TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Záujem o jogu na Slovensku stále rastie

Mirka

Stres. Neistota. Pracovná vyťaženosť. Problémy. Stretávame sa s nimi všetci. Takmer dennodenne. Hľadáme spôsob, ako všetko zvládnuť. Mať dostatok energie. Dosiahnuť vnútornú harmóniu a prijímať dobré i zlé vo svojom živote s pokojom.

Záujem o jogu na Slovensku stále rastie
19. NOV 2013

Pomaly, ale isto sa mnohí z nás dostávajú do stavu, že majú dosť konzumného spôsobu života, kde vládnu peniaze a moc. Začíname sa viac „utiekať“ k prírode, k Bohu či k meditácii. Aj k joge, pretože si uvedomujeme, že súlad medzi dušou, telom a mysľou je v tomto svete dôležitejší ako kedykoľvek predtým. „Ľudia hľadajú alternatívu k západnému spôsobu života. Ten je hyperaktívny, orientovaný na konzum, úspech, progres. Takýto spôsob života sa odráža negatívne aj na zdraví človeka a sú hľadané aj alternatívy k medicínskym liečebným postupom,“ myslí si Michaela Hluchová z BMAcademy, ktorá školí budúcich inštruktorov power a hatha jogy.

Čo prináša joga do nášho života?

Ak sa človek pravidelne venuje akejkoľvek pohybovej aktivite, robí veľa pre svoje fyzické i psychické zdravie. Body&mind cvičenia však ponúkajú niečo navyše: dosiahnutie súladu medzi telom, dušou a mysľou. „Joga ponúka naviazanie hlbšieho kontaktu s vlastným telom, získanie lepšieho fyzického a psychického stavu človeka. Je to ,psycho-fyzický΄ tréning a nie len mechanický pohyb. Dochádza k zlepšeniu prepojenia centrálnej nervovej sústavy s pohybovým aparátom, odstráneniu nedostatkov v rámci fyzického rozvoja. Celá škála relaxačných a koncentračných techník pomáha odbúrať stres a celý organizmus harmonizuje. A čo je najkrajšie, učí nás radosti z pohybu,“ vysvetľuje Michaela, inštruktorka power jogy.

Aké pozitíva môžeme čerpať z jogy? Je to celý rad výhod. Z tých psychických spomeňme napríklad duševný pokoj, zlepšenie koncentrácie, ľahšie zvládanie stresu a pod. A aké sú fyzické benefity tohto obľúbeného body&mind cvičenia? Pravidelné cvičenie jogy je cestou k získaniu pevného a pružného tela, odstráneniu svalovej dysbalancie či bolestí chrbtice. Je to spôsob, ako posilniť imunitný systém a získať viac energie.

Odporúčame prečítať: Nebojte sa jogy. Vyberte si len vhodný štýl

Joga na Slovensku

Aj na Slovensku je veľký záujem o cvičenie jogy. A to nielen o pravidelnú účasť na jogových lekciách, ale aj o inštruktorské kurzy. Konajú sa pravidelne vo viacerých slovenských mestách. „Inštruktorské kurzy organizujeme väčšinou na jar a na jeseň, a doteraz sa nám kurzy vždy do posledného miesta naplnili, takže záujem o tento vzdelávací program je. Zaujímajú sa oň ľudia, ktorí sú tréneri v iných oblastiach a chcú rozšíriť svoje spektrum v rámci trénerskej práce, ale aj ľudia intenzívne zaujímajúci sa o jogu, ktorí chcú prehĺbiť znalosti v tomto smere,“ hovorí zo skúseností Michaela Hluchová a dodáva, že majú absolventov vo veku 18 až 60 rokov, pričom viac sa o jogu zaujímajú ženy ako muži.

Joga je pre mňa príliš pomalá a nudná

Práve takto môžu reagovať tí, ktorí sa venujú „akčným“ cvičeniam a jogu nikdy na vlastnej koži nevyskúšali, pretože ju považujú za pomalú, nudnú. Pravda je však taká, že joga je naozaj pre všetkých, pretože existuje mnoho dynamických i statických štýlov jogy. „Každý jedinec si nájde svoj smer, štýl jogy, svoju cestu, ktorá bude vyhovovať jeho naturelu, bude mu prospievať a obohacovať ho. Niekto hľadá uvoľnenie a relaxáciu, niekto energiu, silu a flexibilitu. Preto je o štýly jogy ako napríklad ashtanga či power joga, ktoré vedú k získaniu pružnosti, sily, zvýšenej odolnosti voči stresu a ochoreniam, taký záujem,“ dodáva Michaela.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Záujem o jogu na Slovensku stále rastie

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.