operáciami. „Myslím si, že takéto dámy nepotrebujú plastického chirurga, ale skôr psychológa či terapeuta, ktorý by im pomohol dať do poriadku ich dušu,“ hovorí lektorka tvárovej jogy.

Prečo cvičiť tvárovú jogu a aké sú jej pozitíva?

Každá z nás by si mala na seba nájsť počas dňa aspoň niekoľko minút, ktoré budú patriť iba jej. S tým súhlasí aj Zuzka. „Cvičenie a masáž je čas, ktorý je len pre mňa. Niekoľko minút denne si na seba dokáže nájsť každá z nás. Cvičenie tvárovej jogy upokojí myseľ, precvičí svaly, prekrví tvár, čo sa prejaví aj navonok,“ vysvetľuje Zuzana.

Aké plusy má tvárová joga okrem zlepšenia vzhľadu? Tak napríklad pomáha zmierniť opuchy v tvári vďaka pohybu lymfy, ďalej po úrazoch či zápale trojklaného nervu navrátiť cit a symetriu do tváre. Možno ju pokladať aj za určitý druh terapie. „Sme k sebe veľmi kritické, nerady sa na seba pozeráme do zrkadla, pretože nevidíme krásnu ženu, ale všetky možné nedostatky. Pri cvičení často používame zrkadlo a viaceré ženy potvrdzujú, že čím viac sa na seba pozerajú, tým sa majú radšej. Cítia sa výborne po masáži, a keď vidia rozžiarenú tvár, povzbudí ich to. Ženy sa potrebujú cítiť dobre samy so sebou a mať sa rady, dopriať si čas na relax. Potom dokážu spokojnosť a dobré naladenie šíriť okolo seba,“ hovorí zo skúseností Zuzka.

tvarova joga

S tvárovou jogou môžeme začať od tridsiatky

Podľa Zuzky môžeme začať s cvičením tvárovej jogy už okolo tridsiatky, vtedy slúži ako prevencia a horná hranica v tomto smere neexistuje. „Mám početné zastúpenie klientok po 65-ťke a vždy ma poteší, keď mi napíšu, aké krásne komplimenty dostávajú od svojho okolia. Nikdy nie je neskoro začať, vždy sa to v nejakej miere upraví,“ radí lektorka.

Okrem tvárovej jogy je dôležitá aj strava a kozmetika

Samozrejme, tvárová joga s našou pleťou neurobí zázrak na počkanie. Ak chceme dosiahnuť naozaj dobré výsledky, musíme dbať aj o správnu starostlivosť vhodnou kozmetikou a kvalitnú stravu. „Skladba stravy, pobyt na čerstvom vzduchu v prírode a v neposlednom rade naše myšlienky, ovplyvňujú to, ako naša pleť vyzerá,“ konštatuje Zuzana. Dodáva, že napríklad pri akné je nutné upraviť stravu tak, že vylúčime rafinovaný cukor, zaradíme do jedálnička viac potravín s obsahom vitamínu C, fermentované potraviny a zeleninu. Upozorňuje, že vysoký podiel jednoduchých cukrov v strave narúša syntézu kolagénu, takže je naozaj dôležité, čo si naservírujeme na tanier.

Okrem toho by sme mali s pribúdajúcim vekom dopĺňať do tela aj kolagén. „Kolagén je súčasťou tkanív v našom tele, teda pokožky, svalov, šliach, kostí, väziva a nachádza sa aj v cievach. Kolagén naše telo potrebuje, aby držal tkanivá pohromade, a aby boli pružné. Vekom produkcia kolagénu klesá a je dobré dopĺňať ho vhodnou skladbou stravy alebo výživovými doplnkami. V štúdiách, ktoré sa venujú kolagénu, sa odporúča denná dávka okolo 3 – 5 mg, najvyššia odporúčaná je 10 mg,“ radí odborníčka na krásnu pleť. Pripomína, že aj cvičenie spolu s masážami podporujú prirodzenú tvorbu kolagénu a elastínu, napomáhajú udržiavaniu pružnosti tkanív i ciev, čím zmierňujú príznaky starnutia.

Tip redakcie

Kolagén sa dnes nachádza aj v kvalitnom snacku od značky Max Sport. Ako svoju poslednú novinku prináša kolagénovú tyčinku COLLAGEN+, v ktorej sa nachádza 5 200 mg kolagénu. Dostupná je v 4 obľúbených príchutiach - Chocolate, Coconut, Salty Caramel a Strawberry. Tyčinka je originálna svojou chuťou, ale aj vedecky dokázanou funkčnosťou. Je v nej použitý kolagén Peptan®, ktorý je ľahko metabolizovateľný. Telom je rýchlo využiteľný a hneď vstrebateľný. V krvi sa objaví do dvoch hodín po konzumácii a odtiaľ sa dostáva do tkanív, kde sa udržiava okolo 14 dní. Preto je ho potrebné prijímať v pravidelných časových intervaloch. Preto, ak už maškrta, nech to stojí za to.

maxsport klagenova tycinka

Zostava tvárovej jogy na každý deň

Poznáme to všetky, ako ráno začneme, tak to s nami ide po celý deň. Aj zostava tvárovej jogy, ktorú si doprajeme každé ráno, môže byť príjemným naladením do každodenného ruchu. „Hneď po zobudení, ešte predtým, ako sa idem umyť a chystať deťom raňajky, začínam deň jednoduchou zostavou tvárovej jogy. Krátke svaly na tvári sa krásne zobudia, precvičia, zahrejú, pleť sa prekrví a hneď vyzerá lepšie. Odporúčam vyskúšať a zaviesť do dennej rutiny,“ opisuje účinky tvárovej jogy Zuzana Ondrisová.

Láka vás predstava začať s tvárovou jogou nový deň? Máme tu pre vás návod v podobe videa od samotnej lektorky.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Zuzana Ondrisová: Tvárová joga upokojí myseľ a precvičí svaly

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.