TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Túžite zbaviť sa stresu? Tieto cvičenia vám zaručene pomôžu

Mirka

Naháňam sa po celý deň a aj tak nič nestíham! Šéf je neustále za mojím chrbtom a kontroluje ma. Kolega čaká, kedy urobím chybu. Deťom sa príliš nedarí v škole. A ako by to nestačilo, začínajú sa ozývať zdravotné problémy. Nemám pre seba ani minútku. Jednoducho som v strese!

Túžite zbaviť sa stresu? Tieto cvičenia vám zaručene pomôžu
14. OKT 2013

Stres. Jeden z najväčších nepriateľov človeka. Pokiaľ sa s ním človek nevie vyrovnať, postupne si vyberá svoju daň. Oslabuje imunitný systém. Je jednou z hlavných príčin vzniku civilizačných chorôb (cukrovka, infarkt, mŕtvica, rakovina a pod.). To nie je všetko! Zásadným spôsobom znižuje kvalitu nášho života. Nedovolí nám slobodne dýchať, tešiť sa zo všetkého krásneho a dobrého, čo život prináša.

Čo s tým? Každý z nás bojuje (alebo aj nebojuje) vlastným spôsobom. Nie vždy zvolené prostriedky fungujú tak, ako by sme si predstavovali. Ako stres skutočne zmierniť?

3 cvičenia, ktoré si so stresom zaručene poradia

Pri pohybovej aktivite sa uvoľňujú endorfíny. Hormóny šťastia majú na ľudskú psychiku veľmi pozitívny vplyv. Akékoľvek pravidelné cvičenie zmierňuje pocity úzkosti, upokojuje, zvyšuje sebavedomie a „pomáha“ človeku zdravšie jesť (aj niektoré potraviny sú kľúčom k zmierneniu stresu). To všetko pôsobí proti nervozite a stresu.

Je tu však aj skupina cvičení, ktoré sa rovnako zameriavajú na telo aj na ľudskú dušu. Ide o cvičenia z kategórie body&mind, ktoré vychádzajú zo skutočnosti, že telo a duša sú vzájomne prepojené a ovplyvňujú sa.  

Pokiaľ si neviete so stresom poradiť a ste si vedomí toho, že tréningový plán potrebujú nielen vaše svaly, ale aj duša, tu sú tri cvičenia, ktoré vám pomôžu:

Jogou proti stresu

Čo je úlohou cvičenia, ktoré vzniklo v Indii pred tisíckami rokov? Hlavným cieľom jogy je dosiahnutie harmónie medzi telom, dušou a mysľou. K tomu, aby sa človek dopracoval k tejto rovnováhe, je dôležité správne vykonávanie asán (jogových pozícii), dýchania i relaxačných techník.

Veľmi často sa stretávame s vetou, že joga je pre všetkých. Je to naozaj tak, pretože každý si môže vybrať to, čo mu najviac vyhovuje. Existuje mnoho statických i dynamických štýlov jogy, ktoré sa od seba odlišujú. Niektoré sú viac zamerané na meditáciu a pôvodnú filozofiu jogy, iné sa prispôsobujú požiadavkám západného sveta (hot joga, power joga). No podstata vždy zostáva rovnaká.

Príťažlivé telo a pokojná myseľ vďaka pilatesu

Ďalším obľúbeným cvičením z kategórie body&mind je pilates. Cvičenie vzniklo v dvadsiatych rokoch minulého storočia vďaka fyzioterapeutovi J. Pilatesovi. Prostredníctvom viac ako 500 cvičení možno získať nielen príťažlivé telo, ale aj pokojnú myseľ. Dôležité je dodržiavať 7 princípov pilatesu: koncentrácia, precíznosť, kontrola, dýchanie, centrum sily, izolácia a rutina.

Vďaka pravidelnému cvičeniu pilatesu sa môžete naučiť lepšie zvládať stres, vyformovať si svalstvo (vrátane hlbokých svalov, ktorým sa iné cvičenia dostatočne nevenujú), zlepšiť si držanie tela, zvýšiť celkovú silu a flexibilitu, získať viac sebavedomia a pod.

Upokojujúci a motivujúci spirals 

Mnohí si spirals mýlia s pilatesom, pretože je veľmi často spestrením lekcií pilatesu. V skutočnosti, ďalšie cvičenie z kategórie body&mind, pochádza z Veľkej Británie. Je spojením tanca, pilatesu, jogy a strečingu. Ocenia ho tí, ktorí majú radi zaujímavé choreografie a motivujúcu hudbu.

 

Zdroj video: youtube.com

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Túžite zbaviť sa stresu? Tieto cvičenia vám zaručene pomôžu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.