Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Výživová špecialistka Barbara Sviežená: Diéta je osobné väzenie

Barbora Volná

Diéta je nekonečný boj alebo inak povedané – bludný kruh. Prečo by sme sa do nej podľa expertky na stravovanie Barbary Svieženej nemali vôbec púšťať a čo jediné pri chudnutí naozaj funguje? 

Výživová špecialistka Barbara Sviežená: Diéta je osobné väzenie
Zdroj: AdobeStock
16. MÁJ 2024

Žijeme v dobe diét a v ére, kde sa extrémn dbá na zovňajšok. Prečo by sa podľa teba nemalo až takto neúnosne tlačiť na zdravý životný štýl?

V posledných 12-15 rokoch sa postupne zvyšoval záujem verejnosti o tému výživy a zdravia. Pochopili sme, že to, čo jeme, skutočne ovplyvňuje nie len našu postavu, ale najmä zdravie. Výskyt chronických civilizačných ochorení prudko vzrástol, úmerne s ním aj nárast nadváhy a obezity v celosvetovom meradle. Rovnako sa to odráža aj v nižších vekových kategóriách. Alarmujúci stav sa premietol do rôznych, často protichodných odporúčaní ohľadom výživy a životosprávy, narástlo množstvo voľne dostupných informácií a dezinformácií a spleť rôznych ponúk nie je pre bežného laika čitateľná.

Tento stav, ktorý v podstate stále pretrváva, viedol k obrovskému záujmu o tému zdravého životného štýlu. Z marketingového hľadiska najviac reagujeme na oblasť chudnutia a zdravej stravy. Na Slovensku prasklo vrece s výživovými poradcami, výživovými doplnkami zameranými na chudnutie, rôznymi prostriedkami podporujúcimi chudnutie, výživovými smermi a diétami rôznej kvality. To všetko paradoxne a v konečnom dôsledku vedie skôr k postupnému poškodzovaniu zdravia, nárastu alebo kolísaniu hmotnosti, trvalým zmenám v metabolizme, ale čo je najdôležitejšie – k absolútnemu odpojeniu od toho, čo skutočne naše telo a naše zdravie potrebuje.

Čo teda máme v tejdo preinformatizovanej dobe robiť?

Všetky odporúčania zdravého životného štýlu majú zvyčajne odporúčací charakter a vychádzajú zo štatistických údajov rôznych štúdií. Nechcem tým samozrejme povedať, že sa nemáme spoliehať rámcovo na vedecké dáta. Avšak to najpodstatnejšie, čo musíme zohľadňovať, je naša jedinečnosť a individualita. To, čo bude skutočne fungovať nám. Ak sa spoliehame na externé pravidlá, externé názory a rady, úplne ignorujeme svoju osobnú realitu. Vždy keď sa snažíme vtesnať do pravidiel zvonka, potláčame vlastné prirodzené potreby a prejavy, bude to mať len krátkodobý efekt.

Barbara Sviežená

Na čo sa teda zamerať?

Zdravý životný štýl neznamená, že sa budeme riadiť učebnicovým príkladom priemerného modelového človeka stvoreného štatistikou, alebo radami influencera, ktorý má úplne iné životné podmienky, predpoklady, vnútorné prostredie, preferencie a averzie, proste vychádza z inej reality ako my sami. Zdravý životný štýl vo všeobecnom meradle neexistuje. Existuje len štýl života, ktorý je prospešný pre mňa. A tento štýl života sa samozrejme mení a prispôsobuje tomu, čo aktuálne žijem. V každom období svojho života sa teda snažím vyladiť do rovnováhy všetky aktuálne faktory, ktoré ma momentálne ovlyvňujú. K tomu potrebujem jediné – sebapoznanie, sebauvedomenie a hlbokú motiváciu a vôľu žiť spokojný život. V tom je skryté všetko – spokojný život bez rovnováhy totiž nenastane.

Čo ti na tejto dobe najviac prekáža?

Manipulácia štíhlosťou. Túžba byť štíhlymi v dnešnej spoločnosti najmä medzi ženami dominuje. Sme stále klamaní, manipulovaní a podliehame ilúzii o šťastí v štíhlom tele. Rok čo rok sa vrháme do sebapoškodzovania jedlom a nejedením, diétovaním, odopieraním, zakazovaním a sebatýraním. To, čo robí dnešný diétny priemysel, resp. marketing viazaný na diétny priemysel, je sústavné prehlbovanie presvedčenia, že nie sme dosť tak, ako sme. Presviedčajú nás, že to správne jedlo, váha a pohyb nás urobia šťastnými a naplnenými. Lenže ja vidím aj odvrátenú (a teda najmä tú odvrátenú) tvár. Len okolo 5 % ľudí, ktorí schudnú, si dokážu svoju váhu udržať. A to je veľmi dôležitý odkaz. Prečo je to tak? Prečo sa stále nakoniec vraciame do svojej rutiny, k starým návykom, potravinám, spôsobu života? Preto, že ten „nový spôsob“ života (a chudnutia) nevychádza z našej skutočnej reality a potrieb.

Spokojný život bez rovnováhy nenastane. Potrebujeme k nemu sebapoznanie, sebauvedomenie, hlbokú motiváciu a vôľu.

Ako je tvojimi očami vhodnejšie chudnúť? Čo reštrikcie tejto doby a delenie potravín na dobré a zlé spôsobujú?

Je to umelé delenie. Zdravé a nezdravé v podstate neexistuje. Každá dostupná potravina na trhu obsahuje živiny. Telo nepotrebuje potraviny, potrebuje živiny v potravine obsiahnuté. Všetko je otázkou množstva. Z potravy budem vždy čerpať energiu, stavebné látky pre telu vlastné molekuly a potom mikroživiny, teda vitamíny, minerály ako aj fytochemikálie, teda sekundárne bioaktívne látky potrebné taktiež pre našu homeostázu a správne fungovanie tela. Toto potrebujeme pochopiť ako prvé. Potrebujeme dávať telu to, čo ono samo potrebuje, vzhľadom na jeho stav, energetický metabolizmus, diagnózy, pohlavie, ročné obdobie, materstvo, vek... a ďalšie faktory. Problém je, že svoje vlastné telo nevnímame. Nevnímame signály tela. Oveľa viac ako vlastnému telu, veríme diktátu kalorických tabuliek alebo jedálničku. Už dávno sme sa odpojili od signálov hladu, nasýtenia, uspokojenia a preto sa musíme spoliehať na rady zvonka. A to je to, čo nám v konečnom dôsledku veľmi ubližuje.

Barbara Sviežená

Ak sa na to pozrieme z hľadiska rôznych foriem reštrikcie, diét a umelých obmedzujúcich výživových smerov, je to ešte horšie.

Diéta je osobné väzenie a v podvedomí sa budeme stále drať z tohto väzenia von. Najdlhšie obdobie, kedy sme schopní držať diétu, sú 3 mesiace. Vtedy aj dochádza k prudkému poklesu váhy. Po troch mesiacoch radosť z úbytku už nedáva taký zmysel, a začína prevažovať odpor a nechuť k pokračovaniu. Po pol roku (a častejšie oveľa skôr) nastáva kríza motivácie. Mimochodom, po istom počte opakovaní je doba, kým sme schopní držať diétu, stále kratšia a úbytok stále menší, až sa to všetko zastaví.

Diéta je osobné väzenie a v podvedomí sa budeme stále drať z tohto väzenia von. Najdlhšie obdobie, kedy sme schopní držať diétu, sú 3 mesiace.

Ako sa z toho všetkého vyslobodiť?

Vyslobodenie prichádza vo forme slasti z vytúženej potraviny, aj keď len na chvíľu. Vyslobodenie je v prejedaní. Takto sa väčšine z nás, ktorí diétujeme, darí fungovať zopár cyklov. Keď sa objaví nový typ diéty (aktuálne beží prerušované hladovanie a zdravá strava), opäť v nás ožije nádej a stratená motivácia je naspäť. Dodáva nám to novú silu a vieru vo vlastné sily. Je to nekonečný boj..alebo inak povedané – bludný kruh.

Výživa, spôsob, ako sa správame k jedlu, a aký je náš výber potravín, veľmi úzko súvisí s našou emocionalitou, psychikou a duševným prežívaním.

Keď sa naučíme, čo znamená jesť vedome, čo sú signály tela, ako ich rozpoznať, ako vnímať čo môjmu telu slúži a čo nie, nastáva prerod vo vnímaní jedla a výživy ako takej. Akonáhle sme schopní sa zastaviť, vnímať seba, telo a to, čo sa v ňom deje, vnímať svoje pocity a chute, začíname byť citlivejší. Aj na seba. Začíname si venovať pozornosť, učíme sa prijímať svoje potreby s láskou. Tam nastáva skutočná zmena. 

Náš vzťah k jedlu nevieme oddeliť od nášho vzťahu k sebe. Výživa, spôsob ako sa správame k jedlu, a aký je náš výber potravín, veľmi úzko súvisí s našou emocionalitou, psychikou a duševným prežívaním. Každý, kto je na ceste sebarozvoja, a pomaly vrastá do sebaprijatia pochopí, že skutočne chudnúť a upravovať svoj životný štýl je možné len z lásky a hlbokého súznenia so sebou. Takže ešte skôr ako sa pustíme do zmeny jedálnička, potrebujeme pochopiť naše hlboké motívy založené na osobných hodnotách a identite.

Ak chcete trvalú zmenu, zabudnite na zbytočné diéty a vyberte si cestu k zdravému a vyváženému životnému štýlu s Letnou výzvou Supershape! V nej vás čaká 6 týždňov formovania a rysovania pod vedením výživovej špecialistky a profesionálnych tréneriek. Dostanete od nás všetky potrebné cvičenia, ako aj chutné jedálničky a fit recepty, tak aby ste dosiahli vytúžené štíhle, pevné a zdravé telo. Každý deň môže byť ten, ktorý vám vie zmeniť život. Ten deň sa blíži. Začíname spolu už 20.5. Poďte do toho s nami v Letnej výzve! me

banner letna vyzva


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Výživová špecialistka Barbara Sviežená: Diéta je osobné väzenie

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.