Vnútorný monológ - kedy pomáha a kedy vás brzdí
Každý z nás ho vedie. Rozhovor samého so sebou vo svojej hlave. Nie je na tom nič zlé, ani čudné, pokiaľ je jeho účinok pozitívny a pomáha vám. Môže to byť totiž aj naopak.
Vnútorný hlas tvoria podvedomé myšlienky, presvedčenia a pocity. Len veľmi málo z nich však pochádza zo súčasnosti, či nedávnej minulosti. Väčšina z nich bola „naprogramovaná“ už v detstve, a ovplyvňujú vašu interpretáciu vonkajšieho sveta a tiež vaše reakcie na to, čo sa okolo vás deje. Taktiež formujú vaše vnímanie samého seba a vaše postoje. Vnútorný hlas vás môže buď povzbudzovať a podporovať, alebo sabotovať váš úspech. V hocijakej oblasti, aj pri tréningu.
Hlas, ktorý pomôže
Predstavte si vnútorný hlas, ktorý vás neustále kritizuje, odsudzuje, hreší a porovnáva s lepšími. A potom si predstavte vnútorný monológ, počas ktorého sami seba pochválite, poviete si, aký ste šikovný a ako dnes dobre vyzeráte. Po prvom „rozhovore“ sa pravdepodobne budete cítiť mizerne, neschopne, prípadne smutne, zatiaľ čo druhý vo vás vyvolá pozitívne pocity. Ak sa cítite dobre dnes, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že sa dobre budete cítiť aj zajtra a naopak.
Váš vzťah k vnútornému hlasu (a tým pádom aj k sebe samému) je veľmi dôležitý. Možno si ani neuvedomujete negatívne podsvietenie myšlienok, no tie do veľkej miery ovplyvňujú váš život. Ak sa považujete za neschopného a v hlave sa neustále za niečo osočujete, budú vás tak vnímať aj ostatní a rovnako sa podľa toho aj k vám správať.
Ako otočiť vnútornú kritiku
Najčastejším prípadom negatívneho vnútorného monológu je sebakritizovanie. Aj keď si to málokto uvedomuje, prevažne je vedľajším produktom toho, že vás niekto pravidelne kritizoval v minulosti, väčšinou v detstve. Možno to boli rodičia, súrodenci, či učiteľ v škole. Chtiac-nechtiac takto siahli na vaše ego. Nikdy však nie je neskoro negatívne myslenie, či postoje zmeniť.
Vždy, keď vás prepadnú negatívne myšlienky, pripadne si začnete hovoriť, ako niečo nedokážete, či sa nejakým spôsobom kritizovať, v prvom rade sa na chvíľu zastavte a zhlboka nadýchnite. Potom si spomeňte na najväčšie úspechy, ktoré ste dosiahli (prípadne si ich niekam zapíšte) a na to, ako ste sa v tých chvíľach cítili.
Keď nejaký úspech dosiahnete, neberte to ako samozrejmosť, no vnútorne sa za to pochváľte a povedzte si, že ste na seba hrdý. Nezabúdajte pri tom ani na maličkosti. Pozitívne myslenie a pocity prispievajú k silnejšiemu imunitnému systému, lepšej kardiovaskulárnej funkcii, lepšej nálade, optimizmu, odolnosti a duchaprítomnosti.
Zdroj titulnej fotky: Rawpixel.com, CC0