Cvič neobmedzene kedykoľvek a kdekoľvek so Supershape PREMIUM už od 6,50 €

Vplyv dekorácií na vašu psychiku

Advertoriál

Dekorácia a zariaďovanie vášho domova je úžasná šanca, ktorou môžete váš životný priestor skrášliť osobným dotykom a urobiť z neho domov s príjemnou atmosférou. Takéto zmeny dokážu aj pozitívne vplývať na vaše duševné zdravie.

Interier_Gauc_Dekoracie
Zdroj: Unsplash.com, Spacejoy
26. JAN 2023

Osobný Priestor

Ak si máte záujem si doma vytvoriť pokojný a estetický kútik, toto miesto vám môže pomôcť znížiť stres a podporiť relaxáciu. Obklopenie sa predmetmi, farbami, knihami, hudbou, plagátmi po stenách a spomienkami, ktoré vás robia šťastnými, vám môže zlepšiť náladu a zvýšiť sebavedomie. Plagáty sú jedny z najlepších spôsobov, ako dodať miestnosti jedinečnosť. Ak ešte spoločne s  kamarátmi a rodinou pracujete na tom, aby ste dotiahli váš projekt dokonca. Tento úspech vám môže poskytnúť hlbší zmysel a naplnenie. Zapojenie rodiny a kamarátov je tá najlepšia vec pre lepšiu duševnú pohodu.

Pred tým, než sa rozhodnete ísť vyberať farbu pre váš domov. Zvážte účel miestnosti, prirodzené svetlo v miestnosti, farebnú schému a to, ako sa vďaka farbám cítite. Farby si môžete vyskúšať obmaľovaním malého kúska steny alebo pomocou vzorkovníkov farieb a taktiež nemusí byť na škodu sa poradiť interiérovým dizajnérom. Maľovanie stien môže v miestnosti spôsobiť naozaj veľký rozdiel. Nájdením svojej vlastnej správnej farby dokážete v miestnosti vytvoriť príjemnú a upokojujúcu náladu, ktorú hľadáte.

Vplyv rôznych farieb

Je dôležité si uvedomiť, že psychologický vplyv farieb sa môže líšiť od človeka k človeku. Medzi bežné asociácie s farbami patria napr:

  • Žltá môže byť pre mnohých farba plná energie a môže pomôcť zlepšovať pamäť a koncentráciu.

  • Modrá na niektorých ľudí pôsobí upokojujúco a pomáha znižovať stres a napätie.

  • Zelená dokáže pôsobiť upokojujúco, taktiež pomáha zlepšovať koncentráciu.

  • Červená je často farba, ktorá má silný, ba priam až výbojný charakter, je to najsilnejšia farba, čo sa týka schopnosti zaujať pozornosť. Je to farba tela a dokáže zvyšovať srdcovú frekvenciu a krvný tlak.

  • Oranžová je farba plná energie, tak isto však aj zlepšuje náladu.

  • Fialová pôsobí často ukľudnujúco, ale tak isto magicky. Je to kreatívna farba, ktorá zlepšuje sebadôveru.

  • Biela je klasická farba, ktorá pôsobí hlavne čisto, priestranne a pomáha znižovať stres

  • Čierna je farba elegancie a sofistikovanosti, no vo veľkom množstve môže pôsobiť aj depresívne alebo stresujúco.

  • Hnedá a sivá sú podobné farby, ktoré majú často rovnaký vplyv na psychiku. V malom množstve ponúkajú pokoj a relax, no v prípadne silno sivého či hnedého prostredia dostávame skôr pocity nudy, prázdnoty, ba priam depresie.

Vhodné doplnky

Farba na stenách nieje jediná vec, ktorá dokáže zmeniť dojem z izby. Vhodný obraz, plagát alebo poster vytvára jedinečné vyhlásenie, osvojovanie si miestnosti a prezentáciu dôležitých hodnôt v živote človeka. Prekvapí vás, aký rozdiel dokáže podľa Feng Shui urobiť napríklad obraz alebo maľba v miestnosti. 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Vplyv dekorácií na vašu psychiku

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.