Ešte stále stíhaš - pridaj sa do REŠTART VÝZVY, začať môžeš kedykoľvek

Trénerka Naďa Mezei: Reálne chudnutie je o trpezlivosti a zdravých návykoch

Barbora Volná

Známa inštruktorka už niekoľko rokov „otvára“ ženám oči a poukazuje na to, že štíhle, pevné telo nie je o diétach ale zmene životného štýlu. Aký má názor na obmedzovanie v jedení, cvičenie a stres spojený so zhadzovaním kilogramov?

Obľúbená trénerka Naďa Mezei: Reálne chudnutie je o trpezlivosti a zdravých návykoch
Zdroj: Natália Jakubcová pre Supershape
9. JAN 2024

Po sviatkoch chceme všetci chudnúť. Mnohé ženy stále začínajú s detoxami, očistnými kúrami a expresnými diétami. Ty si súčasťou našej Supershape Reštart výzvy, ktorá je bez reštrikcií a obmedzovania, na jej vzniku sa podieľalo viacero odborníkov z oblasti zdravia a športu. Dajú sa podľa teba zhadzovať kilá aj bez stresu a v pohode?

Myslím že stres si robíme samé, keď chceme rýchlo schudnúť na nejakú udalosť alebo do leta. (smiech) Ale s chudnutím je to rovnaké ako s hocičím iným, čo sa chceme naučiť. Trvá dlhšie, kým sa nám zautomatizujú niektoré veci, napr. návyk na pravidelné cvičenie, jesť viac zeleniny a ovocia... Je dôležité nestresovať sa tým, že musím schudnúť rýchlo. Väčšinou príde jojo efekt. 

Nada Mezei a Janka Šimkovič

Zásadné je sa hýbať. Mnohí si stále myslia, že cvičenie je účinné, len keď sa spotíme. Čo je pri pohybe dôležité tvojimi očami?

Ľudia si myslia, že význam má len ísť do fitka. To je hlúposť. Sú ľudia ktorí sú len aktívnejší počas dňa, viac chodia peši, pracujú na záhrade a do fitka ísť ani nemusia. Úplne podceňujeme bežne aktivity ako napríklad upratovanie, schody namiesto výťahu atď. Pritom toto keď sa nám nazbiera, tak dokážeme spáliť viac ako cieleným cvičením 3x do týždňa hodinu. Ďalej je úplne v pohode cvičiť 15-30 minút doma. Nájsť si čas 2-3 krát do týždňa. Možno zistíme už po týždni, že vieme cvičiť aj viackrát, že tých 20 minút si nájdeme. Potom prídu dni kedy nestihneme cvičiť, ale vieme, že sme prešli zopár schodov a nesedeli sme celý deň na zadku. 

Úplne podceňujeme bežné aktivity ako napríklad upratovanie, schody namiesto výťahu atď. Pritom toto keď sa vám nazbiera, dokážete spáliť viac ako cieleným cvičením trikrát do týždňa.

Éra diét je už, našťastie, na ústupe. Aj naša Reštart výzva má motto – bez stresu a hlúpych diét. Čo je podľa teba na diétach najzavádzajúcejšie?

Že stále veríme, že nám môžu pomôcť. Pritom sú náš najväčší nepriateľ. Stále mám okolo seba ženy, ktoré ich skúšajú, a vždy na konci zistia, že dlhodobo nefungujú. Sú ochotné sa zas a znova do nejakej „namočiť”, no nie sú ochotné byť radšej trpezlivé a skúsiť len pomaly pridávať do svojho života zdravšie návyky. 

Nada Mezei a Janka Šimkovič

Určite si aj ty skúšala nejakú diétu. Podeľ sa s nami o obdobie, kedy si aj ty testovala, čo funguje a čo nie.

Skúšala som nízkosacharidovú s väčším podielom tuku… Ale tak, že som nezjedla ani krajec chleba, lyžicu ryže či zemiak. Úplné psycho, nakoľko som nemala žiadnu energiu. Potom som prešla na menší extrém, že som časť tukov nahradila sacharidmi, a to už bolo udržateľné, pokým som sa dopracovala k postave, akú som chcela. Len aby som nehladovala, lebo pri tých diétach často pociťuješ hlad, a to nie je dobré. Koľko tak dokáže človek vydržať? 

Ženy sú ochotné držať diéty, no nie sú ochotné byť radšej trpezlivé a pomaly pridávať do života zdravé návyky.

Ako sa nastaviť na chudnutie? Čím začať a ako nezlyhať?

Potrebné je začať postupne, určite nie všetko naraz. Ľahšími krokmi: Pijem dosť vody? Zjem 3 porcie ovocia a zeleniny? Spím 7-9 hodín? Tu by som sa odrazila, a pokým nebudem mať tieto základné kroky odfajknuté, ťažko sa pohnem ďalej. Keď si toho naložíme veľa, teda cvičenie aj stravu zhurta, väčšinou nevydržíme. Je to pre nás príliš náročné. Povieme si, to je teda pekná makačka, to sa nedá vydržať. Iba malými krokmi sa dopracujeme k trvalým výsledkom.

Ak chcete trvalo schudnúť a zmeniť svoje telo i život, v našej novoročnej Supershape Reštart výzve vám ponúkame pomocnú ruku a prepracovaný návod ako to dosiahnuť. Tento program pod vedením skúsených špecialistov je zostavený odborníkmi z oblasti výživy a cvičenia tak, aby sa vám podarilo získať správne pohybové a stravovacie návyky, nevyhnutné pre vyformovanie tela a udržanie váhy bez obmedzovania a hlúpych diét. Pridajte sa k nám a zmeňte svoj život!

banner restart vyzva 2024


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Trénerka Naďa Mezei: Reálne chudnutie je o trpezlivosti a zdravých návykoch

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.