TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Yogister. Miesto, kde sa vyučuje ashtanga joga v mysore štýle

Mirka

V Trnave sa nachádza nevšedný priestor, kde vás naučia cvičiť ashtanga jogu v štýle mysore. Tak, ako sa vyučovala podľa tradície v meste Mysore. 

Yogister. Miesto, kde sa vyučuje ashtanga joga v mysore štýle
15. MAR 2015

Mysore štýl v ashtanga joge si postupne získava svoju popularitu aj na Slovensku. V praxi to znamená, že hodiny nie sú vedené  spôsobom ako ostatné skupinové cvičenia. Yogister sa denne otvára okolo 17-tej hodiny a človek príde vtedy, keď mu to vyhovuje. Väčšinou sa zaradí do skupinky 3-5 ľudí, kde si každý cvičí individuálne svoju zostavu. V prípade, že potrebuje pomoc učiteľa, ten je mu k dispozícii. Ak príde začiatočník, najprv ostatných sleduje a potom ho naučia Pozdravy slnku. Tie cvičí dovtedy, kým sa pre neho nestanú „automatickými“. Ak to zvládne, učiteľ mu pridáva ďalšie a ďalšie pozície. „Fyzická prax ashtangy je zložená z jednej zostavy cvikov, ktoré sú na seba logicky naviazané. Nie je to kreatívna hodina, na akú sme zvyknutí pri iných druhoch jogy. Každý človek sa má naučiť jednu a tú istú zostavu a cvičiť ju 6-krát do týždňa. Keď vidíme, že človek cvičí a zaujíma ho to, danú sekvenciu zvládne rýchlejšie, ako keď príde raz do týždňa a vlastne si ani nepamätá, čo robil naposledy. Takto sa učí ashtanga joga tradične v meste Mysore a aj v iných kútoch sveta,“ vysvetľuje lektorka Miška Dobrovodská.

yogister 1

Ako vzniklo miesto na cvičenie nazývané Yogister?

Priestor na cvičenie Yogister je miestom, kde sa učí ashtanga yoga v mysore štýle. Nekonajú sa tu komerčné hodiny. Tento štýl je známy po celom svete a učitelia ho učia napríklad aj doma v prázdnej miestnosti. Prečo sa dve sestry rozhodli pre otvorenie takéhoto priestoru? „Ešte predtým som sa venovala precvičovaniu power jogy vo fitnes centrách. Cítila som, že to nie je vhodný priestor na cvičenie jogy. Neskôr som s power jogou prestala, a začala sa venovať učeniu ashtangy. A chcelo to niečo komornejšie a príjemnejšie.. Inšpirovala som sa u  Jarka Páveka na hodinách mysore ashtanga jogy, a tak vznikla myšlienka, že hodilo by sa niečo malé, domáce a bez rušivých elementov aj v Trnave. Naši známi mali voľný tento priestor. Bol nevyužitý a chceli s ním niečo urobiť,“  hovorí Miška Dobrovodská.

yogister 2

Yogister je príjemným miestom na cvičenie jogy a zaujímavý je aj jeho názov. Ako vlastne vznikol? „Veľa ľudí si to dáva do súvislosti so mnou a s mojou sestrou, teda niečo v zmysle ,Yoga-sister᾿. Nie je to však tak. Tento názov sme vymysleli pred tromi rokmi, keď sme premýšľali nad otvorením jogového štúdia v Trnave. Spolu s kamarátkami sme to dali dokopy na základe mojej obľúbenej americkej značky Hollister,“ spomína Miška. Najprv sa jej názov príliš nepozdával, ale postupne akosi zdomácnel.

yogister 3

Zdroj foto: Yogister


yogister
yogister
yogister
yogister
4 fotografie >>
Skryť
yogister
yogister
yogister
yogister
DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Yogister. Miesto, kde sa vyučuje ashtanga joga v mysore štýle

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.