Zdravý „mindset“ v nezdravej dobe
Ako si ho udržať, najmä ak podnikáte? Prečítajte si 8 tipov od Tomáša Töröka z poradenskej spoločnosti BizBuilders.
Korona, testy, panika, ekonomická kríza a X ďalších výrazov, ktoré denne počujeme a čítame. Nič z toho nepridá podnikateľom, ktorí to naozaj „schytávajú“, na duševnej pohode. Tak, či onak, na všetko existuje liek. Dal som dokopy zopár tipov a trikov, ako si v tom celom udržať „hlavu v kľude“.
Samozrejme, jedná sa o také, ktoré fungujú u mňa a nie všetko je plošne aplikovateľné na hocikoho. Avšak verím, že kľúčom k úspechu a k premene tejto zdanlivo neriešiteľnej situácie na výhodu začína u každého z nás. V hlave a postoji.
Čo konkrétne funguje u mňa?
1. „Own your morning – elevate your day“
Osvietená veta z mojej obľúbenej knihy 5. A.M Club od Robina Sharmu. V princípe to znamená, že deň bude vyzerať presne tak, ako strávime ráno. V presnom preklade „Privlastni si ráno, pozdvihni svoj deň." Preto je číslom JEDEN, vyhradiť si ráno na seba jednu celú hodinu. Vstať o hodinu skôr a urobiť povinný „setup“ seba (tela) a svojho postoja (hlavy). U mňa nevyhnutnosť pred šiestou, keďže po siedmej začnú postupne vstávať všetky tri ratolesti.
2. Ranné cvičenie
Odporúčam hneď po prebudení venovať aspoň 20 minút cvičeniu. V princípe je jedno, akému. Osobne si dávam takú „home-mix“ jogu. Dôležité je prebrať sa, cvičením naštartovať organizmus a potlačiť kortizol. Je to stresový hormón a po prebudení ho máme v krvi veľa. Treba ho stlačiť nadol. Cez deň v tomto období ešte určite stúpne, ale žiadne obavy. Párkrát do týždňa odporúčam aj ranné fitness. Ak je poruke aspoň pár jednoručiek, super, ak nie, stačí dobrá kombinácia kľukov, drepov alebo brušákov. Dobre funguje tiež tabata cvičenie s vlastným telom, taký poriadny a rýchly „nakopávač“. Stačí zadať do vyhľadávača a videí, ako to správne robiť, sú stovky.
3. Dýchanie
Po roku som sa vrátil k rannému dýchaniu podľa Wima Hofa. Kto má s týmto chlapíkom skúsenosť, vie, že ide o človeka, ktorý celú svoju filozofiu a výsledky postavil na dýchaní a správnom okysličovaní svojho tela. Zdieľa to s celým svetom, na YouTube je veľa videí, ako to robiť. Poctivé ranné rozdýchanie je stimul 10-krát silnejší ako doubleshot presso. A celý čas frčíme na vlastnej biochémii. Garantujem, že takýto začiatok dňa prináša úplne inú energiu. Niekedy sa pristihnem, že sa vlastne teším do ďalšieho „challange“ dňa, napriek tomu, aká je doba.
4. Mediálna abstinencia
Odporúčam zaviesť karanténu na mediálne správy. Podľa prieskumov rapídne vzrástla sledovanosť spravodajstva (prirodzene), ale podľa môjho názoru a pozorovania, sme totálne zahltení jednou a tou istou témou. Stačilo. Raz denne si ráno pozrite relevantné médium, aby ste mali za 10 minút informácie, ktoré sa vás týkajú, a ktoré nie. Aby ste vedeli, čo môžete a nemôžete. Tým to hasne. Žiadne ďalšie informácie nepotrebujete. Iba si zanesiete myseľ a stratíte optimizmus. A stratíte kopec času.
5. Data first
Namiesto sledovania rôznych hororových správ a vyjadrení pseudoodborníkov (dnes sa ich vyrojilo stovky), čítajte štatistiky, prieskumy, relevantné dáta o trhu a jeho vývoji. Jednak zo svojho segmentu a aj celkovo. To vám dá objektívnejší pohľad. A hlavne myslite na to, že každá kríza = preskupenie zákazníckych potrieb. Žiadny koniec sveta. Ak sa chcete v podnikaní inšpirovať, čítajte vznik úspešných firiem v krízach – od vojnových až po tú poslednú v roku 2008/2009. Dá vám to nadhľad a veľa dobrých impulzov a inšpirácií.
6. Humor
Nezabúdajte naň. Doslova odľahčuje a vďaka tomu dokážete príjmať aj negatívne informácie s nadhľadom. Ja osobne si denne doprajem memečka na Zomri alebo vtipné veci, ktoré ľudia natáčajú v karanténach. A, samozrejme, veľa komunikácie s priateľmi, ktorí sa radi podelia o všetky zábavné videá, fotky a zážitky. Raz týždenne sme si dokonca urobili „online krčmu“, v ktorej sa stretávame pri drinku a debatujeme. Celkom povznášajúce, hlavne po druhom gintonicu.
7. Zdravie
Toto znie ako klišé, ale teraz by ste to mali mať ako top prioritu. Nemyslím len jeho ochranu (to je samozrejmosť), ale najmä aktívnu podporu. Každý deň prechádzka v prírode, ja minimálne 3-krát týždenne behám. Niekedy s deťmi, čo je skôr rýchla chôdza, ale aj to sa počíta. Rovnako odporúčam dbať na spánok. U mňa najlepšie funguje ísť do postele pred 22:00, pretože do polnoci je najkvalitnejší. Môžete skúsiť aj rôzne aplikácie na meranie kvality spánku, dobré referencie mám na SleepCycle. Popri tom nezabúdajte na podporu imunity – kvalitné vitamíny a minerály, rôzne prírodné doplnky a všetko, čo reálne boostuje imunitu. Mne pomáhajú výťažky zo vzácnych húb (Cordyceps) alebo zo ženšenu. Rovnako aj vitamíny C a D. Čítal som, že výborný je zázvor v akejkoľvek podobe. No a, samozrejme, jedlo. Omnoho viac dbám na kvalitný pôvod – ideálne od lokálnych farmárov a výrobcov. Tým pomáham aj domácim firmám prežiť náročnejšie časy.
8. Nadhľad
Toto je možno najkľúčovejšia vec. Snažte sa jej držať, aj keď podnikanie a vôbec práca je v tejto dobe mimoriadne komplikovaná. Čo mne osobne pomáha, je uvedomiť si, že ide o zmenu na trhu a zmenu preferencií zákazníkov. Inými slovami, že sa otvorí neuveriteľné množstvo príležitostí, ale musíme mať nadhľad, byť v pohode a sledovať, čo sa na trhu deje. Pretože určite platí to, čo napísal Tom Peters: „Prosperita sa rodí z chaosu."
Ak ju chcete uchopiť, starajte sa o svoj mindset a zdravie. Čistá myseľ vám pomôže príležitosti vidieť, zdravé a výkonné telo ich dostať do reality. A nakoniec môže byť pre vás táto kríza výťahom do ďalšieho levelu. Ktorý z týchto tipov vami rezonuje, kľudne použite. Držím palce!
AUTOR ČLÁNKU:
Tomáš Török
Zakladateľ a CEO poradenskej spoločnosti BizBuilders, ktorá pomáha firmám vytvárať praktické biznis stratégie.