Nakopni sa v novom roku v REŠTART VÝZVE s Michalom Páleníkom!

Viktor Schiller: Keď vieme zmeniť dych, zmeníme celé telo

redakcia

Ako prekonať svoje hranice? A prečo to vôbec robiť? Na túto témy je výborný respondent Viktor Schiller, ktorý ako jeden z prvých priniesol na Slovensko Wim Hofovu metódu odolávania chladu.

Viktor Schiller: Keď vieme zmeniť dych, zmeníme celé telo
Zdroj: viktorschiller.sk
24. AUG 2022

Prečo je dôležité, aby človek rozvíjal možnosti svojho tela?

Pretože je dôležité, aby človek maximálne využíval svoj fyzický potenciál, ale zároveň, aby telo nepresiloval, ani neišiel na polovičné otáčky. Jednoducho, aby žil svoj život naplno, podľa toho, čo mu telo poskytuje.

Z tejto túžby vyšiel aj váš prvotný impulz zaoberať sa Wim Hofovou metódou?

Nie, u mňa to bol strach. Wim Hofova metóda začala tak, že som sa bál, že sa utopím v studenej vode. Chodil som na kajak, na more a bál som sa, že v búrke sa mi niečo stane a kým príde pomoc, podchladím sa a utopím. Hľadal som preto spôsob, ako naučiť telo generovať teplo. A podarilo sa. Prvotne bol teda u mňa strach. Ten je iniciátor zmeny, vtedy má človek dve cesty na rozhodnutie - postavím sa tomu, alebo sa budem ďalej báť. Ja sa vždy väčšinou postavím a začnem to riešiť.

Zaoberáte sa rôznymi spôsobmi práce s telom. Ako spolu súvisia?

Robím Wim Hofovu metódu, potom BASE systém, ktorý je protipól k Wim Hofovej metóde. Tá nás posúva dopredu cez mierny, neustály stres, ktorému sa prispôsobujeme sa a tým sa neustále zlepšujeme. BASE systém je pre ľudí, ktorí sú vyčerpaní, vyhorení a zmenou životného štýlu, regeneráciou a rôznymi ďalšími faktormi dosiahnu späť na normál. Potom robím okrajovo ešte taoistickú jógu a tá sa zaoberá pohybovou aktivitou a prácou s energiou. Každá metóda sa zaoberá niečím iným, takže telo vieme posúvať rôznymi smermi, či už ho potrebujeme viac nabudiť, upokojiť a podobne.

O čo je najväčší záujem medzi ľuďmi?

Momentálne asi o Wim Hofovu metódu. Robím ju už asi šesť rokov, pôvodne sme boli len dvaja, keď sme ju vtedy doniesli na Slovensko.

Prečo chcú ľudia posúvať svoje vlastné hranice?

Neviem odpovedať za druhých, ale ja som to mal tak, že človek chce posúvať hranice, keď sa má veľmi dobre. Keď nemá čo jesť a na pitie len špinavú vodu, tak asi nechce posúvať svoje hranice. Veľa ľudí potom hľadá hranice, ide robiť čokoľvek. Závisí potom od toho, aké aktivity si nájde. Mňa zaujali najmä hranice, ktoré sa týkali tela a mysle - napríklad, čo sa stane, keď sa človek zavrie na niekoľko dní do tmy. Potom je tam samozrejme aj ľudská zvedavosť. Lenže ako sa dá taká hranica nájsť? Len tak, že ju prekročíte. A to niekedy nemusíte prežiť. Napríklad, keď chcete zistiť, ako najnižšie sa dá otvoriť padák, tak ak na to prídete, že ste tú hranicu prekročili, už to nemusíte prežiť. Mne sa to stalo s chladom, že som sa skoro podchladil a prestal som mať telo pod kontrolou. Vtedy som si uvedomil, že je to hlúposť hľadať takéto hranice, tak som s tým prestal.

Aká je teda vhodná motivácia niečo so svojim telom urobiť?

Vždy sa snažím ľuďom vysvetliť, že najskôr si zadefinujte cieľ a z toho vám vyjde postup. Keď sa ľudia napríklad zaujímajú o Wim Hofovu metódu, tak povedia, že prišli, lebo je to populárne. Ale prečo to vlastne robíte? Kam sa chcete dostať? Pretože potom niečo robia, nevedia či to spĺňa alebo nespĺňa ich požiadavky, pretože žiadne nemali a tak ich to prestane baviť.

Pracujete aj na novej knihe, ktorá sa zaoberá dychom. Prečo má práve dych takú kľúčovú funkciu pre zdravé a funkčné telo?

Pretože spíme raz denne, jeme niekoľkokrát denne, ale dýchame stále. Moja kniha sa nazýva Výdych-nádych a venuje sa hlavne vplyvu dychu na človeka. Dych má dôležitú funkciu aj pri Wim Hofovej metóde, aj pri BASE systém, ale pomáha aj riešiť napríklad úzkostné stavy. Keď vieme zmeniť dych, zmeníme celé telo. A keď vieme zmeniť celé telo, vieme zmeniť celý život.

Keď nie sme spokojný vo svojom tele, tak nežijeme kvalitný život, pretože to vplýva na hormonálny systém, na nálady, na všetko ostatné. Keď vieme zmeniť úplný základ, čo je aj dych, tak sa ako domino zmení všetko ostatné.

Celý video rozhovor s Viktorom Schillerom nájdete v 2-mesačnom vedenom programe SUMMER SHAPE. Okrem edukatívnych rozhovorov s uznávanými odborníkmi vás v ňom čakajú tiež online tréningy s profesionálnymi slovenskými trénekami, ako aj jedálničky od skúsených výživových špecialistov. V SUMMER SHAPE programe od Supershape tak nájdete všetko potrebné pre štíhle, pevné a zdravé telo.

Suumer Shape


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Viktor Schiller: Keď vieme zmeniť dych, zmeníme celé telo

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.