TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Ticho lieči telo i dušu

Dnešná hektická doba si vyžaduje, aby sme boli denne aspoň niekoľko minút iba sami so sebou – veď ticho lieči.

Ticho lieči telo i dušu
11. MAR 2016

Po celé dni sme v spoločnosti ľudí, pri práci počúvame rádio, domáce práce si nevieme predstaviť bez kulisy v podobe televízneho vysielania, pri cestovaní v dopravných prostriedkoch či čakaní u lekára nám robí spoločnosť mobil... Mnohí sa tichu vyhýbajú, pretože sa jednoducho boja byť osamote, ponoriť sa do hĺbky svojho vnútra a nechať prehovoriť svoj vnútorný hlas. Je to škoda, pretože práve ticho nám môže pomôcť upokojiť sa, eliminovať stres i nájsť riešenia na problémy, ktoré nás sužujú.

Ticho ako súčasť každodennej duševnej hygieny

Našťastie, dôležitosť ticha nám pripomínajú nielen jogíni, ale aj odborníci na duševné zdravie a rozvoj. „Byť osamote a v tichu aspoň pár minút denne, by malo byť súčasťou našej duševnej hygieny, aby sme sa odpojili od stresu, ktorý sme zažili, od povinností, ktoré sme nestihli splniť a od myšlienok, ktoré nás stále žiadajú o pozornosť. Tým, že sa cez ticho a odpútanie sa od myšlienok, ktoré sa rodia v našej hlave, spojíme so svojím vnútorným hlasom, dáme si šancu počuť svoj vnútorný hlas a svoju intuíciu. A tie nám majú vždy čo povedať. Nie je jednoduché stíšiť sa, teda aj neriešiť všetky myšlienky, ktoré nám lietajú v hlave, ale praxou sa dá tento stav dosiahnuť. A myslím, že stojí za to, komunikovať s tým najlepším, koho poznáme – so sebou samým,“ hovorí koučka Mgr. Janka Mladá.

Okrem toho sa dôležitosti okamihov ticha v našom živote venujú aj výskumníci. Na základe vykonaných štúdií zdôrazňujú, že trávenie času osamote nám dáva príležitosť vyrovnať sa lepšie so stresom, ktorý je prítomný v každodennom živote. Za všetky vedecké štúdie spomenieme aspoň jednu – vykonali ju odborníci z Institute of Transpersonal Psychology z  Oaklandu. Sledovali pôsobenie niekoľkých minút každodenného ticha na subjektívnu psychickú pohodu a stres. 73 účastníkov rozdelili do dvoch skupín. Počas troch týždňov jedna skupina praktizovala každý deň niekoľkominútové bytie v tichu" a druhá o každodennom živote písala. Podľa výsledkov pôsobilo ticho na sledovaných jedincov rovnako dobre ako písanie, a to po 3 týždňoch výskumu a ešte aj 6 týždňov neskôr (1). Takže už napríklad 5 minút ticha každý deň nám pomôže lepšie zvládať stres a zvýšiť celkovú pohodu. Navyše pravidelná meditácia má vplyv aj na telesné zdravie. Odborníci z American Heart Association tvrdia, že pravidelná meditácia môže znížiť riziko infarktu a mŕtvice až o 48 percent (2).

Dajte tichu šancu. Ako začať?

V prvom rade sa snažte prijať myšlienku, že byť chvíľu v tichu je pre vás prospešné. Spočiatku si na meditáciu vyčleňte aspoň 5 minút (čas postupne predlžujte), zvoľte si vhodné miesto a pravidelný čas. Nezabudnite na uvoľnenie svojho tela, správnu polohu a hlboké dýchanie – snažte sa naň dokonale sústrediť. Ďalej môžete použiť sviečku a koncentrovať sa iba na jej plameň, poprípade sa maximálne sústrediť na rátanie do desať alebo dať šancu vizualizácii. Fanúšikovia jogy môžu využiť jogové meditačné techniky. Záver je jednoznačný – vyberte si to, čo je vám najbližšie.

Referencie:
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/jclp.20402/abstract
http://www.heart.org
Zdroj foto: unsplash.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Zacvičte si novinku na slovenskom fit trhu – buti joguZacvičte si novinku na slovenskom fit trhu – buti jogu

Buti joga je pomerne nový program, ktorý sa dostal už aj na Slovensko. 

 

Šťastie je o rozhodnutí každého jedného z nás!Šťastie je o rozhodnutí každého jedného z nás!

Každá životná skúsenosť je naším učiteľom.

 

Cvičíme 5 tibeťanovCvičíme 5 Tibeťanov

Už 10 minút denne vám prinesie úľavu od bolesti, dodá energiu a spomalí starnutie. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ticho lieči telo i dušu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.