Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Zlyhania v joge, za ktoré si (ne)môžeme sami

Jaroslav Pávek

Joga je z roka na rok populárnejšia a teší sa čoraz väčšej návštevnosti. S väčším záujmom - dopytom rastie aj ponuka - štýlov a množstvo ľudí učiacich/predcvičujúcich jogu. V dave sa však stráca kvalita, alebo teda povedomie a dopyt po kvalite “produktu” joga.

Zlyhania v joge, za ktoré si (ne)môžeme sami
19. JUN 2013

Ako človek, ktorý vyštudoval marketing, sa budem v tomto blogu z úvodu pozerať na jogu ako na produkt. Ja viem že to nie je produkt, ale pri prirovnávaní k produktu sa dá hovoriť o kvalite. Tento článok sa asi veľa ľudom páčiť nebude, ale niekedy treba povedať aj veci, ktoré sa nemusia dobre čítať každému. Iným zasa môžu pomôcť získať lepší prehľad o tom čo, kde a kedy si vybrať.

Veľa ľudí už isto zistilo, že sa nesprávam a ani sa nemienim správať podľa nejakej “jogovej alebo ezoterickej”, všeobecne očakávanej šablóny. Žijem s jogou roky, veľa ma stihla zmeniť a stále ma mení, stále som však sám sebou. Nemením svoje názory ani životný štýl “len preto” že robím jogu. Joga pomaly a prirodzene mení to, čo sa v mojom živote zmeniť má. Meniť veci kvôli joge, či sa vám to páči alebo nie, je ťahanie motúziku za nesprávny koniec a vedie k uzatváraniu mysle (má snáď viesť k jej otváraniu).

Mentalita Slovákov (samozrejme česť výnimkám, toto je globál) je naozaj jedinečný jav. Okrem množstva dobrých vlastností je to dokonalá kombinácia (nepriznanej si) lenivosti, pohodlnosti aj napriek túžbe pre seba niečo urobiť... Niečo pre seba urobiť, len sa pri tom nespotiť, nezadýchať, nemusieť za tým cestovať,... Najlepšie aby to fungovalo bez námahy. A hneď a samé od seba! Občas je to aj lakomosť. Lakomosť (občas aj nevedomosť) niektorých učiteľov podeliť sa o informácie :(

O chápaní jogy

Pred tým, než sa spolu zamyslíme nad kvalitou jogy, nechajte ma niečo o joge napísať. Joga je starodávne učenie, ktoré moderná doba trochu prestala chápať a začala si ho zamieňať za fyzické cvičenie, občas spojené s relaxáciou. Joga, na to aby to bola naozaj joga, je však súbežný rozvoj tela a ducha. Nie iba jogové pozície pri sviečkach a fajn zenovej hudbe. To, čo v joge spája telo s duchom sú isté pravidlá praktizovania fyzickej časti jogy a disciplína. Toto je bod, kde sa veľa praktikantov (často nevedome) potkne.

Joga má veľmi, veľmi blízko k starým bojovým umeniam. A to práve disciplínou a pravidlami, používaním dychu, vlastnej hlavy, pozornosti, koncentrácie... Tak ako bojové umenia by nemali učiť ako niekoho “zošupovať” do kocky dvoma hmatmi, tak ani joga by nemala byť o voľnom a nepremyslenom praktizovaní pozícii. Obe, joga aj bojové umenia môžu vážne ublížiť. Keď sa však niekto zraní jogou, NIKDY nie je na vine joga ani daná pozícia v ktorej sa to stalo, ale ich nesprávne použitie. Veľa ľudí si myslí, že joga je univerzálna a dáva nekonečný priestor kreativite. Joga JE univerzálna, ale myslí sa tým, že je pre každého, nie, že sa môže hocijak použiť. Na to, aby fungovala a spájala to čo má, musí mať pravidlá.

Potreba sústrediť sa na seba

Joga je to vtedy, keď pri praktizovaní (cvičení) jogy ostávame hlavou a mysľou IBA vo svojom vnútre a v prítomnou okamihu. Akonáhle sa do cvičenia dostane myseľ, už to v skutočnosti nie je joga. Joga, tak ako vravia aj staroveké texty, je “zastavenie pohybov mysle” (Patanjali Yoga Sutras). Myseľ prestáva produkovať myšlienky iba pri vnímaní svojho vlastného dychu, pohybu, pozícií, pohľadu,... To znamená, že joga je naozaj jogou, keď je to cvičenie jednotlivca, jednej halvy. Aj keď v skupine pod dohľadom a pomocou učiteľa, ale každý sám za seba. Toto len tak pre vysvetlenie a definíciu jogy.

Existuje samozrejme veľa rozmanitých štýlov jogy. Stále by však mala spĺňať aspoň nejaké štandardy...

Keď chodíte na hodinu, kde sa deje každú hodinu niečo iné, neexistuje spôsob, ako kontrolovať svoje myšlienky a pozornosť. Spôsob, ako toto dosiahnuť je cvičiť dokola rovnaké sekvencie (nie iba Ashtangové sekvencie, aj Power, Vinyasa ... akákoľvek joga môže mať logické sekvencie). Tak sa myseľ postupne prestane sústrediť, čo vlastne telo “robí”, a ostáva priestor na skutočné uvedomenie si pozície, jej spoznanie - obrátenie mysle a zmyslov do svojho vnútra (Pratyahara).

Nie je jedno, na akú hodinu jogy idete

Ďalšia vec, ktorá vám bráni skúsiť naozajstný zážitok z jogy je, keď učiteľ odcvičí celú hodinu so žiakmi. Každý má prirodzenú tendenciu pozerať na učiteľa, a tým samozrejme obracať svoju pozornosť k nemu, nie do vnútra, tam kde by mala byť. Ak sa učiteľ ohradí, že ako inak povedať, ukázať ľuďom čo a ako cvičiť,... tak je to iba otázka správnej a pravidelnej metodiky vedenia hodín.

Už keď sme pri tom, učiteľ, ktorý cvičí so žiakmi, zaujíma ho vlastne, či žiaci cvičia technicky správne, a teda bezpečne? Pozrie sa na nich vôbec niekedy? Chytí ich telo a pomôže im pozíciu spraviť zdravo? Učiteľ by mal mať samozrejme jogu ako dennodennú súčasť svojho života. Ráta sa sem toto cvičenie? Je to vôbec joga, keď musí celú hodinu rozprávať, nesprávne dýchať, MYSLIEŤ dopredu ako hodinu vyskladať, resp. čo nasleduje? Neukracuje vtedy v prvom rade sám seba o jogu?

Žiaci si často u nás vyberajú hodinu jogy, ktorá je najbližšie k nim. Nie podľa toho kto a čo učí. Je to možno aj tým, že ľudia vlastne nevedia čo joga naozaj je, a čo im môže dať. Poznanie jogy, jej princípov, sekvencie, fungovania a techniky nie je iba privilégium učiteľov. Je to POVINNOSŤ každého žiaka, každého, kto sa joge akoukoľvek formou venuje. Či ako učiteľ, ale i ako žiak, jogu by ste mali vedieť praktizovať/cvičiť sami, kedykoľvek a kdekoľvek. Treba si uvedomiť, že jogu cvičí každý sám pre seba a za seba. Na akejkoľvek hodine a forme jogy ste, robíte to sami pre seba.

Ako to však môžete robiť pre seba, keď vlastne neviete, čo robíte? Ako to môže fungovať, keď neviete, ako správne so svojim telom, mysľou a energiou pracovať? Čo pri tom cítiť? Aký to má byť pocit? Je ten pocit, čo máte správny? Joga nikdy nebude prinášať benefit, pokiaľ nebude praktizovaná správne. A nikto sa ju nenaučí správne, pokiaľ sa na neho osobne učiteľ opakovane nepozrie, vlastnými rukami človeka neopraví a individuálne mu nevysvetlí princípy (každý je predsa iný!). Joga nie je iba ohýbanie tela, a už vôbec nemá nič s flexibilitou alebo líniami viditeľnými z vonku. Je to práca a pocit vo vnútri. Musí to byť vyrovnané vnútri, nie vonku. Tiež joga nie je súťaž, a hodiny nie sú výzva k akrobatickým kúskom alebo výzva k napodobňovaniu učiteľa alebo niekoho iného na hodine.

Ako sa dá stíhať joga každý deň

Ak si platíte za hodiny jogy raz za čas a čakáte, že zafunguje, vyhadzujete peniaze (ale ako príležitostný pohyb je to super a určite lepšie ako nič, nemôžete však povedať, že sa venujete joge). Ak platíte za jogu, aby si celú hodinu s vami odcvičil učiteľ, za čo vlastne platíte? Nemal by sa Vám za to plnohodnotne venovať a dozerať na vás? Teraz sú tu určite nejaké otázky. Tak ako od učiteľov tak aj od žiakov. Hlavná otázka asi bude, kde vziať čas na jogu každý deň.

Pokiaľ ste učiteľ, asi učíte preto, že sa joge naozaj venujete a ten čas si v dni nájdete. Ak ste žiak a trápi vás táto otázka, keďže máte plnohodnotné zamestnanie, možno rodinu, deti, povinnosti, iné záľuby a nestíhate prísť na hodinu jogy každý deň. A pritom je to tak jednoduché. Srdcom každého systému jogy sú Pozdravy Slnku. Jednoducho v dni, kedy nestíhate lekciu, cvičte sami doma niekoľko pozdravov slnku v ktorejkoľvek časti dňa. Áno, to stačí! A vtedy môžete s čistým svedomím povedať, že naozaj robíte jogu. Ale... Pamätáte si vôbec Pozdravy Slnku?

(V systéme Ashtanga jogy je denné, ale dostačujúce minimum 3 alebo 5 krát Pozdrav Slnku A a 3 krát Pozdrav Slnku B + pozície Yoga Mudra, Padmasana, Tolasana a Savasana. Ak cvičíte iný systém jogy, váš učiteľ vám určite poradí ako denne cvičiť. Denné minimum trvá najviac 15 minút.)

Ak si zapamätáte a pravidelne budete cvičiť Pozdravy Slnku, vryje sa do vás, do vašej pamäte a duše samotný základný kameň jogy a postupne, časom sa prirodzene na ňom začne stavať poznanie jogy ako takej. Chce to iba vlastné nasadenie, vlastnú hlavu a pripustiť, že na to, aby to fungovalo, musíte to ovládať sami. Ak ste učiteľ, nebojte sa, že niekto bude vedieť viac ako vy. Tešte sa z toho! Ak ste žiak, pracujte na tom/na sebe. Nebojte sa, že sa raz naučíte všetko. Joga je príliš veľká na to, aby ste sa ju za jeden ľudský život naučili.

Veľa ľudí mi povedalo, a to so železnou pravidelnosťou, že oni sa to nepotrebujú sami učiť, že oni sú schopní vypnúť na hodine, kde ich doslova za ruku vedie celým cvičením učiteľ. Akože. Naozaj?? To, že poznáte na hodine všetky pozície, čo sa tam robievajú, neznamená, že robíte jogu. Akonáhle nasledujete slová, tempo, príkazy či výzvy učiteľa, robíte veľmi príjemný pohybový program, nie jogu. Ako môžete povedať, že viete pri tom vypnúť, keď ste ešte ani len neskúsili naozaj vypnúť?

Nechcem, aby to vyzeralo, že ja Ashtangista teraz robím promo Ashtanga joge a treba teraz cvičiť iba tento systém. NIE! Sám vždy vravím, že ani vedená hodina Ashtanga jogy nie je joga pokiaľ detailne nerozumiete tomu, čo robíte. To čo sa snažím celú dobu naznačiť je, že na to, že poznanie systému (power, vinyasa, flow, hatha, kundalini, ashtanga, Iyengar,....) je nutnosť aj pre žiakov. Požadovanie a dostávanie informácii, pomoci a pozornosti od učiteľa by mali byť samozrejmosť, nie tabu. Učitelia sa majú aktívne deliť o svoje poznanie, od toho sú predsa učitelia. Žiaci by mali mať záujem, o to čo robia, mali by chcieť venovať tomu čas a energiu a rovnako aktívne sa do procesu zapojiť. Pamätať si to a vedieť to naspamäť. Uvedomiť si, že joga nie je relaxácia, ale celoživotná práca, proces, aktivita, nasadenie.

Treba zlomiť ilúziu o tom, že stačí sa jednoducho nechať “za ruku” viesť hodinou, poohýbať svoje telo, že joga je o veľkom priestore, stlmených svetlách, batikovanom oblečení, gorálkach na krku, klimatizácii a aktívnom oddychu. Tak ako chodíte na hodiny jogy pracovať s telom, tak, ak nie viac, treba pracovať aj na procesoch mysle na všetkých úrovniach (nie nútenou a predstieranou meditáciou - aj meditácia je proces).

Učiteľ vo vás jogu neaktivuje. Môže vám iba ukázať prstom na cestu. Kľúč k joge držíte sami vo svojich rukách. Ale na to aby ste ním mohli otočiť, musíte sa najprv naučiť ako.

Zdroj na štúdium jogy nie je žiadna kniha, DVD, a už vôbec nie YouTube! Joga je empirické učenie, ktoré sa dá naučiť iba priamou, dlhoročnou interakciou s učiteľom.

Zdroj: http://www.1yoga.sk/Ashtanga_Yoga/Blog/Entries/2013/6/12_Joga_Fail.html

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Zlyhania v joge, za ktoré si (ne)môžeme sami

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.