Cvič neobmedzene kedykoľvek a kdekoľvek so Supershape PREMIUM už od 6,50 €

Životospráva bez výčitiek očami odborníčky: Ako na „zlyhania“ v rámci stravovania?

Barbora Volná

To, že si z času načas naservírujete niečo, o čom si myslíte, že nie je práve najzdravšie, nie je zlyhanie. Ísť ďalej a pokračovať – presne to je to, čo vás učíme v našich výzvach. Odborníčka na výživu Barbara Sviežená sa pozrela na problém do hĺbky.

zivotosprava-bez-vycitiek-zena
Zdroj: AdobeStock
1. MAR 2023

„Včera, keďže bol Valentín, som upiekla pizzu a čokoládový koláčik bez múky. Pizzu sme si rozdelili s manželom a synom, z koláčika som si počas dňa dala asi dve porcie a jedla som striedmejšie. Učím sa dopriať si raz za čas niečo, dať si toho menej a nevzdávať sa aj napriek tomu, že som si niečo dopriala. Práve toto bol kedysi môj obrovský problém. Vždy som si myslela, ako som zlyhala, a potom celá snaha šla dolu vodou. Dnes si niečo dám, keď mám chuť, no s mierou a necítim sa preto zle. Snažím sa ísť ďalej a pokračovať,“ hovorí Katka, ktorá sa učí zdravým stravovacím návykom v našej Supershape Reštart výzve podobne ako mnoho ďalších. Zdá sa vám Katkina situácia povedomá? Zažili ste ju aj vy? Dali ste si výdatnejšiu večeru, prípadne ste si dopriali aj nejaký ten pohár vína alebo ste „zhrešili“ sladkým a na ďalší deň ste mali chuť potrestať sa pôstom? Zadržte, žiadna veľká katastrofa sa neudiala. Z bludného kruhu výčitiek sa dá vystúpiť. Stačí vedieť ako na to.

Dôležité je vaše „prečo“

Ako túto bežnú situáciu vníma expertka na stravovanie a emočné jedenie, RNDr. Barbara Sviežená, PhD., ktorá je aj garantom našej úspešnej Femini výzvy? „Ak kráčame svojou vlastnou pozvoľnou cestou, potom neexistujú zlyhania. Sú len spätné väzby na konanie. Ak dôjde k epizóde, udalosti, situácii, kedy sa zachovám tak, ako nechcem, alebo neakceptujem, potom si ju potrebujem preskúmať,“ otvára zložitú tému uznávaná odborníčka a zároveň poukazuje na zásadné otázky týkajúce sa nášho konania: „Prečo som sa dnes prejedla? Prečo som dnes nedokázala odolať sladkému? Prečo som si dnes popri víne dala misku arašidov? Je to pre mňa v poriadku, alebo mi to neslúži? Prečo si svojim vlastným automatickým správaním ubližujem?“ Skúste si ich položiť najbližšie aj vy, odpovede na ne vám pomôžu objasniť vaše správanie. A možno už ani nabudúce nebudete potrebovať „hrešiť“ alebo si dožičiť niečo „nad rámec“.

Život je o rovnováhe

Zabudnite na obviňovanie samých seba. Podľa Barbary Svieženej funguje niečo celkom iné. „Z môjho pohľadu je najdôležitejší neodsudzujúci láskavý postoj. To neznamená, že si budem denne láskavo odpúšťať, a tým pádom sa vzďaľovať od toho, čo chcem. Znamená to, že nepadám do viny, ale do riešenia. A riešenia spočívajú v preskúmaní môjho správania a mojich spúšťačov. Čo ma vedie k takému konaniu. Do akej miery sa trestám, odmeňujem sa alebo si uľavujem napríklad aj jedlom. Nakoľko nemám naplnené iné oblasti života, a tým pádom sa plním alebo sa kompenzujem inde,“ vysvetľuje ostrieľaná genetička, podľa ktorej je ľudská psychika a správanie výsostne o rovnováhe.

Kto sa pýta, ten sa dozvie

„Ak niekde pritlačím, niekde musím poľaviť. Ak idem do prílišnej rigidity a striktnosti v životospráve, ale pritom idem na plný výkon v práci a materstve, tak nutne príde spätná väzba. Tá má byť pre mňa upozornením, že niečo ide mimo môj rovnovážny stav. Spätná väzba je láskavým postrčením, že možno klamem samu seba a takto to nechcem. Že vlastne možno toto nechcem pre seba. Že možno mám dosť iné priority a v tejto fáze života ich neviem skĺbiť. Že tlak vybíjam ďalším tlakom,“ núka zamyslenie obľúbená výživová poradkyňa, ktorá s klientom vždy hľadá jeho rovnováhu – ako ísť prirodzene k sebe a pritom pozvoľna chudnúť. Ako žiť spokojný naplnený život, ktorého vedľajším benefitom je aj optimálna váha. „Presunula som sa do role pýtajúceho sa. Do rovnocenného vzťahu s človekom, ženou, ktorá chce zmenu, ktorá potrebuje dosiahnuť nejaký svoj cieľ, ale akoby to nešlo. A tak hľadáme spolu, čo potrebuje zo svojho života vypustiť, aby bola bližšie k sebe, čo potrebuje doplniť, čo teraz nemá. Pýtam sa na vnútorné zdroje, hodnoty a motiváciu. Aj preto cesta za cieľom aj v oblasti životosprávy, výživy či cvičenia, je cestou cez vlastné hlboké odpovede,“ uzatvára Barbara Sviežená.

Odpovede na mnohé otázky týkajúce sa stravovania nájdete v čisto ženskej výzve od Supershape. Ak chcete lepšie zvládnuť emočné jedenie, ako aj nástrahy tela počas pms, menštruácie, ovulácie či po nej, zapojte sa do Supershape Femini výzvy zameranej na ženský cyklus. Čaká vás 28 dní plných účinných online tréningov, jedálničkov od výživovej špecialistky a ďalších hodnotných informácií, vrátane toho, ako predchádzať nafukovaniu či inkontinencii. 

femini vyzva


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Životospráva bez výčitiek očami odborníčky: Ako na „zlyhania“ v rámci stravovania?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.