Zapoj sa do LETNEJ VÝZVY v limitovanom predpredaji len do 21.4. a získaj DARČEK ZADARMO

Vyberte si štýl jogy, ktorý vám vyhovuje!

Mirka

Joga je pre všetkých. Veta, ktorá z úst inštruktorov jogy zaznieva pomerne často. A s pravidelnosťou sa vyskytuje aj v článkoch na webe a v časopisoch. Je to naozaj pravda? Je joga skutočne pre každého?

Vyberte si štýl jogy, ktorý vám vyhovuje!
3. SEP 2013

Chceli by ste cvičiť jogu, ale neviete, ako začať? Bojíte sa, že vám joga nebude vyhovovať? Obávate sa úplne zbytočne. Joga je naozaj pre každého, pretože existuje mnoho štýlov jogy. Jediné, čo musíte zvládnuť, je vybrať si správny štýl!  Tu je zoznam tých najznámejších:

Hatha joga

Hatha joga patrí medzi štýly jogy, ktoré sú vhodné najmä pre začiatočníkov a ľudí, ktorí si potrebujú oddýchnuť prostredníctvom nenáročných relaxačných techník. Pomalé tempo, jemné pohyby, jednoduché dychové cvičenia a meditácia. Práve týmito slovami možno charakterizovať hatha jogu.

Vinyasa joga

Vinyasa je v porovnaní s hatha jogou dynamickejšia. Pri tomto štýle jogy hrá veľmi dôležitú úlohu dýchanie, resp. synchronizácia pohybu so správnym dýchaním. Lekcia závisí vo veľkej miere od konkrétneho inštruktora, jeho tvorivosti a skúseností, a teda človek nikdy dopredu nevie, čo ho na hodine čaká. Pokiaľ máte radi prekvapenia, vinyasa vám s najväčšou pravdepodobnosťou ulahodí.

Ashtanga joga

Ashtanga joga patrí do kategórie dynamických štýlov jogy. Charakterizuje ju rýchlosť a intenzita. Asány ashtanga jogy boli popísané koncom päťdesiatych rokov a o dvadsať rokov neskôr sa začala šíriť smerom na západ. Aktuálne patrí medzi obľúbené a rozšírené štýly jogy.

Power joga

Už samotný názov napovedá, že lekcia power jogy bude o „makačke“ a kropajach potu. Áno, reč je stále o joge! Aj na lekcii jogy si môže dať človek poriadne do tela. Power joga sa síce podobá ashtanga joge, je tu však jeden zásadný rozdiel: oveľa menšia pozornosť sa venuje duchovnej stránke (napríklad meditácii, spievaniu). Naopak, veľký dôraz sa kladie na získanie pevnosti a pružnosti tela. Power joga je v podstate štýl prispôsobený potrebám ľudí západného sveta.

Iyengar joga

Iyengar joga je pre pokročilejších nadšencov jogy a pre tých, ktorí sa neboja náročnejšej techniky cvičenia, kde sú dôležité detaily. Pri tomto štýle sa používajú rozličné pomôcky, ktorých úlohou je dosiahnuť „dokonalý pohyb“.

Kundalini joga

Láka vás na joge DUCHOVNO? Potom je pre vás vhodná kundalini joga. Meditácia, dýchanie, spievanie, ale aj intenzívny pohyb. Kundalini jogu ocenia tí, ktorí žijú v permanentnom strese a potrebujú si psychicky oddýchnuť a nájsť vnútornú rovnováhu.

Hot (bikram) joga

Chcete svojmu telu dopriať detoxikáciu? Potrebujete posilniť imunitný systém, schudnúť, získať pevné a pružné svaly? V tom prípade by ste mali vyskúšať hot jogu, pri ktorej sa naozaj zapotíte, pretože sa cvičí v miestnosti s teplotou okolo 40 stupňov Celzia. Je známa aj ako bikram joga (meno odvodené od jej zakladateľa Bikram Choudhuryho).

Anusara joga

Joga a zábava? Aj vám sa zdá, že tieto slovíčka k sebe nepatria? Skutočnosť je však taká, že anusara joga je naozaj pozitívna. Lekcie sa nesú vo veselom duchu, pohyby nie sú náročné a používajú sa rozličné pomôcky. Anusara joga je rovnako prospešná pre telo i pre dušu.

Je ich oveľa viac...

Okrem vyššie spomínaných patrí medzi známejšie štýly jogy aj jivamukti joga. Vznikla v New Yorku a veľmi dôležitú úlohu v nej zohráva 5 princípov (napr. hudba, meditácia). Ďalšou je forrest joga, ktorá pomáha uvoľniť potláčané emócie, duševnú i fyzickú bolesť. Menej známa je kripalu joga, ktorá vychádza z hatha jogy a zdôrazňuje individuálny prístup učiteľa jogy k cvičiacemu. A filozofia sivananda jogy vyžaduje nielen správne cvičenie, dýchanie, relaxáciu, ale aj vegetariánske stravovanie, pozitívne myslenie a rozjímanie.

Týmto spôsobom by sme mohli v predstavovaní štýlov jogy pokračovať ďalej, pretože je ich naozaj veľa. Uvedený zoznam je predstavením tých najznámejších.

Ktorý štýl jogy je pre vás ten pravý?  

Zdroj: yoga.about.com, yogajournal.com

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Vyberte si štýl jogy, ktorý vám vyhovuje!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.