Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Všetko, čo ste chceli vedieť o hot joge

Veronika Shoebridge

Pri tejto joge sa spotíte určite. Možno ste už skúsili ashtangu či power jogu a odchádzali z hodiny spotený. Stále je to však nič oproti hot joge, ktorá sa cvičí v teple.

Všetko, čo ste chceli vedieť o hot joge
Zdroj: Tim Savage/Pexels.com, CC0
11. JUN 2018

Hot joga je v podstate termín, ktorý zahŕňa jogové cvičenie pri vysokej teplote. Pôvodne vraj táto joga vznikla preto, aby sa čo najvernejšie napodobnili podmienky v Indii, v krajine, odkiaľ joga pochádza. Dnes je hot joga najmä súčasť zdravého fitness životného štýlu.

Vyššia teplota v miestnosti pomáha telu rýchlejšie sa cez spot zbavovať nečistôt, tiež svaly a šľachy sú uvoľnenejšie a preto sa do jogovych polôh človek dostane pohodlnejšie.

adidas_hot_yoga_uvod2.jpg

V 70. rokoch 20. storočia bola veľmi obľúbená bikram joga, ktorá sa tiež cvičí v miestnosti pri vyššej teplote, ale predcvičujú ju inštruktori, ktorí sú v tejto tradícii školení a hodina má presne stanovenú dĺžku a postupnosť.

Hot joga má aj veľké množstvo terapeutických účinkov:

potenie podporuje vylučovanie toxínov z tela – prirodzene čistí organizmus,
podporuje spaľovanie tukov,
teplo spôsobuje väčšiu pružnosť tela, čím sa znižuje riziko poranenia,
uvoľňuje svaly a kĺby,
zmierňuje bolesti,
zvyšuje krvný obeh bez zaťaženia srdca,
zvyšuje kyslík v krvi,
zlepšuje funkcie imunitného systému,
znižuje krvný tlak,
redukuje stres a uvoľňuje myseľ.

O ďalších detailoch o tomto cvičení sme sa porozprávali s majiteľom Hot Yoga centra v Bratislave, Michalom Baculákom.

Čo je to hot joga a v čom je iná?

Hot joga je sústava yogových pozícií, čiže asán, vykonávaných vo vyhrievanej miestnosti približne do 40°C. Zostava cvikov je vždy rovnaká, aby ste sa mohli postupne zdokonaľovať v prevedení jednotlivých pozícií. Cvičenie zahrieva celé telo, uvoľňuje myseľ, podporuje potenie a detoxikáciu celého organizmu práve vďaka vysokej teplote.

Aké sú jej zdravotné výhody?

Medzi základné benefity patria ohybnosť, očista celého organizmu, pomáha pri znižovaní hmotnosti a uvoľňuje myseľ.

Je to motivujúca a relaxačná hodina s hudbou, vhodná pre začiatočníkov aj pokročilých a všetky vekové kategórie. Je výnimočne vhodná pre liečbu starých zranení. Zameriava sa prevažne na pozície cvičené na zemi, ktorých pomalšie tempo umožňuje prácu so zraneniami, osvojenie si správneho držania tela a dýchania.

hot_joga_adidas_stumpfova

Hot joga má aj veľké množstvo terapeutických účinkov. Potenie podporuje vylučovanie uložených toxínov z tela – prirodzene čistí organizmus. Podporuje tiež spaľovanie tukov, zvyšuje krvný obeh bez zaťaženia srdca a zvyšuje kyslík v krvi. A mnohé ďalšie.

Vedeli ste, že

Hot joga alebo aj bikram joga je populárna medzi hollywoodskymi celebritami. Medzi jej zarytých fanúšikov patria napríklad Jennifer Aniston, Madonna, George Clooney alebo Beyonce.

Ako sa hotjoga dostala na Slovensko?

Hot joga sa začala na Slovensku cvičiť už pred viac ako 8 rokmi. Do Bratislavy priniesla hot jogu naša inštruktorka Zuzka Zanová, ktorá sa vrátila celá nadšená z učiteľského tréningu z Thajska.

Koľko centier hotjogy sa na Slovensku momentálne nachádza?

V Bratislave sme len my, potom sa hot joga cvičí ešte v Banskej Bystrici a v Liptovskom Mikuláši.

adidas_hot_yoga_02.jpg

Koľkokrát týždenne je ideálne ju cvičiť?

Je to individuálne, závisí, či človek chodí len na jogu alebo si to strieda s inými športami. Treba vždy počúvať telo. Niekto cvičí denne a niekomu stačí raz-dva krát týždenne, alebo aj mesačne.

Na fotografiách je Katka Jakeš, ktorá sa hot joge venuje. Inšpirovať sa môžete aj rozhovorom s Katkou: Hot joga schladí aj ľudí v strese.

Katka ma na sebe kolekciu adidas, ktorú nájdete na www.adidas.sk


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Všetko, čo ste chceli vedieť o hot joge

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.