TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Technika MINDFULNESS v cvičení: Vedomým tréningom dosiahnete ciele rýchlejšie

Barbora Volná

Znižuje stres, zlepšuje náladu a pomáha tešiť sa z prítomnosti. To však nie je všetko, vedomé cvičenie vám tiež pomôže urýchliť vaše výsledky. Ako vyzerá v praxi?

cvicenie_zena
Zdroj: AdobeStock
29. NOV 2022

Ak ste ešte nepočuli o učení mindfulness, ide o stav vedomia alebo uvedomovania si prítomnej chvíle. Inými slovami, ste plne prítomní v tom, čo robíte, cvičenie nevynímajúc. Čo znamená spojiť mindfulness s aktivitami a ako vám môže pomôcť k lepším výsledkom?

Výhody vedomého tréningu vás presvedčia

Ak sa stanete viac prítomnými vo svojom tele, môže vám to pomôcť cítiť viac pokoja a vďačnosti vo vašom každodennom živote. Je ľahké nechať sa vtiahnuť do kolobehu práce, školy a domácich prác, no ak sa dokážete vrátiť späť do prítomného okamihu a uvedomiť si, čo všetko máte, prežívanie bude o čosi jednoduchšie. Pocit harmónie, vyrovnanosti, zázemia a sebaistoty vám pomôže nastaviť sa na konkrétne ciele. Tým, že vnesiete do svojho tela uvedomenie, začnete si tiež pestovať lepšie sebauvedomenie. Keď odhalíte dôvody, ktoré vás brzdia v dosahovaní vašich fitnes cieľov, ich odbúraním sa priblížite k vytúženému výsledku. Vedomý tréning vám pomôže uvedomiť si svoje limity, vďaka čomu sa nezraníte ani nepresilíte, tiež odbúrava stres. Je známe, že nižšie hladiny stresu pozitívne vplývajú na krvný tlak, cholesterol, telesný tuk, zvyšujú imunitu, silu a kardiovaskulárne zdravie, čiže opäť benefity, ktoré oceníte. Je veľa dôvodov, prečo s vedomým tréningom začať!

Je ľahké nechať sa vtiahnuť do kolobehu práce, školy a domácich prác, no ak sa dokážete vrátiť späť do prítomného okamihu a uvedomiť si, čo všetko máte, prežívanie bude o čosi jednoduchšie.

Tieto tipy si osvojte

Stanovte si cieľ pre každý tréning

Budete cieľavedomejší! Ujasnite si, čo presne chcete cítiť po cvičení. Chcete byť viac v pokoji? Viac prežívať prítomnosť? Uvoľniť sa? Sústrediť sa? Stanovenie zámeru je ako GPS pre vašu myseľ – pomáha vám zapamätať si, čo chcete zažiť a dopracovať sa k tomu. 

Pamätajte si svoje „prečo“

Kde by ste chceli byť o 4 týždne, 4 mesiace alebo 4 roky? Nech už je to kdekoľvek, uistite sa, že vám cieľ dáva cieľ zmysel natoľko, že vás nakopne pravidelne cvičiť.

Dajte priestor emóciám

Prijmite to, čo cítite. Nechajte energiu – nech je akákoľvek, prejsť cez seba tým, že budete naplno preciťovať čokoľvek, čo sa objaví. Počúvajte svoje telo. Neustále si pripomínajte, aby ste dýchali, sústreďte sa na dych – pomôže vám to vrátiť sa do prítomného okamihu. Začnite si viac uvedomovať svoj dych – je hlboký, plytký, rýchly alebo pomalý? Nájdite tempo a hĺbku, ktorá vám pomôže spojiť sa so svojím telom a vniesť do cvičenia pokoj. Na samom konci sa nadýchnite, poďakujte telu, že vám umožnilo hýbať sa a poďakujte sami sebe, že ste si našli čas na cvičenie.

Aké typy cvičení sú ideálne pri vedomom tréningu?

Vďaka praktizovaniu vedomej aktivity sa zdokonalíte v signáloch, ktoré telo vysiela. Vzájomným prepojením mysle a svalov si viete vybudovať silu a kondíciu bez väčšej námahy. Samozrejme, je dôležité nájsť typ vedomého cvičenia, ktoré zapadá do vašich cieľov, životného štýlu a preferencií. Ktoré odporúčame? V našom Supershape PREMIUM členstve nájdete mnohé typy cvičení od pomalých až po maximálne dynamické, stačí si len vybrať. 

LIIT vs. HIIT

Poznáte nízkointenzívny intervalový tréning? HIIT alebo vysokointenzívny intervalový tréning je vám určite dobre známy. Viete však ako funguje nízkointenzívny intervalový tréning alebo LIIT? Podobne ako jeho náprotivok s vysokou intenzitou, nízkointenzívny intervalový tréning stavia na princípe intervalov alebo chodu naplno na krátky čas, po ktorom nasleduje krátky odpočinok a regenerácia. Tréningy LIIT sa zvyčajne skladajú z viacerých cvičení v nízkej intenzite, vďaka ktorej máte viac príležitostí na precítenie prítomnosti a prepojenie mysle s telom.

Skenovanie tela

Ide o formu meditácie, ktorá pomáha priniesť uvedomenie do každej časti vášho tela. Namiesto dychu sa sústredíte na pocity v tele. Všímate si bolesti, napätie a celkové nepohodlie. Cieľom nie je odstrániť bolesť, ale uvedomiť si ju, aby ste mohli počas cvičenia aktivovať správne svaly, zvýšiť efektivitu tréningu a znížiť riziko zranenia.

Dynamický strečing

Zahŕňa ľahké cvičenia, ktoré prevedú vaše telo celým rozsahom pohybu. Je to skvelý spôsob ako sa zahriať a zapojiť sa do vedomého cvičenia. Kľúčom je zistiť ako sa telo pohybuje v priestore, aké sú vaše obmedzenia a kde môže byť nerovnováha. Z nadobudnutých informácií viete čerpať pri celkovej regenerácii a nastavovaní efektívnych tréningových plánov.

Ak chcete napredovať z pohodlia domova, vyskúšajte účinné cvičenia na doma od Supershape s top slovenskými trénerkami. Stačí vám na ne menej ako 30 minút, pričom pri nich poriadne precvičíte celé telo. V Supershape PREMIUM členstve tak získate neobmedzený prístup k desiatkam hodín online cvičení na spaľovanie, spevňovanie a rysovanie, vrátane obľúbených vedených výziev a jedálničkov od výživových špecialistov.

Supershape Premium_640x360


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Technika MINDFULNESS v cvičení: Vedomým tréningom dosiahnete ciele rýchlejšie

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.